2. listopadu 2009 10:20 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Jak jsem si nepochutnala v Bratislavě

Interiéru vládnou auta. Fotky na stěnách jsou půvabné, atmosféru ale bohužel ruší několik velkoplošných televizí a nepřívětivé ostré světlo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Interiéru vládnou auta. Fotky na stěnách jsou půvabné, atmosféru ale bohužel ruší několik velkoplošných televizí a nepřívětivé ostré světlo. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Moji rodiče jsou Slováci. A nedají dopustit na Erdödyho palác v centru města. Právě tady se totiž ukrývají tři nejlepší bratislavské restaurace. Vybrala jsem si Lancia Café, a i když bylo posezení na terase v posledních paprscích babího léta příjemné, šéfkuchaře moc pochválit nemohu.

Mám pro vás hádanku. Je čas oběda a vy máte hlad. A protože máte poněkud vybíravý jazýček, nespokojíte se jen tak s ledačíms. Musí to být dobré. Ba dokonce to musí odpovídat mezinárodním standardům.

Jenže to má háček: jste v Bratislavě. Co máte na výběr kromě toho, že nasednete do auta a dojedete se najíst o 60 kilometrů dál do Vídně?

Co se týče jídla, v hlavním městě Slovenska totiž na nic moc vzrušujícího nenarazíte. Restaurace tu samozřejmě jsou, ale většina z nich má dost žalostnou úroveň, a to ani nejsou nijak levné. Situace je natolik tristní, že i nijak gastronomicky výrazná Praha vypadá vedle Bratislavy jako kulinární Mekka. Jak výstižně řekl jeden byznysmen, jehož slova jsem zaslechla v pendolinu do Bratislavy: "Je to díra. Nic tam není."

Vše na jednom místě
Moji rodiče by s tím rozhodně nesouhlasili. Jsou Slováci a ve své vlasti pobývají často, takže mají dost času zkoušet nejrůznější druhořadé podniky v naději, že jednou konečně narazí na restauraci, do níž se vyplatí zajít znovu. Po čase se jim to skutečně podařilo. Vlastně našli hned tři.

Shodou okolností se všechny nacházejí v téže budově (v Erdödyho paláci), vlastní je stejná společnost a mají společného šéfkuchaře. A rovněž pouhou shodou okolností je tento šéfkuchař Čech. Jmenuje se Jaroslav Židek a vládne kuchyním restaurací Camouflage, Flowers a Lancia Café.

Salát som tum (10,79 eura).

Ve všech jsem byla už mnohokrát. Nejdražší je Camouflage, která se vyznačuje vybranou francouzskou kuchyní. Jídlo mi chutnalo, ale na můj vkus bylo příliš komplikované (matně si vzpomínám na čokoládový fondant s asi deseti různými přílohami). Chutnalo mi i ve Flowers, kde vaří luxusní italskou kuchyni (vyzkoušejte rizoto se šafránem, krevetami a chřestem). Nejlepší je ale na téhle restauraci atmosféra - Flowers sídlí ve vzdušném, zaskleném atriu a jeho stěny jsou až ke stropu polepeny tisky Andyho Warhola z květinové série Flowers.

Tak proč jsem se rozhodla psát o Lancia Café, které je z celé trojice nejméně okázalé a je to spíš bar či kavárna než restaurace? Mohou za to rodiče, kteří jsou tu stálými hosty a přísahali, že se mi tu určitě bude líbit. "Je to nejlepší podnik v Bratislavě," trvali na svém a pokračovali: "V Praze nic takového není." Aspoň tohle byla rozhodně pravda. Nevím o žádné pražské restauraci, kde by si člověk mohl dát francouzské crepes a zároveň japonské nudle yaki soba. Ne že by mě ta kombinace nějak zvlášť lákala, ale přesto jsem se rozhodla, že si Lancia Café zaslouží šanci.

