Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festivalu francouzské kuchyně se v Česku zúčastní 21 restaurací

Jídlo

  6:00
PRAHA - Gastronomické speciality z jihofrancouzské oblasti Provence představí v Česku 21 restaurací v rámci mezinárodního festivalu Gout de/Good France. české restaurace se ve čtvrtek 21. března připojí k pátému ročníku festivalu, kterého se zúčastní 5000 šéfkuchařů ve 150 zemích světa. V letošním roce projekt klade důraz na odpovědnou gastronomii a závazek šéfkuchařů k ochraně planety.

Levandulový cheesecake foto: Shutterstock

„Událost funguje v této formě již pět let, ve skutečnosti má ale delší tradici, protože se inspirovala tradicí takzvaných epikurejských večeří, kdy bylo jedno menu připraveno v celé řadě zemí v jeden den,“ řekl na dnešní tiskové konferenci francouzský velvyslanec v Česku Roland Galharagu.

Cílem podle Galharagua je sdílet kulturu gastronomie Francie. „Gastronomie není jen o jídle, je to i vztahu s ostatními, se kterými jídlo sdílíte, nebo o vztahu k životnímu prostředí a lokálním výrobkům,“ doplnil.

V Česku se do projektu zapojí velké restaurace i malá bistra. V Praze mohou zájemci vyrazit například do restaurace Bílá kráva, Á Table!, Alchymist Club Restaurant nebo Bistro Piano. Návštěvníci ochutnají pokrmy typické pro jižní Francii, například levandulový cheesecake, a lokální vína.

Smyslem projektu Gout de France je představit Francii jako gastronomickou velmoc a posílit zájem turistů zemi navštívit. Menu v jednotlivých restauracích záleží na šéfkuchařích, musejí ale dodržet jednotné zadání pro všechna zařízení. Menu tak musí obsahovat předkrm, hlavní jídlo, výběr sýrů, dezert, francouzská vína a šampaňské.

Loni se do akce zapojilo 17 podniků v České republice. Menu sestavené podle předem daných pravidel se podávalo například v Praze, Brně, Plzni nebo Hradci Králové.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat