1. května 2016 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Jihoafrická republika vyhlásila válku limonádám. Ale nejspíš prohraje

Energetický nápoj - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Energetický nápoj - ilustrační foto | foto: Shutterstock

JOHANNESBURG Jihoafrická republika, kde je čtvrtina obyvatel obézních, se rozhodla zdanit slazené nealkoholické nápoje, aby se tak pokusila bojovat proti nadváze. Avšak spotřebitelé i experti na zdraví předpovídají, že toto opatření nebude úspěšné.

Země se tak připojila ke stále širšímu seznamu států, jako je Mexiko a Velká Británie, které usilují o snížení počtu obézních tím, že se snaží omezovat spotřebu limonád s vysokým obsahem cukru.

Daň, kterou oznámil ministr financí Pravin Gordhan v únoru, by měla začít platit v dubnu příštího roku. Jejím cílem je nejen přimět obyvatelstvo vzdát se nezdravých návyků, ale také snížit počet onemocnění spojených s obezitou.

„Obezita způsobená nadměrnou konzumací cukru je celosvětový problém a v posledních 30 letech v Jihoafrické republice jen narůstal. Obezita zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob, cukrovky a rakoviny,“ odůvodňoval ministr daň.

Na johannesburském předměstí Zandspruit si třicetiletý pojišťovací agent Thulani Masango z nové daně tropí posměšky. „Všichni vědí, že cukr může vyvolat cukrovku a obezitu, ale bez limonády nejde žít,“ prohlašuje a dodává, že limonády jsou velmi levné.

Ceny rostou, ale změna v nedohlednu

„Cena masa vzrostla, ale barbecue se dělá dál. Cena alkoholu roste prakticky každý rok a stále se pije. S cukrem to bude totéž. To nejde kontrolovat,“ tvrdí Masango.

Jihoafrická endokrinoložka Tess van der Merweová rovněž neskrývá skepticismus. Tento problém je pandemický, vysvětluje: kolem 15 procent Jihoafričanů trpí morbidní obezitou, což znamená, že jejich index tělesné hmotnosti (BMI), který se vypočítává z poměru mezi váhou a výškou, je vyšší než 40. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je osoba považována za obézní, jestliže její index tělesné hmotnosti překračuje 30. Při ideální váze se BMI pohybuje od 18,5 do 25.

„Nevěřím, že daň epidemii obezity zastaví, pokud nebude doprovázena strategií prevence. Daně například neomezily spotřebu alkoholu ani cigaret,“ konstatuje Tess van der Merweová.

Podle lednové studie WHO se obezita dětí v rozvojových zemích stala „explozivním strašákem“: počet dětí mladších pěti let s nadváhou či obezitou se v letech 1990 až 2014 zdvojnásobil, a to z 5,4 milionu na 10,3 milionu.

WHO před deseti lety vyhlásila obezitu za nemoc, ale lidé v ní stále nespatřují smrtelnou chorobu.

Ministr Gordhan ještě neoznámil, jak bude daň vysoká, ale podle studie vědeckého časopisu Plos One z roku 2014 by dvacetiprocentní daň na slazené nápoje snížila v Jihoafrické republice obezitu u žen o 2,4 procenta a u mužů o 3,8 procenta.

Výrobci limonád v Jihoafrické republice se proti tomuto opatření bouří. „Daň na jednu skupinu výrobků je diskriminační,“ říká generální ředitelka asociace výrobců nápojů v JAR Mapule Ncanywaová. „Nemyslíme si, že to bude mít žádoucí efekt na snížení nadměrné spotřeby cukru a obezity, ale dozajista to bude mít dopad na snižování počtu pracovních míst,“ uvádí.

Noční hlídač Thomas Sithole, který pije kávu a slazené nápoje, aby se udržel v bdělosti, se obává, že daň pro něho bude katastrofální. „Jsou věci, které mohou zdanit, ale ne cukr. Cukr všichni potřebují,“ říká.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!