Bylo už sice babí léto, ale slunce ještě hřálo natolik, že jsme mohli sedět na dřevěné terase. Ideální místo pro pozorování čilého ruchu na hlavním bratislavském korzu. Uvnitř Lancia Café už to tak pěkné není - silné, syrové osvětlení, několik velkých plochých obrazovek a černé plastové židle vytvářejí lehce futuristickou, ale hlavně velmi chladnou atmosféru.

Interiéru vládnou auta. Fotky na stěnách jsou půvabné, atmosféru ale bohužel ruší několik velkoplošných televizí a nepřívětivé ostré světlo.

Na jídelním lístku najdete několik typicky barových jídel inspirovaných asijskou kuchyní, pár polévek a sendvičů a už zmíněné francouzské palačinky crepes včetně jejich lahodných příbuzných z pohankové mouky, galettes. Dala jsem si galettu s krevetami, natvrdo uvařeným vejcem, pórkem a creme fraiche (8,80 eura). Byla studená. Totéž se stalo, když jsem sem zašla pro kontrolu podruhé a kamarádka si objednala galettu se špenátem a žampiony (8,13 eura). Možná by pomohlo, kdyby používali nahřáté talíře. Jinak byly galetty v pořádku, i když těsto bylo trochu bezvýrazné. Možná potřebovalo víc osolit. Byly daleko méně povedené -a o hodně dražší - než galetty v La Creperie v pražských Holešovicích. Můj dojem: zatím nic moc.

Galeta s krevetami a vejcem (8,80 eura).

Víc mi zachutnala polévka tom yum gai (3,82 eura). Byla dost teplá a příjemně sladce pálivá. Přesto moje matka trvala na tom, že už tam jedla lepší verze téhle polívky, a po chvilce přiznala, že úroveň zdejšího jídla je dost nestálá. Jídla se prostě liší podle toho, kdo zrovna ten večer vládne zdejší kuchyni.

Kuře s loužičkami tuku
Pokud je to opravdu pravda, tak doufám, že kuře se zeleným kari (12,12 eura) bývá obvykle lepší. Moje bylo neuvěřitelně mastné, na povrchu se leskly loužičky tuku a jediná chuť, kterou se mi podařilo zachytit, bylo chilli. Maso bylo tuhé a vláknité, což mě nemile překvapilo, protože předkrm z kuřecího saté (7,47 eura), kterým jsem jídlo zahájila, byl velmi jemný. Kromě toho jsme na hlavní jídla čekali absurdně dlouho.

Lancia Café

Ventúrska 1
Bratislava, Slovensko
Po-Ne 8.00-01.00
www.lanciacafe.sk

Celkový dojem: dvě lžičky
Jídlo: dvě lžičky
Obsluha: dvě lžičky
Atmosféra: dvě lžičky

Vysvětlivky:
čtyři lžičky: gurmánská bomba
tři lžičky: překvapivě dobré
dvě lžičky: průměr
jedna lžička: nic moc
žádná lžička: raději se vyhnout


Ale v Lancia Café není všechno jen špatné. Mají tu fantastický salát z papáji, celeru, cherry rajčátek a fazolek podávaný s grilovanými krevetami v pikantním limetkovém dresinku (10,79 eura) a jednoduchou, avšak chutnou smaženou kuřecí směs (13,11 eura). A skvělé jsou i některé dezerty - třeba thajská klasika, lepivá rýže s kousky manga, medem a kokosovým mlékem (5,48 eura), nebo různé druhy domácí zmrzliny a sorbetu (nejlepší je čokoládový). Lancia Café je také jedinou restaurací na Slovensku, kde vaří vynikající fairtradovou kávu Tierra Lavazza, která pochází z bobů sklizených na třech malých plantážích v Kolumbii, Peru a Hondurasu.

Stačí to k tomu, abych se stala fanynkou Lancia Café? Až se zase octnu v Bratislavě, asi tam zajdu. Ale pořád ještě nejsem přesvědčená o tom, že by obstálo v kosmopolitnějším městě a před náročnější klientelou. Spíš se mi zdá, že rodiče pobytem ve své vlasti poněkud vyměkli. Díky za tip, ale příště si budete muset vymyslet něco lepšího.