Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hostinu z doby Marie Terezie pořádal zámek ve Vranově

Jídlo

  6:34
VRANOV U BRNA - Hostina pro hraběte Althana v neděli zpestřila program Hudebního festivalu Znojmo. Gastronomická show spojená s hudbou a tancem na zámku ve Vranově nad Dyjí byla vyprodaná, řekli pořadatelé Hudebního festivalu Znojmo.

Hostina, ilustrační foto. foto: Jan Turek, HedvabnaStezka.cz

Ústředním motivem hostiny bylo protestantství v opozici s životem rakouské císařovny Marie Terezie, u níž si letos připomínáme 300. výročí narození.

„Na slavnostní tabuli se střídaly skromné protestantské pokrmy s velkolepými chody tereziánského dvora,“ uvedla Petra Štorková, tisková mluvčí festivalu.

Dobovou hostinu sestavil šéfkuchař brněnské restaurace Borgo Agnese Michal Prachař ve spolupráci se sommelierem Michalem Šetkou. Večerem provázel Karel Hegner. V impozantním Sále předků vranovského zámku účinkoval flétnový soubor Flautae ululatae a soubor dobových tanců Alla Danza Baroque.

Menu o osmi chodech

Menu mělo v neděli osm chodů. Jako předkrm se podávala terinka z uzeného kolínka a hruškové chutney. Hlavní chod obstaralo jehněčí lýtko, tuřín, brambory a rozmarýn.

Znojemský festival je už za svou polovinou. „Jsme mimořádně nadšení letošním zájmem návštěvníků. Kde to jde, ještě přidáváme židle, pokud přijde více lidí. Počasí nám zatím přálo a všechny koncerty jsme mohli odehrát v připravených prostorách. Zejména nádvoří bývalého minoritského kláštera je úchvatné místo, které jsme pro koncerty před deseti lety objevili,“ uvedl prezident festivalu Jiří Ludvík.

Hudební vystoupení doplňují i další akce spojené s gastronomií a zejména s vínem, jako ta nedělní. Poprvé ji pořadatelé do programu zařadili loni.

Autor: