Domácí hranolky jsou nesporně lepší a chutnější než hranolky mražené, které koupíte v každém supermarketu. Pokud se doma chcete vytáhnout, přinášíme tipy šéfkuchařů, jak na to. Připravit domácí hranolky tak, aby nebyly gumové a vysušené, nemusí být nutně tak složité. Záleží na tom, jaký postup zvolíte.
"Ačkoli v práci kupujeme kvalitní hranolky, doma se mi líbí, když mají nepravidelný tvar ručně dělaných hranolků. Připravuji je v troubě a kořením je podle chuti," říká šéfkuchař hotelu Corinthia a spoluautor kuchařky Muži sobě Roman Dolejš.
"Brambory nejdříve oloupejte a nakrájejte na silnější hranolky. Promíchejte je s olejem, solí, pepřem, nasekaným česnekem a mletou paprikou. Rozprostřete na plech a v troubě předehřáté na 180 stupňů pečte cca 30 minut do křupava," dodává Dolejš.
Domácí bramborové lupínky
A jak připravuje hranolky šéfkuchař restaurace TriBeCa ve Švýcarsku Ondřej Jíňa? "Musím říct, že hranolky moc rád nemám, ale miluji křupavé brambory, takže si doma se ženou děláme domácí bramborové lupínky. Suroviny jsou stejné jako při přípravě hranolků, liší se jen postup," vysvětluje Jíňa.
K TÉMATU: |
"Brambory okartáčujte a velkým nožem nakrájejte na tenké plátky. Na velikosti nezáleží, ale musí být všechny stejně tenké. Plech vyložte papírem na pečení a na něj vyskládejte nakrájené lupínky - hustě vedle sebe, ale tak, aby se nepřekrývaly. Bohatě zakapejte olivovým olejem a osolte hrubozrnnou solí. Můžete přidat i nasekané olivy, kapary nebo cherry rajčata. V troubě předehřáté na 180 stupňů pečte asi necelých dvacet minut, až zezlátnou," dodává Jiňa.
Když máte čas
Nejsložitěji připravuje doma hranolky autorka kuchařky Muži sobě, Zuzana Humpolcová, která přiznává, že její postup není zrovna jednoduchý a většinou ho doma praktikují jen opravdoví milovníci křupavých hranolků. "Nejlepší brambory na přípravu hranolků jsou ty větší a moučnější, nejlépe varného typu C. V Americe se používá k přípravě hranolků arašídový olej, ale ten se v Česku nedá moc sehnat. Sáhněte tedy klidně po olivovém nebo slunečnicovém," popisuje přípravu Humpolcová.
"Brambory oloupejte nebo důkladně vydrbejte, odkrojte špičky a nakrájejte je na hranolky. Nejobvyklejší je šířka asi sedm až osm milimetrů, mohou být libovolně tenčí i širší, ale měly by být všechny podobně široké, aby všem stačila stejná doba přípravy. Ve velkém hrnci přiveďte k varu vodu, osolte ji, vhoďte hranolky a nechte asi pět minut blanšírovat (tedy vařit, ale ne klokotem, voda musí jen mírně probublávat). Další možností je nechat brambory 30 minut louhovat ve studené vodě," vysvětluje první fázi přípravy.
Domácí hranolkyPokud připravujete domácí hranolky jiným způsobem, popřípadě vás napadá, jak je doma ještě vylepšit, napište nám na internet@lidovky.cz a do předmětu napište domácí hranolky. Využít můžete také Twitter s hashtagem hranolky. |
"Hranolky vyjměte z vody (po blanšírování nechte vychladnout) a důkladně osušte, aby potom při smažení neprskaly. Rozpalte dostatečné množství oleje, aby hranolky plavaly, na 160 stupňů. Vhoďte várku hranolků do rozpáleného oleje a nechte je jednu minutu smažit. Neměly by zhnědnout, jen se zatáhnout. Hranolek vhoďte vždy jen tolik, aby příliš neklesla teplota oleje," popisuje s lehkostí Humpolcová.
"Hranolky cedníkem vyjměte, nechte okapat a na papírových utěrkách zcela vychladnout. V této fázi můžete hranolky zamrazit pro pozdější použití. Znovu rozpalte olej, tentokrát na maximum (190 stupňů) a hranolky osmažte pět až šest minut do zezlátnutí. Hotové hranolky nechte okapat, osolte a ihned servírujte," uzavírá celý postup Humpolcová.