Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hvězdičku Michelin získal Alcron a Degustation

Jídlo

  10:10aktualizováno  14:10
Prestižní gastronomické ocenění michelinská hvězdička putuje dvěma českým restauracím. Získaly je podniky Alcron v hotelu Radisson a La Degustation Boheme Bourgeoise, oba se nacházejí v Praze. Ocenění je výjimečné především tím, že jej poprvé v historii putuje do rukou češkým šéfkuchařům: Romanu Paulusovi, který vede Alcron a Oldřichu Sahajdákovi z La Degustation.

Interiér restaurace Alcron. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Je to velké ocenění pro všechny lidi, kteří tady pilně pracují a v minulosti pracovali. Budeme se chtít podělit o radost se zaměstnanci i s našimi hosty," řekl ČTK šéfkuchař restaurace Alcron Roman Paulus.

Také v restauraci La Degustation Boheme Bourgeoise mají z michelinské hvězdičky velkou radost. "Pro mě osobně to znamená, že ta cesta, kterou jsme se vydali, tedy vaření poctivých českých pokrmů z českých surovin, je správná," řekl šéfkuchař restaurace Oldřich Sahajdák. "Naším záměrem od začátku bylo vrátit českou kuchyni na světovou úroveň, kterou měla za první republiky. Cílem bylo perfektně vařit česká jídla, za která se nebudeme muset stydět," dodal.

Roman Paulus, šéfkuchař Alcronu.

Oldřich Sahajdák, šéfkuchař restaurace La Degustation Boheme Bourgeoise.

Průvodce Michelin Main Cities of Europe 2012 zahrnuje 3600 zařízení, z nichž je 2100 restaurací a 1500 hotelů ve 44 městech dvaceti evropských zemí.

Z českých restaurací se v něm dále objevily ty, které získaly ocenění Bib Gourmand znamenající "dobré jídlo za přijatelné ceny". Z loňského roku toto ocenění obhájily restaurace SaSaZu, Le Terroir, Aromi a Divinis a nově ho obdržely restaurace Sansho a Monastery.

Nejvyšší ocenění v minulosti v Česku získal třikrát italský šéfkuchař Andrea Accordi, který pracoval v restauraci Allegro hotelu Four Seasons. Loni ale odešel do Petrohradu a podnik michelinskou hvězdu neobhájil.

ČTĚTE VÍCE:

Průlom v české gastronomii

Oceněné restaurace pravidelně bodují i v ročence vydavatele Pavla Maurera Grand Restaurant. Alcron hotelu Radisson se pro rok 2012 umístil na druhém místě. Restaurace La Degustation Boheme Bourgeoise obsadila čtvrté místo. Předchozí rok ale v ročence vyhrála.

"Výsledek pro mě není překvapením, oceněné restaurace se pravidelně umisťovaly na nejvyšších pozicích v žebříčku Maurerův Grand Restaurant," řekl vydavatel průvodce Pavel Maurer. "Česká kuchyně je současný trend, který nastal poté, co jsme se již nabažili zkoušení jiných gastronomií," dodal Maurer.

Roman Vaněk z Pražského kulinářského institutu neskrýval nadšení: "Když jsem se výsledky dozvěděl, měl jsem doslova slzy v očích. Je to průlomový den pro českou gastronomii, poprvé byli skutečně oceněni čeští kuchaři. Teď je mohou následovat další," řekl.

Alcron se ve svém konceptu zaměřuje hlavně na rybí speciality a mořské plody. Nabízí několik druhů degustačních menu, od tříchodových po sedmichodové. "Za sedmichodové degustační menu návštěvník zaplatí 1900 korun na osobu," řekl manažer restaurace Jiří Čermák.

ČTĚTE VÍCE:

Zákazníci restaurace La Degustation Boheme Bourgeoise mohou okusit například na čtrnáctichodovém menu za 2900 korun, jehož součástí jsou studené a teplé předkrmy, polévka, hlavní jídlo a také dezerty. "Je to zážitek na dvě a půl hodiny, kdy jste pořád v kontaktu s kuchařem," řekl Sahajdák.

La Degustation Boheme Bourgeoise.

Průvodce Michelin nabízí výběr hotelů a restaurací v mnoha cenových kategoriích. Nejlépe oceněné restaurace získají tři hvězdičky, což podle hodnocení Michelina znamená, že se dané místo vyplatí navštívit už jenom kvůli této restauraci.

La Degustation Boheme Bourgeoise

 • vznikla v roce 2006 jako první degustační restaurace v Česku;
 • spolumajitelem a šéfkuchařem je Oldřich Sahajdák, hlavní sommeliérkou je Klára Kollárová;
 • restaurace se specializuje na klasickou českou kuchyni z konce 19.století (menu je sestaveno z receptur Marie B. Svobodové z roku 1894), nabízí i mezinárodní degustační menu
 • v letech 2009 a 2010 restarace vyhrála českou anketu Maurerův Grand restaurant, loni získala čtvrté místo
 • v roce 2010 získala Cenu Jaroslava Vašaty určenou pro úspěšný český gastronomický koncept
 • restaurace je součástí gastronomického konceptu Ambiente
 • Sahajdák (nar. 1975) má profesní zkušenosti z Německa, Itálie, Portugalska, Nového Zélandu i prestižních kuchařských kurzů Amerického kulinářského institutu (C.I.A.), pracoval v několika restauracích Ambiente

Michelin Main Cities of Europe 2012 vychází v angličtině a dostupný je i na webové stránce Viamichelin.com, kterou ročně navštíví více než 400 milionů lidí. K dispozici jsou i speciální aplikace pro iPhone pro celou Evropu.

Restaurace Alcron v hotelu Radisson Blu Alcron

 • hotel Alcron byl otevřen v roce 1932; jeho investorem, stavitelem a architektem byl Alois Krofta
 • v roce 1948 byl hotel znárodněn a po roce 1990 zrestituován
 • restaurace Alcron se pravidelně umísťuje v TOP 10 žebříčku nejlepších restaurací v průvodci Maurerův výběr Grand Restaurant (v roce 2009 se umístila na 1. místě), je také několikanásobným držitelem ocenění Americké akademie pro pohostinství v New Yorku Five Star Diamond Award
 • šéfkuchařem hotelu je Roman Paulus (ročník 1975), držitel titulu Kuchař roku 2009/2010
 • Paulus, který do Alcronu přišel v roce 2008 z pražského hotelu Hilton,kariéru zahájil začátkem 90. let v Rakousku, působil ve známém hotelu Savoy v Londýně a na zaoceánské lodi Queen Elisabeth II.
Autoři: , ,

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...