Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Džem s pálenkou či levandulí. Jak na zavařování ovoce?

Jídlo

  6:15
Marmelády a džemy je možné připravovat z celého či na kousky nakrájeného ovoce (jahody, meruňky ap.), případně z ovocného protlaku (např. rybíz). V domácích podmínkách je přitom možné vyrobit je zcela bez chemie a následné sterilizace: ovoce povaříme do potřebné konzistence (že je marmeláda dostatečně pevná, nejsnáz ověříme tak, že jí trochu kápneme na studený talířek – měla by začít tuhnout) a ještě zahorka jí naplníme čisté a suché sklenice. U všech uváděných receptů poté sklenice rychle zavíčkujte, obraťte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Zavíčkované ovoce foto: Shutterstock

JABLKOVÁ POMAZÁNKA („NUTELLA“)

■ 1,5 kg jablek

■ 3 lžíce kakaa

■ 200 ml vody

■ 2 balíčky vanilkového cukru

■ 200 g kvalitní hořké čokolády

■ 300 g cukru krupice

■ 1 pudinkový prášek (nemusí být)

Jablka očistíme, oloupeme a zbavíme jádřinců. Nastrouháme nebo nakrájíme na menší kostičky, vložíme do hrnce spolu s vodou a polovinou celkového množství cukru a povaříme doměkka. Poté rozmixujeme dohladka, přidáme zbytek cukru, vanilku, kakao a rozlámanou čokoládu a na mírném plameni mícháme, dokud se čokoláda nerozpustí. Pokud je směs příliš řídká, můžeme do ní vmíchat pudinkový prášek rozmíchaný v trošce vody a ještě krátce povařit. Používáme podobně jako marmeládu nebo alternativu klasické nutelly – například na pečivo nebo na palačinky.

Jablková pomazánka

POVIDLA BEZ MÍCHÁNÍ

■ 3 kg švestek

■ 0,5 kg cukru krupice

■ 120 ml octa

■ 1 vrchovatá lžička mleté skořice

■ 50 –70 ml rumu (nemusí být)

Švestky vypeckujeme a vložíme do co možná nejširšího hrnce. Zalijeme octem a zasypeme cukrem, od této chvíle je nebudeme míchat. Pak přiklopíme a necháme v chladu 24 hodin stát. Následně hrnec bez poklice postavíme na sporák a ovoce přivedeme k varu: nejprve vaříme asi hodinu zprudka, pak teplotu snížíme na minimum a vaříme dalších asi pět až šest hodin. Povidla můžeme také „vařit“ v troubě vyhřáté na 100 stupňů (to trvá o něco déle, asi 7–8 hodin). Nemícháme. Povařená povidla rozmixujeme tyčovým mixérem, přidáme skořici a rum, promícháme a plníme do čistých a suchých sklenic. Pro lepší trvanlivost můžeme povidla před uzavřením sklenic ještě zakápnout trochou rumu.

Povidla bez míchání

VIŠNĚ V ČOKOLÁDĚ

■ 1 kg višní (popř. třešní)

■ asi 0,5 kg želírovacího cukru

■ 100 g hořké čokolády

■ 3 lžíce třešňovice, popř. griotky

Ovoce vypeckujeme, smícháme s želírovacím cukrem a necháme asi hodinu až dvě odležet. Pak lehce rozmixujeme, přidáme čokoládu a přivedeme do varu. Vaříme asi 5 minut, vmícháme třešňovici nebo griotku a horké plníme do sklenic.

Višně v čokoládě

MERUŇKOVÝ DŽEM

■ 1 kg meruněk

■ 250 g krupicového cukru

■ 3 celé skořice (nemusí být)

■ 10 g citrusového pektinu

■ 1/2 citronu

Meruňky očistíme, vypeckujeme a překrájíme. Do kastrůlku se silným dnem nasypeme dvě třetiny cukru, který necháme zvolna zkaramelizovat. Do světlého karamelu vložíme očištěné ovoce, přidáme skořici a za občasného míchání vaříme, dokud meruňky nezměknou. Pektin smícháme se zbylým cukrem, směs přisypeme do kastrůlku s ovocem a vše dobře promícháme. Vaříme ještě asi 4 minuty. Nakonec vmícháme do džemu čerstvě vymačkanou citronovou šťávu, přivedeme k varu a ještě krátce povaříme. Z džemu vyjmeme celou skořici a naplníme jím sklenice.

