130 let

Krémová polévka z lesních hub | foto: TD, Kulinární studio MAFRA

Recept

Malé houbičky, na jejichž nožičce uděláte uzel. Vyzkoušejte staročeskou polévku ze špičky obecné

Jídlo
  •   5:00
Po deštích vyrážejí na chemicky nehnojených loukách malé houbičky, které často vytvářejí velké čarodějné kruhy. Jedná se o špičku obecnou – Marasmius oreades, na Slovensku má hezký název, tanečnica lúčná. Tuto drobnější lupenatou houbu měly rády naše babičky, protože byla snadno dostupná.

Rostla v trávě na zahradě, před domem, použít šla i zaschnutá, po namočení se znovu napružila. Klobouček v mládí polokulovitý, později rozložený na středu s hrbolkem, barvy okrové zavlhka, pleťové zasucha. Dužnina je bělavá příjemné chuti i vůně, někdy slabě voní po hořkých mandlích.

Sbírají se jen kloboučky, třeně jsou tuhé. Špičku od jiných druhů v trávníku poznáte jednoduše, i babičky si věděly rady. Když na třeni špičky udělaly uzel, nezlomil se. U jiných druhů to nejde, lámou se a třepí, vyzkoušejte. Špičky jsou chuťově vynikající, ve Francii je považují za delikatesu. Nejčastěji se používají do polévek, omáček, výborná je z nich klasická smaženice s vejci. Na sběr jsou nejlepší ostré nůžky a miska na stříhání kloboučků. Lidové názvy jsou meznička, řebíček, travnička.

Staročeská polévka ze špiček

300 g kloboučků špiček, 1 l vody (vývar z kostí je vhodnější), 2–3 brambory, 1 cibule, 1 vejce, 1 dl mléka, majoránka, sůl, pepř, kmín, máslo, nasekaná pažitka nebo petrželka.

V hrnci na másle zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme hlavičky špiček, ochutíme solí a kmínem, 5 minut dusíme. Zalijeme vodou (vývarem), přidáme kostičky brambor, okořeníme majoránkou. Po změknutí brambor rozkvedláme v mléce vejce, nalijeme do polévky, krátce povaříme, až se vejce srazí, dochutíme solí, pepřem. Zdobíme pažitkou nebo petrželkou.

Špička obecná

Autor: