Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Ideální sklenka na šampaňské? Zatím neexistuje

Šampaňské - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šampaňské - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Pokud jde o nalévání šampaňského nebo sektu, po celé generace vedle sebe mezi sklenkami soupeří dlouhé, štíhlé "flétny" a široké, krátké "kalichy". Ale ani jedna z nich není ideální.

Tvrdí to nová studie, kterou na svých internetových stránkách citovala rozhlasová a televizní stanice Deutsche Welle.

Zatímco pivo a různé druhy vína si už zajistily sklenice, které podtrhují jejich chuťové charakteristiky, u šampaňského tomu tak není. A výrobci sklenic by měli vzít v potaz výzkum vědců z francouzské Remešské univerzity. Ti zjistili, že tvar sklenky má vliv na neviditelný obláček oxidu uhličitého a dalších prchavých složek, který se vytváří nad šampaňským a ovlivňuje požitek z pití.

Růžové šampaňské (ilustrační foto).

Růžové šampaňské (ilustrační foto).

"Hlavním důsledkem vytrácejícího se CO2 je vznik bublinek, což je samozřejmě dobře pro šampaňské, ale může představovat problém, pokud je obláček unikajícího plynného oxidu uhličitého nad tekutinou příliš koncentrovaný," řekl Deutsche Welle hlavní autor studie Gerard Liger-Belair.

Spolu se svým týmem použili mikro-plynovou chromatografii a detektor tepelné vodivosti, aby sbírali vzorky chemikálií nad povrchem šampaňského prvních 15 minut po nalití do obou typů běžně užívaných skleniček. Zjistili přitom, že nad povrchem ve štíhlé píšťale se udržuje více CO2, což může více dráždit zvláště při prvním nadechnutí a ovlivnit vnímání chuti nápoje.

"Píšťala koncentruje aroma, ale zároveň také CO2, což může dráždit nos a to vůbec není dobré," dodal Liger-Belair. "Kalich je ale zase moc široký. CO2 se rozptýlí, takže s ním není problém, ale vyprchá i aroma," upřesnil.

Podle něj by pijáci šampaňského a sektů měli používat něco mezi píšťalou a kalichem - ale tento druh sklenky údajně zatím na trhu není.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!