Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jak šly české koláče do světa. Američané 'kolaches' milují

Jídlo

  6:01
Čeští imigranti v Texasu představili Americe koláče před více než sto padesáti lety. Tenkrát netušili, že si je jednou místní osvojí, zamerikanizují, a že se takzvané „kolaches“ postupně stanou fenoménem celého regionu. Pekárnu má už i New York. Původně českou recepturu si trochu upravili - pečivo plní v podstatě vším, co je po ruce.

Jak šly české koláče do světa foto: Wikipedia Commons, Ralph Smith, Koláž ŠK

Když se Češka Martina Fundaro provdala za Američana a přestěhovala do Dallasu, její americká kamarádka jí připravila překvapení. Chtěla, aby se v Texasu cítila jako doma, a tak na uvítanou donesla krabici koláčů, které koupila v nedaleké pekárně. Fundaro měla radost, nejen proto, že si na ni kamarádka vzpomněla, ale že v Dallasu vůbec existuje nějaká pekárna, která prodává české koláče. To nadšení jí vydrželo do té doby, než krabici otevřela. „Co to je?“ zděsila se. „To jsou české koláče,“ informovala ji kamarádka. „Aha.“ Fundaro nechápavě zírala do krabice na hromádku čtverhranných bochánků.

Z některých čouhaly buřty. Jiné byly zapečené se sýrem a šunkou. Další vypadaly jako americké donuty, koblížky s dírou uprostřed, namazané nutellou. V té době ještě netušila, že to, na co se dívá, jsou slavné texaské kolaches, neboli české koláče pojaté americky.

České koláče

„Byly ty spíš jakési buchty a v tom bylo nacpané všechno, co by Češi dali možná tak do bagety,“ řekla Fundaro, která v Dallasu bydlí už rok a půl. „S pravými českými koláči to sice nemělo moc společného, ale stejněmě překvapilo, jaký je to tu fenomén.“
Fundaro se rozhodla, že tradici českým koláčů v Texasu bude nejen podporovat, ale že se pokusí svým texaským přátelům ukázat, jak mají opravdové české koláče vypadat a chutnat.

„Tak jsem jim jednou upekla klasické moravské koláče,“ říká Fundaro. „Koukali na to jak blázni a říkali, že nic takového nikdy neviděli. Nevypadalo to jako žádné kolaches, které znali.“

Fenomén kolaches

První, co zpravidla lidi v Texasu lidi napadne, když jim řeknete, že jste Čech, jsou koláče. Jen v Dallasu a jeho okolí existuje nejméně deset pekáren a kaváren, které prodávají koláče. Nejslavnější je ta nejstarší, Czech Stop, vyhlášená „koláčová zastávka“vměstečku West, zhruba na poloviční cestě mezi Dallasem a Austinem, kde je téměř povinností zastavit a koupit krabici koláčů.

Pak jsou tu ale i další: iHeart Kolache, Kolache Factory, Kasa Kolache, Kolache Station Bakery, Kolache Heaven nebo Kenner’s Kolache Bakery. Jen za poslední rok v Dallasu přibyly tři nové „koláčárny“. Jednou z nich je kavárna s názvem Bohemian Cafe, kterou si v říjnu otevřel potomek českých imigrantů, Jason Horne.

PSALI JSME:

„Koláče mě naučila péct maminka, která se za svobodna jmenovala Linda Barcuchová,“ říká Horne, jehož pradědeček byl Čech a emigroval do Texasu. Horne, jakožto Čechoameričan třetí generace, si uvědomuje, že jeho představa o tom, co je to „autentická česká kultura“ a co je „autentický český koláč“, je značně rozmělněná, přesto je jeho cílem udělat z Bohemian Cafe opravdovou českou kavárnu a prodávat opravdové české koláče.

České koláče

„Potomci texaských Čechů kdysi vymysleli kolache s masem, začali jim říkat klobasneks. Hodně zákazníků je zvyklých, že kolaches jsou to, co prodávají obchody s donuty - vyschlý kus pečiva s párkem uvnitř,“ říká Horne. „Ale starší krajané, ti většinou chodí pro ty autentické koláče, s tvarohem, s meruňkovým džemem a s povidly.“

Bohemian Cafe nabízí i moderní kolaches - s kuřecím masem, se sýrem, s čili papričkami nebo se špenátem. Pak jsou tu variace na různé jiné pokrmy. Czechon Blue je třeba jméno koláče s kuřetem a plísňovým sýrem. Na svátky, jako například na Den díkůvzdání, nabízeli speciální sváteční kolaches plněné dýňovým pyré, aby co nejvíce připomínaly tradiční dýňový koláč, a pak taky sérii koláčů s krůtímmasemabrusinkami. Nejprodávanější kolaches v Bohemian Cafe jsou ale stále ty autentické. „Nejoblíbenější jsou s tvarohem,“ říká Horne.

Český pás

Kolaches se dostaly do amerického povědomí někdy v polovině 19. století. Tehdy se imigranti ze Střední Evropy, většinou farmáři, usídlili v Texasu, protože tam byly ještě k mání zemědělské pozemky. Protože ve své době bylo v Texasu a Oklahomě nejméně dvě stě českých komunit, říká se této oblasti někdy Czech Belt, český pás. Podle posledního oficiálního součtu lidí v Texasu žije 190 tisíc lidí, kteří mají české kořeny. To je víc než v jakémkoli jiném americkém státu. Skoro 13 tisíc lidí v Texasu umí česky.

Zvlášť ve středním Texasu si krajané dodnes uchovali kus české kultury, ačkoli řádně namíchané s tou americkou. Na vesnických zábavách stále hrají dechovky, ale muzikanti mají na hlavách kovbojské klobouky. Organizace, jako jsou Katolická jednota texaská a Slovanská Podporující Jednota Státu Texas, představují pilíře místní komunity, i když většina jejich členů zná Českou republiku jen zprostředkovaně, z vyprávění, a díky kolaches.

České koláče

The Czech-Heritage Society of Texas se zaměřuje především na genealogii a podporuje snahu některých Čechoameričanů vypátrat své rodokmeny. Pořádají soutěže, jako třeba „Miss Texas Československého původu,“ ve které kandidátky soutěží na přehlídkovém molu v tradičních krojích. Talentová soutěž zahrnuje zpívání lidovek, tancování polky nebo pečení koláčů. Pak tu taky pořádají konkurenční soutěž krásy, Miss Kolache. Ta se volí každoročně v září, u příležitosti Kolache Festivalu v Caldwellu.

Letos festival proběhl už po třicáté a kromě toho, že královnu koláčů vyhrála jakási Lindsey Jones Collinsová, tu také proběhla soutěž v tom, kdo nejrychleji sní čtyřiadvacet koláčů.

Koláčová zastávka

Největší koncentrace Čechoameričanů se nachází právěvměstečku West, sídle nejslavnější koláčové zastávky Czech-Stop, a takzvaném „koláčovém hlavním městě“ Ameriky. „Kdyby nebylo Czech Stop a jejich koláčové tradice, nevěřím tomu, že bych mohl otevřít koláčovou kavárnu v Dallasu,“ říká Horne z Bohemian Cafe.

Czech Stop na první pohled připomíná spíš klasický americký motel, než českou pekárnu. Nakonec, kromě koláčů tam prodávají i „kvalitní benzin“ a jejich propagační materiály se dost legračně chlubí i tím, že poskytují čisté toalety pro celou rodinu, které jsou „součástí slavného českého pohostinství“. Nicméně jejich kolaches, prodávající se za 99 centů (22 Kč) za kus a 10,89 dolaru (242 Kč) za tucet, jsou tak vyhlášené, žev Texasu těžko najdete člověka, který je aspoň jednou neochutnal.

Ještě před několika lety byly kolaches veskrze texaská kulinární bizarnost, ale poslední dobou expandují po celé Americe. Z Kolache Mama se stal úspěšný řetězec a další, konkurenční řetězec, Kolache Factory, už má více než 41 poboček, včetně 21 frančízových, po celých Spojených státech. První pobočku Kolache Factory otevřela v roce 1982 rodina Banksových z Houstonu, když objevili díru na trhu „jednoduchých, fast-food snídaní s kouzlem starého světa“. Ačkoli nikdo nevěděl, co kolaches jsou, lidé si je prý brzy oblíbili jako alternativu bagelů a jiného snídaňového pečiva, protože si k nim už nemuseli nic dávat. Byly naplněné sýrem, slaninou a míchanými vajíčky, a čímkoli jiným, co si člověk mohl vymyslet.

Z Kolache Factory je dnes sice opravdu spíš továrna na koláče, než šarmantní pekárna „ze starého světa“, ale daří se jim. Jejich kolaches si můžete buď sníst v pobočce, vyzvednout si je autem v okénku drive-in nebo nechat poslat poštou. Jejich nejprodávanější koláč je s pálivými papričkami jalapeňos.

I New York už má svoji koláčovou pekárnu, The Brooklyn Kolache Company své produkty propaguje jako „autentické texaské kolaches“ respektive jako „přenosné, nedrobící se a tudíž nepořádek negenerující“ pečivo, které můžete libovolně naplnit. Sladkým i slaným - třeba vajíčky, párkem, domácím džemem, tvarohem nebo meruňkovou či jakoukoli jinou marmeládou. Pro fajnšmekry a hipstery tu ale mají i veganské koláče nebo koláče s pomeranči, se špenátem a feta sýrem. Ale ty už mají k těmpravým českým koláčům na míle daleko. Nejlépe by se daly popsat jako něco mezi dánskou buchtou a španělskou empanadou, trochu říznutou mexickým burritem.

Nejčeštější z Čechů

V Texasu mají někteří potomci Čechů své kořeny tak hluboko, že by jim nikdo nevyčítal, kdyby o české kultuře nic nevěděli. Třeba Dawn Orsakova z texaského Austinu je Češkou páté generace, což znamená, že její praprapraprarodiče emigrovali z Česka. Orsakova je přesto zarytou propagátorkou české kultury v Texasu, kurátorkou českého umění a velkou fanynkou koláčů.

„Jedna z věcí, kterou bych ráda viděla, je, aby se víc lidí naučilo péct kolaches a připravovat jiná česká jídla,“ řekla v rozhovoru pro texaské rádio KWBU u příležitosti vernisáže její výstavy nazvané PolkaWorks o české komunitě v Texasu.

ČTĚTE TAKÉ:

Nick Slaby, jehož prababička pocházela z Plzně, bydlí odmalička v Texasu a české festivaly, ať už ten koláčový nebo polkový, jsou jeho jedinou spojkou s českou kulturou.
„Jsem nesmírně hrdý na to, že jsem Čech, ačkoli jsem nikdy v České republice nebyl,“ říká Slaby. Pak dodává. „Jak nemilovat národ, který vymyslel něco tak dobrého, jako jsou koláče?“

Další vypadaly jako americké donuty, koblížky s dírou uprostřed jiné byly spíš jakési buchty a v tom bylo nacpané všechno, co by Češi dali možná tak maximálně do bagety. S pravými českými koláči to příliš mnoho společného nemělo. Pro fajnšmekry a hipstery mají speciální veganské koláče nebo koláče s pomeranči, se špenátem a feta sýrem. Ale ty už mají k těm pravým českým koláčům na míle daleko.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...