26. března 2010 23:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

I v kavárně lze kávu pokazit. Jak poznat, že je připravená správně?

Káva - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Káva - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Nejoblíbenějšími nápoji v nabídkách kaváren v České republice jsou espreso, kapučíno a latte. Každý z těchto druhů kávy má svůj typický vzhled, aroma a chuť. Jak zákazník pozná, že na stůl dostal správně připravenou kávu, prozradili experti z kavárenského řetězce Costa Coffe.

Základem nabídky kaváren je vždy espreso. Tato silná káva s hořkosladkým aroma se v ideálním případě vyznačuje hustou, zlatavě hnědou až oříškovou pěnou nazývanou crema. "Je-li crema světlá a řídká, znamená to, že espreso bude s největší pravděpodobností vodové," vysvětlila trenérka baristů Costa Coffe Eva Jeřábková.

Pokud je ale naopak crema tmavá, signalizuje to, že káva bude přepálená nebo hořká. Dokonalé espreso by mělo mít jemnou, nasládlou chuť a vonět po karamelu. O horší kvalitě vždy svědčí bublinky a samotná tekutina také nesmí skrze cremu prosvítat. Dobrým znamením naopak je, když krystalky cukru po nasypání do nápoje zvolna propadají ke dnu šálku.

Správné kapučíno zase vždy zdobí hladká bílá pěna. Pokud tam ale pěna není nebo hladinu kávy lemuje jen částečně, neznamená to, že jde o špatné kapučíno. "I sněhově bílé kapučíno, v němž není žádná crema, je kapučíno, pokud je v něm správná dávka kávy, pěny a mléka," upozornila Jeřábková.

Kávová tekutina by měla mít jemnou a hladkou konzistenci, kterou nápoji přidává správným mícháním barista.

Mléčné latte, v současnosti nejoblíbenější druh kávy v českých kavárnách, charakterizuje sjednocená barva, jíž se docílí rychlým vlitím espresa do mléka. Vzhledem k jeho základní složce, tedy espresu, se na něj vztahují zásady spojené s tímto druhem kávy. Pěna latte obvykle dosahuje centimetr pod okraj šálku. Důvod je ryze praktický - číšník by ho při nesení ke stolečku hosta a jeho servírování mohl snadno rozlít.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz