Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Imunitní zlepšováky. Vybudujte si ochranný štít nejen proti koronaviru

Jídlo

  6:44
Posilování imunity je velké téma. Nejsou to však jenom pilulky a šumivé tablety z lékárny, které nám mohou pomoci vybudovat ochranný štít proti nevyžádané návštěvě v našem organismu.

Obyčejný kefír? Dnes je propagován jako téměř zázračný nápoj foto: Shutterstock

Za posledního půl roku se jen málokdo nestal profesionálem v prevenci šíření virových kapének. Mezi prevenci jako takovou musíme ale zařadit také posilování vlastní imunity, které nám může v případě nedokonalé ochrany proti kapénkám pomoci se s nákazou vypořádat.

Céčko s vlákninou

Vitamin C je pro ochranu organismu zásadní. Proč? Podílí se na syntéze kolagenu (který je nutný pro udržování pružnosti cév a vaziv), podporuje vstřebávání železa a pomáhá s tvorbou bílých krvinek. Navíc je účinným pomocníkem pro antioxidační ochranu buněk.

Více receptů najdete zde

Není snad nutné připomínat, že chemické „šumáky“, které dostanete v lékárnách, jsou sice ohromným zdrojem vitaminu, ale nemají přidanou hodnotu v podobě vlákniny, která se nachází v ovoci a zelenině – přirozených zdrojích tohoto vitaminu. V tento čas lze doporučit třeba výpravu na šípky – ty totiž v přepočtu na 100 gramů obsahují až pětkrát vyšší dávku vitaminu C než opěvovaný citron. Stejnými hodnotami se může chlubit také černý rybíz, pokud jste ho zavařovali, je načase otevřít sklenici.

Kefír!

Pokud nepatříte vyloženě mezi odpůrce kvašených mléčných výrobků, zkuste kefír zařadit do každodenního jídelníčku. Dnes sice řešíme jen a pouze virová onemocnění, ale ani na bakterie bychom neměli zapomínat. A jejich spolehlivým likvidátorem je právě kefír, tedy mimo jiné. Největší výhodou je v tomto ohledu obsah kyseliny listové, prospěšných kvasinek biotinu a také probiotik. O kefíru se z mnoha důvodů dočteme jako o elixíru zdraví, který posiluje imunitu organismu. A co je nejlepší – na rozdíl od mléka je velmi dobře stravitelný a neomezeně si ho můžete za pomoci kefírové kultury vyrábět i doma.

Otužování prodýchejte

Chladnější dny, kdy se nám ráno zpod peřiny nechce, protože je venku pošmourno, ještě nenastaly. A toho je potřeba využít – pokud se totiž na otužování navyknete už teď, možná to potom během zimy nebude až tak nepříjemné. Aby bylo otužování užitečné, musí být prováděno správně a postupně. Poděkuje vám kardiovaskulární systém, a nejen ten – je dokázáno, že otužilci mají prostě silnější obranyschopnost a že se jim nemoci vyhýbají obloukem. Otužování by mělo probíhat zásadně ráno, s postupným návykem na studenější vodu (je vhodné začít na vlažné). Zkuste případné nepříjemné pocity „prodýchat“.

Pohyb

Stejně jako otužování je i dostatek pohybu součástí životního stylu, který předchází náchylnosti k nejrůznějším onemocněním. Nemusíte každý den běhat půlmaraton, stačí pravidelné ranní protažení, procházka či posilování vahou vlastního těla. Kdo „nemůže“, ten se vymlouvá.

Autor: