Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Drážďanská štola a slovinská potica. Co pečou na Vánoce v cizině?

Buche de Nöel, francouzská vánoční specialita. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Buche de Nöel, francouzská vánoční specialita. | foto: Wikipedia.org

PRAHA  Co je pro Čechy Vánočka, je pro Francouze Buche de Noël a pro Němce Drážďanská štola. Prakticky každá země Evropy má svoji sladkou vánoční specialitu, k níž se váže i zajímavá legenda.

Zkuste vnést změnu do rodinných tradic a vyzkoušejte letos jeden z rozšířených receptů. Na internetu jich najdete spoustu. Jen jedno malé varování - příprava většiny z nich vám zabere skoro celý den.

Francie - Buche de Noël - Vánoční poleno

Sladká čokoládová roláda ve tvaru polene je nedílnou součástí francouzských Vánoc. Recept vznikl na konci 19. století v Paříži a postupem času si ho oblíbili i v dalších frankofonních zemích. Připomíná veliký kus dřeva, který za starých časů hořel v krbu v době svátků a symbolizoval rodinnou pospolitost. Popel se schovával celý následující rok a věřilo se, že dům ochrání před zlými silami.

Itálie – Panettone

Vznik sladkého italského chleba se datuje údajně do dob starověkého Říma, ale podle jedné z legend vznikl omylem na dvoře milánského vévody Ludvíka, když nezkušený kuchtík přisypal do těsta na chléb rozinky. Jiná pověst praví, že recept vymyslel milánský šlechtic, který se vydával za pekaře, aby získal srdce pekařovy dcery. Příprava panettone zabere celý den, a proto si ho řada Italů jednoduše kupuje v obchodě. Prodává se v typických hranatých krabičkách s látkovým držátkem.

Panettone, italská vánoční specialita.

Panettone, italská vánoční specialita.

Německo - Dresdner Stollen - Drážďanská štola

Lahodný vánoční moučník s mandlemi a kandovaným ovocem se v Německu peče už od středověku. Zprvu se jednalo pouze o církevní postní pečivo, k jehož výrobě se používal pouze olej. Teprve v 15. století papež speciálním výnosem povolil používat k přípravě štoly vydatnější suroviny jako například máslo. Podle legendy má v cukru obalený moučník symbolizovat novorozeného Ježíška zabaleného v šátku. Jak už název napovídá, jeho „rodištěm“ jsou nedaleké Drážďany.

Drážďanská štola, součást německých Vánoc.

Drážďanská štola, součást německých Vánoc.

Slovinsko – Potica

Kolik deka mouky, tolik deka ořechů, to je základní pravidlo pro pečení ořechové rolády zvané potica, která je prakticky jedním ze slovinských národních symbolů. První písemné zmínky o ní sahají až do roku 1575 a nesmí chybět na žádném vánočním stole. Peče se hlavně o Velikonocích a Vánocích a její tvar má připomínat Ježíšovu trnovou korunu. Existuje nespočet variací tohoto receptu a ořechy je možné nahradit mákem. Díky přistěhovalcům ji znají i v některých částech Spojených států.

Potica, slovinská vánoční specialita.

Potica, slovinská vánoční specialita.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.