23. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Je naraženo, v Mnichově začal pivní Oktoberfest

Unést 12 tupláků, to už chce pořádně silné ruce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unést 12 tupláků, to už chce pořádně silné ruce. | foto: Reuters

MNICHOV/ BERLÍN Tradiční zvolání "O'zapft is!", tedy "Je naraženo!", v sobotu v pravé poledne odstartovalo 179. ročník největších a nejstarších pivních slavností na světě, mnichovský Oktoberfest. Do 7. října se na něm očekává přes šest milionů návštěvníků, jejichž hrdly proteče nejméně sedm milionů litrů piva. To je letos nejdražší v dosavadní historii tohoto obřího zábavního podniku, který se tento rok snaží být i co nejekologičtější.

Obligátní předehru lidovému veselí obstaral dopoledne v zaplněných ulicích bavorské metropole průvod sládků a hostinských na Tereziánskou louku, kde se Oktoberfest od roku 1810 pořádá. Ve 12:00 pak primátor města Christian Ude dvěma přesně mířenými ranami dřevěnou palicí do pípy narazil první festivalový sud a první načepované pivo dal podle zvyku ochutnat bavorskému premiérovi Horstu Seehoferovi.

ČTĚTE VÍCE

Po splnění těchto formalit se už mohly roztočit pípy ve 14 velkokapacitních a 21 menších pivních stanech a dát do pohybu ruská kola, horské dráhy, centrifugy a další desítky pouťových atrakcí v šestadvacetihektarovém zábavním parku poblíž centra Mnichova. Do něj už od rána navzdory deštivému počasí proudily tisíce lidí; velká část z nich oblečená do tradičních bavorských krojů.

Počasí příiš nepřálo, ale návštěvníci si tím náladu nenechali zkazit.

Počasí příiš nepřálo, ale návštěvníci si tím náladu nenechali zkazit.

Zahájení Oktober Festu.

Zahájení Oktober Festu.

Dirndly u dam a kožené kalhoty u pánů se už dávno staly téměř povinnou výbavou návštěvníků Oktoberfestu a s oblibou si je navlékají i cizinci, kterých každý rok na bavorský pivní svátek přijíždějí statisíce. Pravidelně jsou mezi nimi i čeští vyznavači "tekutého chleba". Za něj na Oktoberfestu opět zaplatí o něco víc než při předchozím ročníku.

Při cenách pivo ještě více hořkne na jazyku

Letos prvně jeden litrový tuplák v pivním stanu nepořídí pod devět eur; nejlevnější vyjde na 9,10 eura (227 Kč) a nejdražší ještě o 40 centů dráž, v přepočtu tedy asi za 237 Kč. Pořadatelé navíc nově z bezpečnostních důvodů zakázali přinášet si do areálu skleněné lahve s vlastním pitím, kterým si mnozí dříve snižovali výdaje za občerstvení.

Komu bude při těchto cenách pivo ještě více hořknout na jazyku, může si chuť osladit třeba perníkovým srdcem. Populární suvenýry z Oktoberfestu jsou letos i v ekologickém provedení s potvrzením pro majitele, že nákupem tohoto "klimasrdce" vyrovnal emise oxidu uhličitého vypuštěné do ovzduší během jeho návštěvy slavností. Výtěžek z jejich prodeje totiž poputuje na ekologické projekty. Celý areál na Tereziánské louce je k tomu navíc prvně zásobován výhradně elektřinou z obnovitelných zdrojů a plynem.

A kdo by si chtěl odnést pořádný suvenýr, bude si moct koupit údajně největší perníkové srdce na světě, které pro letošní ročník upeklo jedno bavorské pekařství. Šedesát centimetrů široká a 1,6 kilogramu vážící památka na 179. Oktoberfest vyjde na 50 eur (přes 1200 Kč).

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK