Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Diskuse k článku

‚Jídla, která do školy nepatří.‘ Výživová poradkyně rozebrala brněnský jídelníček

Nedostatek zeleniny, slazené mléko, langoše. Poté, co se brněnská jídelna v Kounicově ulici stala terčem kritiky kvůli fotografiím pokrmů, které na Facebook umístili dva žáci, nechal server Lidovky.cz okomentovat jídelníček výživovou poradkyní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Horák 12.3.2015 14:00

Školy by tisíckrát mohly vařit ultrazdravá jídla, ale děti je prostě nesnědí, pokud na ně nejsou zvyklá z domova.

Kolik těch malých hrdinů nafotí co jim vaří maminka s tatínkem a zavěsí to na facebook.

A mimochodem co říká paní odbornice na srovnání s dětským menu McDonaldu, to je totiž pro děti mnohem lákavější a rodiče tam častokrát berou děti za odměnu - jaký je to asi příklad?

B. Salvet, Ing. 12.3.2015 8:46

Je skoro úsměvné, jak se ze ŠJ snaží někdo vytvořit spásu správného stravování dětí, resp. se snaží udělat ze ŠJ viníka špatných návyků apod.! Vždyť se jedná o část denního jídelníčku, navíc děti často týdnem "proplují" jen na tzv. nezdravých a módních jídlech, bez polévky, ve chvatu ...). Přitom mnohdy "školní" jídlo, je jediné teplé jídlo dítěte (o kvalitě ostatních jídel mimo jídelnu se raději nezmiňuji); kdyby nebyly ŠJ, tak by mnozí žáci některá jídla často ani nepoznali. Následné "odborné" převažování, přeměřování a posuzování kalorických a výživových hodnot jídel ve ŠJ často démonizováno - spíš by se měla společnost, a hlavně rodiče, věnovat více propagaci správné životosprávy a celkového životního styl (cíleně zvýšovat pohybu dětí, omezovat nákupy v "mekáčích", zlepšit snídaně a svačinky). Ani teplé, kvalitní a pestré jídlo ve ŠJ nemůže zachránit pošramocené dětské (rodičovské) stravovací návyky - a v žádném případě je nemůže ani zhoršit (viz náhodný jídelní lístek!)

P. Gabriel st. 12.3.2015 7:57

Na kritizovaných jídlech není přece nic špatného! Navíc na fotografiích vypadají dobře a chutně. A na jídelníčku jsou i jiná jídla. jídelníček mně příjde vyvážený a celý poprask kolem směšné vzepětí nabubřelých hlupáků!

R. Wicha 11.3.2015 19:32

Jděte někam, výživoví poradci. Mnohdy jsou to "poradci", kteří prošli nějakým kurzem a hned si na tom založili živnost. Nechápu, co je na tom jídelníčku tak hrozného. Základem stravovacích návyků má být jídlo v rodině a příklad rodičů. Pokud tam se cpou uzeným, párky, sladkým a dalšími hrůzami, tak to škola napravit nemůže. Takže ještě jednou, výživoví poradci - jděte se bodnout!

T. Czernin 11.3.2015 20:01

Škola se o nápravu pokusila - párky ze separátu a hrachovou kaší nevím z čeho, asi z nějakého mletého zeleného PVC...

P. Balcar 11.3.2015 15:23

Výborný byl článek včera v MfDnes, kde ředitel školy řešil, že 12-ti letí žáci mají profil na FB, který má v podmínkách od 13.  Jak to doboha souvisí s blafy ze školní jídelny?! Ještě řešil, že žáci podle školního řádu nesmí ve škole fotit.  Na kvalitu jídla si mu prý nikdo nestěžoval!

http://brno.idnes.cz/kritika-vedeni-skoly-kvuli-fotkam-obedu-z-jidelny-fv2-/brno-zpravy.aspx?c=A150310_2146002_brno-zpravy_kol

D. Stirský 11.3.2015 14:29

Už to, že děcka mají na výběr ze dvou jídel, je luxus. O tom si má generace mohla nechat zdát. Jinak mně ten JL špatný nepřipadá. Nevím, proč by měla být hrůza hrachová kaše? Je to přece luštěnina a ani langoš bych nezavrhoval, je-li jen občas. Pamatuji se na velké povodně na Moravě: měl jsem za úkol hledat v tisku, jakou pomoc nabízí stát. V té době byly noviny plné inzerátů: Ovšem na jeden typu "poskytnu 3 vysoušeče" či "nabízím pomoc při vyklízení suti" bylo 20 inzerátů "poradím, jak se zbavit plísně", "poradím, jak zažádat o dotaci", "poradím, jak vysušit sklep". My se jednou uradíme k smrti. Moc by mne zajímalo, jak vypadá pracovní den takové výživové poradkyně a hlavně: Co sama obědvá a co vaří svým blízkým.

J. Hanke 11.3.2015 14:06

výživová rádoby poradkyně si může žvatlat a slintat co chce.

Děti budou stejně jíst a pít to, co jim chutná. A přes to vlak nepojede.

Ledaže by paní pseudoporadkyně zavedla školně jídelnový koncentráček.  Ovšem musel by být celodenní.  S řízenou dávkou hladu, samozřejmě.

Holt je to na rodičích. Bohužel.

V. Pavlíčková 11.3.2015 13:01

Můž mi někdo říct, proč by měla jídelna suplovat vyvážený jídelníček v rodině. Je takový problém dětem ke svačině dát rohlík či chleba se šunkou nebo sýrem a k tomu nakrájet zeleninu nebo přidat jablko, banán či jiné ovoce? Copak oběd je jediné jídlo dne?

P. Balcar 11.3.2015 15:15

O suplování stravování v domácnosti píšete jen vy.  Podle narůstající obezity dětí a jejich mizerné tělesné kondici  je to také problém.

Jídelny mají na vaření přesnější instrukce třeba formou zmiňovaného spotřebního koše.


Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...