Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Japonci ztrácejí chuť na velryby, maso z úlovku se neprodalo

Velryba - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velryba - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

TOKIO Obyvatelé Japonska podle všeho již netouží po konzumaci velrybího masa. Tři čtvrtiny masa z těchto obřích savců, které loni v severozápadním Pacifiku ulovila "pro vědecké účely" japonská velrybářská flotila, se neprodaly. Informoval o tom britský list The Guardian.

Lov velryb pro komerční účely je ve světě od roku 1986 zakázán Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC). Tokiu ale byla udělena výjimka, která Japoncům dovoluje zabít každoročně několik stovek velryb pro vědecké účely. Loví se v japonských pobřežních vodách a ve vodách Antarktidy. Maso usmrcených zvířat se v Japonsku prodává na jídlo.

1200 tun úlovku se neprodaly

Úřadu, který je odpovědný za prodej masa z kontroverzního velrybářského programu, se nepodařilo prodat 908 tun masa z 1211tunového úlovku, ačkoli od loňského října uspořádal 13 veřejných aukcí.

ČTĚTE TAKÉ:

Úřad, který podléhá japonské vládě, doufal, že výtěžek z prodeje masa plejtváků malých, plejtváků sejvalů a plejtváků Brydeových pokryje náklady na další velrybářskou expedici.

Japonská vláda označuje lov velryb za důležitou součást kulturních tradic země. Ovšem kampaně zacílené na oživení konzumace velrybího masa, která se v současnosti de facto udržuje již jen v několika pobřežních obcích, neupoutaly žádoucí pozornost veřejnosti.

Obava z kritiky

Podle expertů je důvodem neúspěchu aukcí nadbytek velrybího masa na japonském trhu a také obava z kritiky a akcí ochránců zvířat a aktivistických skupin, jako je například organizace Sea Shepherd.

Průzkum veřejného mínění agentury Nippon Research Centre v roce 2006 ukázal, že 95 procent Japonců nikdy v životě neochutnalo velrybí maso, nebo ho má na jídelníčku jen výjimečně. Spotřeba velrybího masa v zemi vzrostla po druhé světové válce, kdy byla tato potravina vítaným zdrojem proteinu.

Kritici uvádějí, že lov velryb pro vědecké účely v Japonsku je pouhou záminkou pro udržení velrybářského průmyslu. Loni vyvolala rozhořčení zpráva, že japonská vláda financovala velrybářskou flotilu u jižního pólu z peněz určených na obnovu regionů zasažených březnovým zemětřesením a cunami.

Podle ní byl ale tento krok oprávněný, protože mezi městy zničenými cunami byl i velrybářský přístav.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!