Jarní mrazy fatálně poškodily úrodu ovoce v českých i moravských sadech a na polích. Jahod je málo, meruňky budou jen někde, předčasně vykvetlé jabloně pomrzly, o švestkách ani nemluvě.
Dá se čekat, že ceny džemů, sirupů, kompotů a dalších produktů z ovoce půjdou nahoru. Výroba podomácku tak může vyjít levněji, i když budete muset suroviny nakoupit nebo se pustit do stále populárnějších samosběrů.
Zahrady obsypané plody zpravidla nedávají tolik možností pro fantazii. Úrodu je potřeba zpracovat rychle, než se zkazí. Letos ovoce nebude tolik, a tak můžeme naopak vsadit na kreativitu.
Hledat speciální kombinace, míchat tuzemské ovoce s exotickým, přidávat zvláštní ingredience. Místo obvyklého postupu – omýt, dát do sklenice, zasypat cukrem a zalít vodou, nebo v případě džemu svařit ovoce s cukrem a pektinem – stojí za zkoušku odlišný postup.
Z ovoce lze připravit sirup pro přípravu domácí limonády, omáčku jako přílohu k výrazným sýrům nebo třeba ovocnou směs na puding nebo panna cottu.
Meruňkový sirup
(podle Hanky Slavíkové alias Lišky v zástěře)
Ingredience
- meruňky
- cukr
- kyselina citronová
Meruňky nakrájejte na malé kostičky, dejte do hrnce a zalijte hrnkem vody (na cca 1 kg meruněk). Množství vody však není důležité, jde jen o to, aby se daly meruňky snadno rozmixovat tyčovým mixérem.
Rozmixované meruňky přiklopte pokličkou nebo zakryjte utěrkou a nechte stát v lednici nebo na chladnějším místě do druhého dne. Druhý den směs přeceďte přes jemné síto a odměřte, kolik tekutiny zbylo.
Na 1 litr přidejte 800–1000 g cukru podle sladkosti meruněk. Ještě přidejte 5 g kyseliny citronové. Pak vše přiveďte k varu, během toho posbírejte pěnu z povrchu, a jakmile dosáhnete varu, slijte sirup do čistých lahví a zavřete.
Pokud budete spotřebovávat ihned, můžete po vychladnutí uložit v lednici. Chcete-li mít ale zásobu i na zimu, bude lepší ještě sterilovat. Já jsem využila rozehřáté trouby a na plechu s vodou jsem sterilovala 20 minut na 80 °C. Na léto je ze sirupu skvělá osvěžující limonáda. S ledem a kouskem máty, paráda!
Třešňový džem s čokoládou
(podle Aleny Kolaříkové alias Bohyně kuchyně)
Ingredience
- 1 kg zralých třešní
- 500 g cukru krupice
- 10 g přírodního pektinu
- 200 g kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa
Třešně vypeckujte a dejte do hrnce na plotnu, kterou jste zapnuli na mírnou teplotu. Kdo má strach, že se mu třešně budou připalovat, může přidat maličko vody, ale opravdu jen 50–100 ml.
Přikryjte hrnec poklicí a nechejte bublat asi 20 minut. Sundejte poklici. Rozmačkejte šťouchadlem na brambory nebo rozmixujte tyčovým mixérem, podle toho, jestli chcete v džemu kousky ovoce, nebo ne.
Cukr promíchejte s pektinem a rychle vmíchejte do ovocné směsi. Důkladně promíchejte a vařte dalších pět až deset minut. Zamíchejte nahrubo nasekanou čokoládu, nalijte do připravených, důkladně vyčištěných a nahřátých sklenic.
Zavíčkujte a nechejte vychladnout. Část čokolády se rozpustí a část zůstane v celku.
Pikantní angreštové čatní
(podle Marcely Hackerové)
Ingredience
- 1 kg angreštu očištěného od stopek a zbytků zaschlých květů
- 15 bobulí černého (červeného) rybízu
- 4 sušené švestky
- 50 g sušených brusinek
- 80 g oloupaného čerstvého zázvoru
- 110 g třtinového cukru
- 2 ks celé skořice, asi 2 cm dlouhé
- 1 pol. lžíce balzamikového krému
- 1 čajová lžička chilli floků nebo čerstvá chilli paprička bez semínek
- 1 čajová lžička jehliček sušeného nebo čerstvého rozmarýnu
- 5 dl suchého bílého vína
Oprané bobule angreštu překrájejte na několik kusů a vložte je do kastrolu, ve kterém budete čatní vařit. Oloupaný kořen zázvoru nastrouhejte na kaši na úplně nejjemnějším struhadle.
Do hmoždíře vložte nakrájenou chilli papričku nebo chilli floky a jehličky rozmarýnu. Obě suroviny rozdrťte. Rozdrcenou směs koření přidejte do kastrolu k angreštu a zázvoru společně se všemi dalšími výše uvedenými surovinami. Obsah kastrolu důkladně promíchejte.
Kastrol postavte na zdroj tepla a začněte zahřívat. Od bodu varu na mírném ohni vařte cca 45 minut. Směs by měla jen probublávat, a ne překotně vařit. Také nezapomínejte míchat. Nejdříve občas, a když směs začne houstnout, kastrol neopouštějte a míchejte.
Hotové čatní by mělo zhoustnout, ale stále by mělo být tekuté. Uvařenou směs můžete zlehka projet tyčovým mixérem, musí tam ale zůstat kousky ovoce.
Pokud se nechystáte podávat hned, přendejte ještě vařící čatní do připravených skleniček, zavíčkujte a skleničky obraťte na patnáct minut dnem vzhůru.
Angreštové čatní je skvělý parťák sýrů, hodí se ke smaženému sýru, zejména ke smaženému hermelínu.
Jedna zásada na konecPři správné konzervaci jsou zavařeniny, co se týče trvanlivosti, v podstatě věčné. Když už je ale otevřeme, měly by zůstat v ledničce a zásadně je nenabíráme již olíznutou lžičkou. Potom by se totiž mohly začít kazit. Pokud se přece jen na povrchu objeví kolečka plísně, měla by celá sklenice skončit v odpadu. Toxiny z plísně už totiž pronikly do jejího obsahu natolik, že není bezpečný pro konzumaci. Naproti tomu postupné hnědnutí ovoce ve sklenici není na závadu a je přirozeným projevem delšího skladování. |