Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN

Diskuse k článku

‚Jídla, která do školy nepatří.‘ Výživová poradkyně rozebrala brněnský jídelníček

Nedostatek zeleniny, slazené mléko, langoše. Poté, co se brněnská jídelna v Kounicově ulici stala terčem kritiky kvůli fotografiím pokrmů, které na Facebook umístili dva žáci, nechal server Lidovky.cz okomentovat jídelníček výživovou poradkyní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Horák 12.3.2015 14:00

Školy by tisíckrát mohly vařit ultrazdravá jídla, ale děti je prostě nesnědí, pokud na ně nejsou zvyklá z domova.

Kolik těch malých hrdinů nafotí co jim vaří maminka s tatínkem a zavěsí to na facebook.

A mimochodem co říká paní odbornice na srovnání s dětským menu McDonaldu, to je totiž pro děti mnohem lákavější a rodiče tam častokrát berou děti za odměnu - jaký je to asi příklad?

B. Salvet, Ing. 12.3.2015 8:46

Je skoro úsměvné, jak se ze ŠJ snaží někdo vytvořit spásu správného stravování dětí, resp. se snaží udělat ze ŠJ viníka špatných návyků apod.! Vždyť se jedná o část denního jídelníčku, navíc děti často týdnem "proplují" jen na tzv. nezdravých a módních jídlech, bez polévky, ve chvatu ...). Přitom mnohdy "školní" jídlo, je jediné teplé jídlo dítěte (o kvalitě ostatních jídel mimo jídelnu se raději nezmiňuji); kdyby nebyly ŠJ, tak by mnozí žáci některá jídla často ani nepoznali. Následné "odborné" převažování, přeměřování a posuzování kalorických a výživových hodnot jídel ve ŠJ často démonizováno - spíš by se měla společnost, a hlavně rodiče, věnovat více propagaci správné životosprávy a celkového životního styl (cíleně zvýšovat pohybu dětí, omezovat nákupy v "mekáčích", zlepšit snídaně a svačinky). Ani teplé, kvalitní a pestré jídlo ve ŠJ nemůže zachránit pošramocené dětské (rodičovské) stravovací návyky - a v žádném případě je nemůže ani zhoršit (viz náhodný jídelní lístek!)

P. Gabriel st. 12.3.2015 7:57

Na kritizovaných jídlech není přece nic špatného! Navíc na fotografiích vypadají dobře a chutně. A na jídelníčku jsou i jiná jídla. jídelníček mně příjde vyvážený a celý poprask kolem směšné vzepětí nabubřelých hlupáků!

R. Wicha 11.3.2015 19:32

Jděte někam, výživoví poradci. Mnohdy jsou to "poradci", kteří prošli nějakým kurzem a hned si na tom založili živnost. Nechápu, co je na tom jídelníčku tak hrozného. Základem stravovacích návyků má být jídlo v rodině a příklad rodičů. Pokud tam se cpou uzeným, párky, sladkým a dalšími hrůzami, tak to škola napravit nemůže. Takže ještě jednou, výživoví poradci - jděte se bodnout!

T. Czernin 11.3.2015 20:01

Škola se o nápravu pokusila - párky ze separátu a hrachovou kaší nevím z čeho, asi z nějakého mletého zeleného PVC...

P. Balcar 11.3.2015 15:23

Výborný byl článek včera v MfDnes, kde ředitel školy řešil, že 12-ti letí žáci mají profil na FB, který má v podmínkách od 13.  Jak to doboha souvisí s blafy ze školní jídelny?! Ještě řešil, že žáci podle školního řádu nesmí ve škole fotit.  Na kvalitu jídla si mu prý nikdo nestěžoval!

http://brno.idnes.cz/kritika-vedeni-skoly-kvuli-fotkam-obedu-z-jidelny-fv2-/brno-zpravy.aspx?c=A150310_2146002_brno-zpravy_kol

D. Stirský 11.3.2015 14:29

Už to, že děcka mají na výběr ze dvou jídel, je luxus. O tom si má generace mohla nechat zdát. Jinak mně ten JL špatný nepřipadá. Nevím, proč by měla být hrůza hrachová kaše? Je to přece luštěnina a ani langoš bych nezavrhoval, je-li jen občas. Pamatuji se na velké povodně na Moravě: měl jsem za úkol hledat v tisku, jakou pomoc nabízí stát. V té době byly noviny plné inzerátů: Ovšem na jeden typu "poskytnu 3 vysoušeče" či "nabízím pomoc při vyklízení suti" bylo 20 inzerátů "poradím, jak se zbavit plísně", "poradím, jak zažádat o dotaci", "poradím, jak vysušit sklep". My se jednou uradíme k smrti. Moc by mne zajímalo, jak vypadá pracovní den takové výživové poradkyně a hlavně: Co sama obědvá a co vaří svým blízkým.

J. Hanke 11.3.2015 14:06

výživová rádoby poradkyně si může žvatlat a slintat co chce.

Děti budou stejně jíst a pít to, co jim chutná. A přes to vlak nepojede.

Ledaže by paní pseudoporadkyně zavedla školně jídelnový koncentráček.  Ovšem musel by být celodenní.  S řízenou dávkou hladu, samozřejmě.

Holt je to na rodičích. Bohužel.

V. Pavlíčková 11.3.2015 13:01

Můž mi někdo říct, proč by měla jídelna suplovat vyvážený jídelníček v rodině. Je takový problém dětem ke svačině dát rohlík či chleba se šunkou nebo sýrem a k tomu nakrájet zeleninu nebo přidat jablko, banán či jiné ovoce? Copak oběd je jediné jídlo dne?

P. Balcar 11.3.2015 15:15

O suplování stravování v domácnosti píšete jen vy.  Podle narůstající obezity dětí a jejich mizerné tělesné kondici  je to také problém.

Jídelny mají na vaření přesnější instrukce třeba formou zmiňovaného spotřebního koše.


Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...