130 let
Agáve sirup

Agáve sirup | foto: Shutterstock

Nejlepší přírodní sladidlo? Sirup z agáve je spíše módní hit zdravé výživy

Jídlo
  •   11:03
Přírodní sladidlo a alternativa bílého cukru. Stal se módní trendem zdravé výživy. Ale jeho časté a nadměrné užívání může vést ke zdravotním problémům. Díky vysokému obsahu fruktózy může sirup z agáve v nejhorším případě způsobit i cukrovku.

Sirup z agáve je přírodní sladidlo, jedná se o sladkou šťávu z kaktusu, která vytéká z listů po naříznutí. Agávový sirup obsahuje něco mezi 70 až 90 procenty fruktózy, jedná se tedy o přírodní sladidlo s největším podílem tohoto jednoduchého cukru. A právě díky vysokému obsahu fruktózy má nízký glykemický index (hodnota, která „ukazuje“ rychlost přestupu glukózy do krve), je tedy vhodnější než rafinovaný cukr, ale právě nadbytek fruktózy může způsobit v těle problémy jako: průjem, nadýmání, podráždění tračníku, v nejhorším případě způsobit cukrovku.

„Agáve sirup je dnes populárním sladidlem často propagovaným zastánci zdravé výživy. Důvodem jeho doporučování je nízký glykemický index , což je fajn, ale má to své ale,“ říká výživová poradkyně a specialistka na zdravou výživu Margit Slimáková.

Jak je to s cukry?

  • Cukry jsou základním zdrojem energie pro organizmus. V těle mají formu glukózy, ta představuje zdroj energie, nebo formu glykogenu, který funguje záložní zdroj energie v játrech a svalech. 
  • Cukr ovlivňuje činnost mozku. V přiměřeném množství snižuje úzkost. Pri nadměrném požívání cukru zvyšujeme předpoklady pro vznik cukrovky, obezitě či zubního kazu.  
  • Cukry se dělí na jednoduché (sacharóza, glukóza, fruktóza, laktóza, maltóza), které se rychle vstřebávají a tělu dodají rychlou energii a složené (škrob, glykogen, vláknina a celulóza), vstřebávají se pomalu.
  • Fruktóza neboli ovocný cukr je v medu a v ovocných šťávách, je ze všech sacharidů nejsladší a má nízký glykemický index. Nadbytek fruktózy ale může způsobit obtíže typu: průjem, nadýmání, podráždění tračníku.

„Nízká hodnota glykemického indexu je dána nižším obsahem glukózy, a o to vyšším obsahem fruktózy. Fruktóza, neboli ovocný cukr, byla roky považována za zdravější monosacharid, a i u nás běžně doporučována třeba lékaři pro slazení diabetikům. Fruktóza skutečně po konzumaci nezvedá hladinu krevního cukru (glykémii), ale její dlouhodobá nadměrná konzumace vede k inzulinové rezistenci a takto s časem i k chronicky zvýšené hladině glykémie a hormonu inzulinu,“ doplňuje Slimáková.

„Krátkodobé zvýšení glykémie po konzumaci cukru není nic zdravého, ale mnohem větší pohromou je chronicky vyšší glykémie. Z tohoto důvodu může nadměrná konzumace fruktózy více ohrožovat než samotná konzumace glukózy,“ vysvětluje na závěr Slimáková.

Je fruktóza nebezpečná?

Fruktóza patří mezi jednoduché cukry, které jsou zdrojem okamžité energie. Pokud tuto energii ale nevyužijeme, ukládá se jako tuk. Větší množství nevyužitého cukru snadno může zvednout hladinu inzulinu a krevního cukru. Tím trpí především játra a slinivka, neboť jsou přetěžovány.

„Nadměrná konzumace fruktózy představuje významné zdravotní riziko. Kromě uvedené inzulinové rezistence je nadměrný příjem fruktózy dáván do souvislosti s obezitou, vysokým krevním tlakem, zvýšenou hladinou škodlivých tuků v krvi, ztukovatěním jater a dokonce i s poškozením ledvin,“ vysvětluje a potvrzuje tak tvrzení výživové poradkyně lékařka Hana Krejčí, která se mimo jiné zabývá těhotenskou cukrovkou.

„Jen pro doplnění - škodlivá je nadměrná konzumace jakéhokoliv jednoduchého cukru, glukózy i fruktózy. Zdravotní rizika byla zjištěna u nadměrné konzumace fruktózy, nemůžeme tedy tvrdit, že je škodlivá i v malém množství. Fruktózu můžeme i nadále doporučit diabetikům jako náhražku běžného cukru, protože má nízký glykemický index (nezvyšuje hladinu cukru tolik jako jiné cukry) a přitom vyšší sladivost (stačí jí méně), ale s vysvětlením, že ve větším množství je škodlivá a proč. V tom spočíval historický omyl týkající se fruktózy - tedy domnění, že naši nadměrnou konzumaci sacharózy a glukózy můžeme bez obav nahradit nadměrnou konzumací fruktózy,“ doplňuje Krejčí.

Agáve sirupu se ovšem lékařka zastává. „ V malém množství neškodí a stále jej považuji za lepší variantu než bílý cukr, protože navíc obsahuje jiné zdraví prospěšné látky,“ říká na závěr.   

Agáve sirup

Agáve je sladký sirup - sladší než bílý cukr či med. Jeho výhodou je, že má řidší konzistenci a pokrm chuťově nemění. Jedná se o zahuštěnou šťávu, která se pravidelně sklízí z divoce rostoucích kaktusů v Mexiku.

Agáve
Autor: ape