Meruňkový džem

MERUŇKOVÝ DŽEM S LEVANDULÍ

■ 2,5 kg meruněk (vypeckovaných)

■ asi 900 g cukru krupice

■ 2 sáčky vanilkového cukru, popř. lžička vanilkové pasty

■ ovocný pektin (nemusí být)

■ levandule podle chuti

Pokud chceme mít džem zcela hladký, zbavíme nejprve meruňky slupky: překrojené je dáme do hrnce s horkou vodou, necháme chvíli stát, pak vybereme a slupku z nich stáhneme. Ovoce vložíme do hrnce, přidáme cukr a vanilku a vaříme do zhoustnutí. Pokud je džem příliš řídký, můžeme v závěru varu přidat trochu přírodního pektinu. Těsně před plněním do sklenic vmícháme do hotového horkého džemu kvítky levandule.

Meruňkový džem s levandulí

RYBÍZOVÁ MARMELÁDA

■ rybíz (i směs červeného a černého)

■ cukr krystal

Rybíz omyjeme. Pokud máme takzvaný odšťavňovací mlýnek („Tutti frutti“), postupně na něm rybíz zpracujeme na pyré. Pokud ne, jen ovoce rozmixujeme a necháme přes noc vykapat přes plátýnko. Vzniklé ovocné pyré (nebo překapanou šťávu) smícháme s cukrem v poměru asi 600 g cukru na kilo protlaku (podle chuti a kyselosti rybízu) a necháme cukr dobře rozpustit. Pak směs v kastrolu po menších dávkách svařujeme na marmeládu.

Rybízová marmeláda

ANGREŠTOVÉ ŽELÉ S VANILKOU

■ 850 ml angreštové šťávy (z asi

1400 g angreštu)

■ 300 ml jablečného moštu

■ 500 g krupicového cukru

■ 1 vanilkový lusk

■ 200 g angreštu

■ 1/2 lžičky kyseliny citronové

Angrešt omyjeme a odšťavníme v odšťavňovači. Jablečný mošt nalijeme do kastrůlku se silným dnem a pozvolna necháme zredukovat na polovinu objemu. Přidáme angreštovou šťávu, cukr, vanilkový lusk a zvolna vaříme dalších asi 20 minut (nebo do požadované hustoty). Při vaření sbíráme z povrchu pěnu. Po svaření rozvar přecedíme přes husté plátýnko a získanou šťávu znovu přivedeme k varu. Přidáme očištěný angrešt rozkrojený na poloviny, půl lžičky kyseliny citronové a necháme znovu přejít varem.

Angreštové želé s vanilkou

OVOCNÉ ŽELÉ

■ 500 g ostružin

■ 300 g višní

■ 300 g borůvek

■ 6 stonků levandule (nemusí být)

■ 1 citron

■ 500 g želírovacího cukru

■ 100 ml bílého rumu

Ovoce očistíme, rozmixujeme a v kastrůlku se silným dnem přivedeme k varu, společně s levandulí vaříme asi 5 minut. Pak propasírujeme přes husté sítko. Šťávu dáme znovu do kastrůlku, přidáme citronovou šťávu a opět cca 20 minut za stálého míchání vaříme. Znovu přecedíme přes husté plátýnko, přidáme želírovací cukr a krátce povaříme. Odstavíme a vmícháme rum.

Ovocné želé

MALINOVO-BORŮVKOVÝ DŽEM S PÁLENKOU

■ 600 g malin

■ 400 g borůvek

■ 500 g želírovacího cukru v poměru 2:1

■ 1/4 lžičky kyseliny citronové

■ 100 ml ovocné pálenky (meruňkovice, višňovice)

Maliny a borůvky očistíme a asi jednu čtvrtinu od každého druhu odložíme stranou. Zbylé ovoce dáme do hrnce a rozmačkáme. Přivedeme k varu a pozvolna vaříme do změknutí. Přidáme želírovací cukr 2:1, kyselinu citronovou a zbylé celé ovoce. Znovu na mírném ohni povaříme, přibližně 5 minut. Odstavíme z ohně, přidáme pálenku a plníme do sklenic.

Malinovo-borůvkový džem s pálenkou

Autor:
Témata: cukr, ovoce, Sklenice, El-Džem

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!