Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Fazole, bůček a chorízo. Chutné podzimní zahřátí v jednom hrnci

Vývar z fazolí v portugalském stylu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vývar z fazolí v portugalském stylu | foto: DAGMAR HEŘTOVÁ, TASTEJOURNEY.CZ

Portugalská kuchyně nejsou jen ryby, mořské plody a kuře piri-piri. Vévodí tu vepřové, a jako Španělsko má své chorízo - klobásky z vepřového masa a uzené papriky - mají ho i Portugalci. Portugalci jsou též mistři v nakládání a dlouhém sušení a uzení šunky podobné španělskému Serranu nebo italskému prosciutto a ve výrobě různých druhů párečků a klobás. Jejich spojení s bílými máslovými fazolemi se pak logicky završí v portugalském tradičním pokrmu: Feijoada a Portuguesa.

Každý region má svoji variantu, jen jedno mají společné: fazolový základ a různé druhy slaniny a klobásek a vepřového masa. Nejde o jen tak ledajaký dušený pokrm, jde o unikátní lahůdku, kterou si koneckonců můžete dopřát i jako vegetariánskou pochoutku - bez masa.

Fazole hrají prim a perfektně ladí s masem

Feijoada a Portugeasa, volně přeloženo jako vývar z fazolí v portugalském stylu, je původně jídlo chudých. Bílé máslové fazole se sice začaly pěstovat v Brazílii, ale dovážely se do Portugalska, kde je kuchaři použili společně s jinou zeleninou a hlavně s vepřovým masem, z čehož vznikl tento báječný pokrm. Nic nezůstalo nazmar, chlebem, který se k pokrmu podával, se vyjedly i ty nejposlednější kapky lahodné omáčky.

Dagmar Heřtová

Dagmar Heřtová příležitostně pobývá ve Velké Británii, je milovnicí života, cestování, dobrého jídla a vaření. Je neustálou obdivovatelkou britské současnosti, anglického venkova, společnosti a anglické muziky.Sbírá moderní tištěné kuchařky, recepty a nové chutě. Vše najdete na tastejourney.cz.

Dagmar Heřtová

Fazole především bílé či máslové

Na fazolový vývar se používají máslové fazole, někdy nazývané též limské boby, tedy bílé, masité, druh jako stvořený pro tento pokrm. Jsou velké, zploštělé, nerozvaří se a mají jemnou chuť a proto se dají také kombinovat se všemi druhy zeleniny, což je ideální pro vegetariánskou verzi. Pokud máte pouze fazole červené, red kidney, hodí se zejména pro verzi s masem a je jasné, že změní barvu jídla. Při použití sušených fazolí je třeba je namáčet a pak teprve vařit. Pro urychlení používám již naložené máslové fazole i částečně s jejich nálevem, zejména s fazolovou usazeninou, která je na dně konzervy. Fazole jsou velmi zdravé, obsahují tolik železa jako maso, vitamín C a B1 a spoustu vlákniny. Prospívají organismu při snižování krevního tlaku i cholesterolu.

Bůček či slanina a ještě chourico, vlastně španělské chorízo

Vepřové maso je nejoblíbenějším druhem masa v Portugalsku, proto je jeho použití ve fazolovém vývaru nasnadě. Je vhodné sáhnout po klobásce s uzenou paprikou jménem chourico, ne nepodobné španělskému chorizu. Pro chuť se dodává slanina z vepřového bůčku, tedy její prorostlejší část. V původních tradičních postupech se dodává, že můžete použít i jiné druhy vepřového masa, například kotlety i uzené nebo dokonce párečky podobné našemu jelítku. A pokud vaříte opravdu velký hrnec, můžete ho doplnit třeba vepřovým kolenem nebo vepřovými oušky. To vše dodá fazolovému hrnci charakteristickou chuť.

Zdobte plocholistou petrželkou
Zvolte třeba italskou pancettu místo klasické bůčkové slaniny

Příprava je snadná a rychlá

Pokud použijete fazole naložené, máte pokrm hotový asi za 20 minut, takže jde o ideální rychlý oběd nebo večeři. Při rychlejší přípravě by se tento recept dokonce hodil i do rubriky Vaříme do 15 minut, ale jen tehdy, pokud se rozhodnete vynechat uzené maso, které se vaří zvlášť, nebo koupíte kousek uzeného, které se již nemusí vařit a jen se přidá k fazolím. Vegetariánská verze je hotová za chvilku, kromě většího množství cibule a česneku a nasekaných rajčat nepřidáváte už vůbec nic, přesto si velmi pochutnáte. Jednou z variací je připravit si plátky osmaženého chleba jako topinky a namáčet je do omáčky. Není nic chutnějšího a jednoduššího. Ideální podzimně zahřívací záležitost.

Fazolový hrnec s bůčkem a chorízem

 • 450 g sušených máslových fazolí (nebo červených red kidney)
 • (možno nahradit 2 konzervami fazolí v nálevu po 500 g)
 • 150 g chorizo klobásy
 • 175 g prorostlého uzeného bůčku nebo slaniny
 • 175 g uzeného masa, nejlépe kotlety (možno vynechat)
 • 2 středně velká rajčata, oloupat a odstranit semínka
 • 2 střední cibule
 • 3 stroužky česneku
 • 4 lžíce olivového oleje
 • 1 sušený bobkový list
 • mořská sůl
 • čerstvě namletý pepř
 • čerstvá plocholistá petrželka

Pokud použijete sušené fazole, namočte je na 12 hodin do vody s 1 lžící olivového oleje a soli, nejlépe přes noc. Poté přidejte cibuli, napíchněte do ní 1 hřebíček pro chuť a vařte do měkka. Kontrolujte vodu, aby se nevyvařila, a hlídejte, aby se fazole nerozvařily. Poté odstraňte cibuli a slijte vodu, ale část si ponechte. Fazole okapejte a dejte stranou.

Zdobte plocholistou petrželkou

V případě, že použijete fazole naložené ve sklenici nebo konzervě, je postup mnohem snadnější a délka přípravy se výrazně zkrátí. Pokud jste se rozhodli pro variantu s přidáním uzeného masa, ponořte ho do vařící vody a vařte asi 20 minut do měkka. Použijete-li tlakový hrnec, jde to mnohem rychleji.

Oloupejte cibuli a česnek a nakrájejte na kostičky. Připravte si rajčata, oloupejte je, odstraňte semínka a nakrájejte na kostičky. Rozehřejte olivový olej, osmahněte cibuli a česnek a přidejte rajčata a bobkový list. Poté přidejte na kostičky nakrájený bůček či slaninu a osmahněte asi 5 -7 minut. Pak přidejte okapané uvařené fazole a část fazolového vývaru, který jste zachytili při slití. Pokud použijete fazole naložené, přidejte do hrnce i část nálevu a hlavně všechnu sedlinu, která zbyla na dně konzervy, a promíchejte. Tekutiny nesmí být příliš mnoho. Krátce povařte, přidejte nakrájené uvařené uzené maso, opatrně dochuťte solí a pepřem a ozdobte čerstvou petrželkou. Podávejte s chlebem nebo opečenými topinkami.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Proč je moje pračka lepší než ta vaše: Praní konečně zajímalo i mého chlapa
Proč je moje pračka lepší než ta vaše: Praní konečně zajímalo i mého chlapa

Upřímně – všechno, co zkracuje čas nad domácími pracemi, vítám s otevřenou náručí! To dokazuje i pračka AEG 7000 series, která mi ušetřila dobu...