Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jehněčí maso se vrací na české stoly

Jídlo

  7:00
Jehněčí maso se opět vrací do jídelníčku lidí. Na Valašsku, kde se chovají ovce, má jeho využívání dlouhou tradici. Lidé si mohou navíc koupit čerstvé maso přímo od místních farmářů. Přestože je jehněčí dražší, je stále více oblíbenější, řekl ve čtvrtek kuchař Pavel Václavík.

Jehněčí maso foto: Shutterstock

"Lidé chtějí vyzkoušet něco nového, běžně je to pořád dokola kuřecí či vepřové. I doma chtějí vyzkoušet něco gurmánského. Je to o dostupnosti a receptech," uvedl Václavík, který je šéfkuchařem hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku.

Jak správně upravit jehněčí?

Jehněčí má na Valašsku velkou tradici. "Nejtypičtější je jehněčí vývar s bramborami a kořenovou zeleninou. Maso se taky přidávalo k zelí, kapustě i bramborám. Dělají se z něj klobásy, často se míchá s vepřovým masem, klobásy jsou šťavnatější a chutnější," podotkl Václavík.

Na dobré cestě

V regionu není problém ovce koupit přímo do farmářů. "Tady je to snazší, často někdo z rodiny chová, nebo seženou od známých. Začínají se opět ovcemi spásat louky, je to na dobré cestě," řekl kuchař. Stále více se podle něj chovají masná plemena, která jsou lepší, dříve to byly spíše ovce na vlnu a ty měly tužší maso.

Využívání jehněčího v kuchyni propagovala také soutěž o nejlepší recept, kterou hotel Lanterna vyhlásil již třetím rokem. Kuchaři vybírali ze sedmi desítek receptů, za nejlepší označili recept na jehněčí maso se slivovicovou vůní od Radima Vilkoše z Ostravy.

Se švestkami i šťovíkem

Vybrané recepty, zejména ty, které využívaly regionální suroviny a byly něčím ojedinělé, vyzkoušeli také hosté hotelu. "Jehněčí maso se slivovicovou vůní mělo největší ohlas u poroty i hostů restaurace. Chuť švestek k jehněčímu masu skvěle ladí," poznamenal Václavík, kterému se líbil také recept na jehněčí maso s dušeným šťovíkem.

Jehněčí kotletky v bylinkové krustě

"Rád obohacuji jídelníček dostupnými, sezónními surovinami z volné přírody, proto mě tento recept vysloveně potěšil. Pokud zrovna není sezóna šťovíků, můžete je nahradit rebarborou, která je podobně nakyslá," podotkl Václavík.

Některé recepty restaurace zařadí do své nabídky. V minulých letech v soutěži o nejlepší recept posílali lidé své tipy na libovolné pokrmy typické pro valašskou kuchyni, loni se hodnotily recepty s králičím masem. V Karlovicích se na podzim také koná tradiční gastrofestival.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Prodej domu
Prodej domu

Moravská Třebová - Boršov, okres Svitavy
2 450 000 Kč

Mohlo by vás zajímat