Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jak vybrat a vařit těstoviny? Do vody žádný olej

Jídlo

  7:00aktualizováno  2. dubna 14:00
Těstovin jsou desítky druhů. Ty nejdražší ale nezaručí, že budou nejlepší. Důležitá je příprava. Jak vybrat ty správné a jak je uvařit? Radí michelinský šéfkuchař Roman Paulus.

Špagety, makaróny, linguine, penne, lasagne, fusilli, ravioli, gnocchi...těstovin jsou stovky druhů. foto: Shutterstock

  • Kupujte jen kvalitní těstoviny, případně si je vyrobte sami. Rozhodně neplatí, že čím dražší, tím lepší, na druhou stranu, pytlíku špaget za dvanáct korun už nic nepomůže.
  • Při vaření těstovin nešetřete vodou, na půl kila těstovin jí budete potřebovat alespoň 3 litry, spíš víc.
  • Vodu, v níž budeme těstoviny vařit, je samozřejmě potřeba osolit (těstoviny samy o sobě slané nejsou). Přípravu urychlíte, pokud sůl přidáte až ve chvíli, kdy voda vře, předem osolenou vodu budete k varu přivádět o poznání déle. Na 3 litry stačí dvě tři lžičky.

ČTĚTE TAKÉ:

Těstovin jsou stovky druhů. Vyzkoušejte tagliatelle

Tagliatelle s krevetami, šafránem a cuketou.

Špagety, makaróny, linguine, penne, lasagne, fusilli, ravioli, gnocchi… Nějaké to nekynuté těsto má skoro každá kuchyně na světě, ale k dokonalosti dovedli pastu právě Italové. Zkuste recept na tagliatelle s krevetami, šafránem a cuketou. VÍCE ZDE

  • Těstoviny vkládáme až do skutečně vroucí vody (bouřlivě vroucí), jinak se budou lepit. Krátce zamícháme a během vaření sem tam promícháme, aby se těstoviny nepřichytily ke dnu.
  • Špagety, makaróny a další dlouhé těstoviny není třeba lámat na menší kousky – v horké vodě okamžitě povolí a do hrnce se pohodlně vejdou.
  • Do vody nepřidáváme olej ani nic jiného.
  • Kolik minut těstoviny ke svému změknutí potřebují, je obvykle uvedeno na obale, i tak ale těstoviny průběžně ochutnávejte už dvě tři minutky "před termínem". Hotové jsou ve chvíli, kdy při skousnutí lehce pruží, jakoby odolávají stisku zubů. Rozdíl mezi převařenou těstovinou a těstovinou uvařenou "al dente" je i vidět: správně uvařená těstovina je ve středu o něco tmavší než na povrchu, už ale není "moučná".
  • Po uvaření vodu ihned slijte, jinak těstoviny změknou víc, než jste chtěli. I tak ještě trochu "dojdou".
  • Neproplachujte vodou – ani teplou, ani studenou.
  • V ideálním případě byste v tuto chvíli měli mít připravenu omáčku i strávníky: Těstoviny nesmí oschnout ani vystydnout (říká se, že lidé by měli čekat na těstoviny, ne těstoviny na ně), po scezení je třeba je rychle a hlavně dokonale obalit omáčkou a ihned podávat.
Autoři: