Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Pražská chuť Ameriky: maso a zase maso

Jídlo

  7:00
Pražský steakhouse Jáma je podnik, který by si mohl dát do podtitulu: My jsme maso. Na rozdíl od mateřského podniku V jámě, který jako jeden z prvních u nás začal propagovat americkou a mexickou kuchyni, tady v Ostrovní ulici takřka výhradně steakují.

Interiér pražského steakhouse Jáma. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Vstup do steakhousu je poměrně nenápadný, napoprvé jsme ho dokonce přešli, protože v okně nad vstupem má velký poutač sousední čajovna. Prudké schody do suterénu pak skutečně evokují vstup do jámy. Interiér je jednoduše hospodský, nikterak nápaditý, oranžově medové stěny plné fotek amerických reálií se střídají s odhalenou cihlovou klenbou. Kuřáky tu mají dobře vyřešené a oddělené – pro ně jsou stoly s barovými židlemi u baru. Naopak lokál s jídelními stoly, židlemi a lavicemi je nekuřácký.

Americký duch důsledně sahá až na záchodky. Dámské nabízejí tváře drsných mužů z titulních stran časopisu Rolling Stone, pánské pak fotky krásných amerických žen od Havaje po Floridu – samozřejmě v bikinách. Jediná fotka tu měla všechny znaky vkusného aktu, jako by ji sem potajmu implantoval Roman Týc, do příští návštěvy po ní ovšem zůstal jen prázdný rámeček. Buď byla odstraněna, že se nelíbila nějakému kvakerskému puritánovi, nebo se naopak někomu líbila až tak, že mu stála za hřích a odnesl si ji v kapse.

Za zmínku rozhodně stojí hudební kulisa, která je evidentně nadesignovaná přímo pro podnik – převážně oldies od rock’n’rollu přes country až po pop: Elvis, Cash, Sinatra, Birds, Monkees či Chair v jednom dobře smíchaném koktejlu. Při Mamas and Papas se servírka dokonce rozezpívala a roztančila. V takové atmosféře člověk lituje, že nepřijel v Cadillacu Eldorado.

Steak sladěný s pivem

Nápojová nabídka potěší. Nabízí tu šest druhů piv na šesti pípách, dva druhy se pravidelně obměňují. Všechna piva pocházejí ze skupiny pivovarů Lobkowicz. Jsem rád, že tu vidím i pro Ameriku typické zástupce piv typu stout a ale. V nabídce si jen trochu zavtipkovali, když světlé výčepní pivo Princ 10° vydávají za prémiové. Vedle toho číhají na svou příležitost i desítky piv lahvových. Pozornost tu věnují také vínu: vedle španělských, argentinských či chilských (0,75 l za 300–700 Kč) mají i moravská vína z oblastí Novosedlec a Bořetice (0,75 l za 195–400 Kč). Pro úplný obraz světa by sem sedlo ještě nějaké víno z Kalifornie. Důkazem, že nápojům je tu věnována důkladná péče, je výběr z osmi druhů bourbonu, dvanácti druhů skotské, tequily či rumu a deseti druhů vodky!

Šest píp nabízí čtyři stálé a dva pravidelně obměňované druhy piv.

Přicházíme kolem třetí hodiny na pozdní oběd, lokál je takřka prázdný. Nabídce jídel dominují hovězí steaky z celého světa, z různých chovů a plemen, všechny připravované na lávovém grilu. Obsluha je dobře naladěná a je vidět, že by ráda poradila s výběrem. Náš plán je ale jasný: steak! Volba padla na hovězí rumpsteak "Gaucho’s" (Argentina –Aberdeen Angus), jak v menu uvádějí: roštěná s nízkým tukovým krytím, jemně nakyslou tóninou, plné chutě s jedinečnou šťavnatostí (200 g za 295 Kč), k tomu steakové hranolky (35 Kč).

Nakyslá "tónina" byla rozpoznatelná, vévodila však plná chuť hovězího a hlavně pepře, to celé v propečení medium. Brusinkovou omáčku s červeným vínem a jalovcem (v ceně) jsem ani neměl potřebu využít. Zato Kvasar 14° světlý speciál s jemnou medovou příchutí (0,3 l za 27Kč) si chuťově se steakem velmi dobře porozuměl. Stejně dobře bylo upravené i jídlo z denního obědového menu: gurmánský hranolkový talíř s Angus fries. Čtvrt kila hranolek, 100 g filovaného hovězího steaku, ementál a láva omáčka stály 99 korun, ve stálém jídelním lístku jej ale najdete také mezi jídly doporučenými jako chuťovka k pivu za 165 Kč. V denním menu se z pochopitelných důvodů odklánějí od deklarované "steakovitosti", najdete tu i ryby, těstoviny či zeleninové saláty.

Závěr obstaral moučník hot brownie s vanilkovou zmrzlinou (55 Kč). Výborná teplá, čokoládou mohutně prosycená kostka udělala pěknou americkou tečku za obědem. Obsluze se sice nepovedlo načasovat souběh moučníku s kávou (ta je tu zdarma ke každému jídlu), espresso přišlo pár minut po, zato v roztomilém macatém firemním porcelánu Porto Café.

Na hamburger s příborem?

Na druhou, večerní návštěvu jsem do příjemně zaplněného lokálu přivedl jako experta svého známého, který dlouhá léta žil v USA. Dal si neomylně Steakhouse Jama Hamburger s pečenou cibulí, zapečený sýrem a přelitý hustou omáčkou Gravy (300 g za 235 Kč).

Nabídka je převážně masová, třeba zdejší hamburger.

Chuť měl správnou, jen žemle se rozpadala do té míry, že to celé nešlo jíst rukama. Můj expert tak musel použít příbor, čímž prý milovník hamburgerů ztrácí důležitou část požitku z jídla. Navíc musel snášet mé uštěpačné poznámky, že nejspíš ve státech nikdy nebyl, když jí hamburger příborem. Chlumecký Vít 11° nefiltrované pšeničné pivo typu ale (0,5 l za 39 Kč) si každopádně pochvaloval.

Moje volba padla na zázvorová kuřecí prsíčka s kousky čerstvého kořene zázvoru, ošlehnuté zprudka na grilu s limetkami a medem (150 g za 165 Kč). Zkušeně připravený kuřecí steak neměl v podstatě chybu a splnil přesně jen to, co sliboval. I čerstvého zázvoru bylo použito dostatek, takže mi jednu chvíli až vyhrkly slzy. Naštěstí bylo čím hasit: tmavý ležák Merlin (0,3 l za 29 Kč) hořkostí připomínal stout.

Steakhouse Jáma - hodnocení.

Pokud jste milovníky hovězích plátků a chcete svoji vášeň ukojit na klidném místě v centru Prahy a za rozumnou cenu, pak je Steakhouse Jáma podnik pro vás.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...