Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ideální sklenka na šampaňské? Zatím neexistuje

Jídlo

  7:00
Pokud jde o nalévání šampaňského nebo sektu, po celé generace vedle sebe mezi sklenkami soupeří dlouhé, štíhlé "flétny" a široké, krátké "kalichy". Ale ani jedna z nich není ideální.
Šampaňské - ilustrační foto

Šampaňské - ilustrační foto foto: Shutterstock

Tvrdí to nová studie, kterou na svých internetových stránkách citovala rozhlasová a televizní stanice Deutsche Welle.

Zatímco pivo a různé druhy vína si už zajistily sklenice, které podtrhují jejich chuťové charakteristiky, u šampaňského tomu tak není. A výrobci sklenic by měli vzít v potaz výzkum vědců z francouzské Remešské univerzity. Ti zjistili, že tvar sklenky má vliv na neviditelný obláček oxidu uhličitého a dalších prchavých složek, který se vytváří nad šampaňským a ovlivňuje požitek z pití.

Růžové šampaňské (ilustrační foto).

"Hlavním důsledkem vytrácejícího se CO2 je vznik bublinek, což je samozřejmě dobře pro šampaňské, ale může představovat problém, pokud je obláček unikajícího plynného oxidu uhličitého nad tekutinou příliš koncentrovaný," řekl Deutsche Welle hlavní autor studie Gerard Liger-Belair.

Spolu se svým týmem použili mikro-plynovou chromatografii a detektor tepelné vodivosti, aby sbírali vzorky chemikálií nad povrchem šampaňského prvních 15 minut po nalití do obou typů běžně užívaných skleniček. Zjistili přitom, že nad povrchem ve štíhlé píšťale se udržuje více CO2, což může více dráždit zvláště při prvním nadechnutí a ovlivnit vnímání chuti nápoje.

"Píšťala koncentruje aroma, ale zároveň také CO2, což může dráždit nos a to vůbec není dobré," dodal Liger-Belair. "Kalich je ale zase moc široký. CO2 se rozptýlí, takže s ním není problém, ale vyprchá i aroma," upřesnil.

Podle něj by pijáci šampaňského a sektů měli používat něco mezi píšťalou a kalichem - ale tento druh sklenky údajně zatím na trhu není.

Autor: