Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Farmáři jdou na Prahu. Navštivte v sobotu trh v Klánovicích

Farmářský trh na Vítězném náměstí v Praze Dejvicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Farmářský trh na Vítězném náměstí v Praze Dejvicích | foto: ČTK

Sýčkové sice tvrdí, že farmářské trhy, které před čtrnácti dny zorganizovala radnice Prahy 6 na Kulaťáku, jsou předvolební akcí, ale čert to vem, když tu mají český česnek a uzeniny od Klepiše!

Česnek? Tak si zkuste vybrat tady z toho," ukazuje mi omluvně prodavač z Litoměřicka na bedýnku, v níž se povaluje posledních pár hlaviček. "Vyndal jsem je před hodinou, a už jsou skoro pryč," krčí rameny. Nakonec si vybírám tři kousky - po zimě trochu vyschlé, zato voňavější než ty čínské ze supermarketu (taky za ně platím rovných 30 Kč, což mi připadá trochu moc, ale co by člověk nedal za český česnek, že...).

Čtěte také:


Na trh jako na houby - brzo ráno
Farmářské trhy, jejichž premiéra se odehrála předminulou sobotu na Vítězném náměstí, jinak Kulaťáku v pražských Dejvicích, totiž přilákaly několikanásobně víc lidí, než organizátoři - radnice Prahy 6 a Gurman Association - doufali. Od 8 hodin ráno do dvou odpoledne tu u 35 stánků nakoupilo neuvěřitelných 15 tisíc lidí. K mání bylo všechno české - zelenina, ovoce, zbytky loňského česneku, víno, kozí sýry či sazeničky a květiny. Člověk ale musel mít ostré lokty.

"Manžel sem přišel už krátce po osmé ráno, ale zase odešel. Říkal, že mezi stánky se pro davy nedalo vůbec projít. Tak jsem si sem zašla teď sama ještě jednou," popisovala mi kolegyně Martina Weberová z korektorny Lidových novin, kterou jsem na trhu potkala po poledni. Není tedy divu, že tou dobou už to mnohde vypadlo jako u snědeného krámu: zemědělci s takovým zájmem nepočítali.

Farmářský trh na Vítězném náměstí v Praze Dejvicích

Za zrodem farmářských trhů v Dejvicích stojí dva muži - výtvarník a designér Pavel Šťastný (ano, ten, který vymyslel logo Občanského fóra a později byl v jedné partě se známým autorem Maurerova výběru Grand Restaurant Pavlem Maurerem, načež se osamostatnil a dnes provozuje konkurenční hodnoticí systém Gurmán) a filmový a televizní producent Karel Czaban. "Celá gastronomie začíná u surovin," vysvětluje mi Karel Czaban mezi davy nakupujících, "a my chceme, aby farmáři měli šanci nabídnout své produkty i v Praze. Vymysleli jsme proto projekt farmářského trhu a začali ho nabízet pražským radnicím. Chytla se až Praha 6." Zatím jde prý o akci nevýdělečnou - napoprvé pronajala radnice prodejcům stánky zdarma, ale to by se mělo změnit.

Farmářský trh na Vítězném náměstí v Praze Dejvicích

Nejtěžší však podle Czabana nebylo získat ke spolupráci radnici, ale zemědělce (moderně farmáře). "Obvolali jsme jich snad stovky, ale nebyli vůbec nadšení. Nevěděli, do čeho jdou, a báli se, že na tom prodělají. Do Prahy se jim nechtělo."

Nakonec se ale podařilo získat i některé perly mezi producenty -stánky uzenářství Klepiš z Uhlířských Janovic či Jatek Týn nad Vltavou nebo stánek Pštrosí farmy Studánka byly obležené ještě ve tři čtvrtě na dvě odpoledne. "Přivezli jsme 350 kilo uzenin a prodalo se skoro všechno," šťastně mi ze svého stánku hlásil majitel Jatek Týn nad Vltavou Václav Kozel. Jeho spišské párky, které na kile přijdou o 40 Kč dráž než obyčejné, jsou dokladem toho, že za kvalitu jsou lidé ochotni si připlatit . Kozí sýry z farmy u Bavorova byly tou dobou už dávno pryč, stejně jako jablka a hrušky ze Straškova v Českém středohoří. Na trh je prostě radno si přivstat.

Farmářský trh na Vítězném náměstí v Praze Dejvicích

Nechme teď stranou, nakolik jsou podobné akce, konané necelé dva měsíce před volbami, stranickou agitkou ODS, která na Praze 6 vládne. Kdyby všechny předvolební akce vypadaly takto, tak jen houšť! Důležité je, jestli radnice vydrží se svou podporou i po volbách. Lidé, kteří na trzích vyplnili dotazník týkající se frekvence, nabídky a dalších parametrů trhů, se totiž vyjádřili jednoznačně: trh chtějí nejraději každý týden nebo aspoň ob týden.

Hlad po "mléku a strdí"
Minimálně do voleb by trhovci měli Vítězné náměstí obsadit každou druhou sobotu. A že tu bude pokaždé plno, to je po premiéře už jisté. Lidé jsou ochotní přijet i z jiných částí města, ba dokonce i z měst okolo. "Četli jsme o tom v novinách," řekli mi manželé Volrábovi, Kladeňáci. "Jsme ale zklamaní. Už nejsou kozí sýry ani sazenice a mrzí nás, že trh končí už ve dvě." Podle dotazníku by lidé uvítali i větší nabídku ryb a biovýrobků.

Staré dobré časy můžou být zpět. Stačí obejít pár producentů čehokoliv dobrého a vytisknout letáky.

Hlad po lokálních výrobcích, které necestovaly tisíce kilometrů letadlem, a trzích, kde sortiment nekazí prodejci asijského textilu, je obrovský. Ve skupině Chceme v Praze farmářské tržiště, která na Facebooku vznikla teprve nedávno, je už přes 5000 fanoušků. Zlost nad zeleninou, která obletěla půl zeměkoule a do supermarketů se dostává v různých stadiích rozkladu, prosakuje do denního tisku, magazínů i televize. Lidé už vědí, že je něco špatně. Dejvice, Klánovice, Jižní Město - trhy se množí V Praze se sice čerstvá zelenina i od českých výrobců - a dokonce i ten český česnek - sehnat dá: v hale č. 22 Pražské tržnice, občas i na Havelském trhu. To je ale málo, v Holešovicích jde navíc o podnik jiného charakteru - zastřešenou tržnici -a v centru města kazí dojem prodejci cetek pro turisty.

Úspěch tak slaví malé sousedské trhy s přísným výběrem produktů, jako je například ten v Klánovicích (první letošní bude 3. dubna). Na svoji premiéru se chystá farmářský trh v KC Zahrada na Jižním Městě (17. dubna). Cílem je nabídnout lidem "mléko a strdí země české", ale také zážitek, který z měst téměř vymizel - setkání se sousedy, poklábosení nad skleničkou domácího moštu.

Staré dobré časy můžou být zpět. Stačí obejít pár producentů čehokoliv dobrého a vytisknout letáky.

V Dejvicích zatím nic takového nepřipadalo v úvahu, na to byly stánky namačkané na příliš malé ploše. Pokud ale vyjde záměr organizátorů rozšířit tržiště na velkou travnatou plochu u budovy VŠCHT, může se v Dejvicích stát zázrak - může tam vzniknout první pořádný trh v Praze. Další příležitost nakoupit si máte 10. dubna. Košík a ostré lokty s sebou!

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...