Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Hostinu z doby Marie Terezie pořádal zámek ve Vranově

Hostina, ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hostina, ilustrační foto. | foto: Jan Turek, HedvabnaStezka.cz

VRANOV U BRNA Hostina pro hraběte Althana v neděli zpestřila program Hudebního festivalu Znojmo. Gastronomická show spojená s hudbou a tancem na zámku ve Vranově nad Dyjí byla vyprodaná, řekli pořadatelé Hudebního festivalu Znojmo.

Ústředním motivem hostiny bylo protestantství v opozici s životem rakouské císařovny Marie Terezie, u níž si letos připomínáme 300. výročí narození.

„Na slavnostní tabuli se střídaly skromné protestantské pokrmy s velkolepými chody tereziánského dvora,“ uvedla Petra Štorková, tisková mluvčí festivalu.

Dobovou hostinu sestavil šéfkuchař brněnské restaurace Borgo Agnese Michal Prachař ve spolupráci se sommelierem Michalem Šetkou. Večerem provázel Karel Hegner. V impozantním Sále předků vranovského zámku účinkoval flétnový soubor Flautae ululatae a soubor dobových tanců Alla Danza Baroque.

Menu o osmi chodech

Menu mělo v neděli osm chodů. Jako předkrm se podávala terinka z uzeného kolínka a hruškové chutney. Hlavní chod obstaralo jehněčí lýtko, tuřín, brambory a rozmarýn.

Znojemský festival je už za svou polovinou. „Jsme mimořádně nadšení letošním zájmem návštěvníků. Kde to jde, ještě přidáváme židle, pokud přijde více lidí. Počasí nám zatím přálo a všechny koncerty jsme mohli odehrát v připravených prostorách. Zejména nádvoří bývalého minoritského kláštera je úchvatné místo, které jsme pro koncerty před deseti lety objevili,“ uvedl prezident festivalu Jiří Ludvík.

Hudební vystoupení doplňují i další akce spojené s gastronomií a zejména s vínem, jako ta nedělní. Poprvé ji pořadatelé do programu zařadili loni.

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!