Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Historie čokolády a marcipánu v centru Tábora

Lidé čokoládu jedí a pijí již mnoho desetiletí. Dobové obaly připomenou návštěvníkům staré časy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé čokoládu jedí a pijí již mnoho desetiletí. Dobové obaly připomenou návštěvníkům staré časy. | foto: ČTK

TÁBOR V historickém centru Tábora otevřeli nové Muzeum čokolády a marcipánu. Je největší svého druhu v Česku a jedno z největších v Evropě. Vzniklo ve třech spojených domech v centru památkové rezervace na ploše přes 1000 metrů čtverečních. Jeho vybudování včetně náročné rekonstrukce domů stálo 34 milionů korun a práci v něm našlo 15 lidí.

Lidi do nové turistické atrakce láká především každodenní degustační menu a možnost dívat se přes sklo přímo pod ruce cukrářů. Nikdo dnes neodolal vůni a pohledu, a také domů si z atraktivní prodejny bylo možné odnést čerstvé čokoládové bonbóny.

ČTĚTE TAKÉ:

Třeba speciální pralinky s extrakty bylinek a koření prý nikde jinde nejsou k mání, i když majitelka muzea má svou distribuční síť pralinek po celém Česku a Slovensku. Navíc je zdobí pracné dekorace, třeba pralinky s chutí madagaskarské vanilky.

Zatímco rodiče, či prarodiče si mohou v čokolaterii v klidu vychutnat čerstvé pralinky jedinečné chuti, pro děti je připravená dílna, kde mohou z marcipánu tvarovat třeba pohádkové figurky.

Věž Orion a marcipánový model Tábora

V samotných expozicích muzea, které se rozkládají od sklepa až po půdní prostory, se mohou zájemci dozvědět všechno o historii čokolády. Ve stínu stromů deštného pralesa je pro ně připraven i pohyblivý model putování kakaového bobu z plantáží až do obchodu s čokoládou. Ve stylizovaném salonku se zase mohou za podmalby dobové hudby přenést do 17. století. Je v něm prezentována historie evropských čokolaterií.

Mezi zajímavé exponáty patří také věž z čokoládového městečka Orion - 20 let stará kulisa ze známé televizní reklamy, nebo třeba čokoládová fontána vyrobená ve sklárnách Bořka Šípka. Muzeum představuje i marcipán, pochoutku a modelovací hmotu, která se používá především ke zdobení dortů a zákusků.

K vidění jsou dokonalé marcipánové modely historického Tábora nebo třeba postavičky z celé řady pohádek. Zážitek doplňují i filmy, například o tom, jak čokoláda svědčí lidskému organizmu.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...