12. května 2019 5:02 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Kachlová kamna a zlatý tank. Nový Lokál otevírá na pražských Vinohradech

Kachlová kamna a zlatý tank. Nový Lokál najdete na Královských Vinohradech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kachlová kamna a zlatý tank. Nový Lokál najdete na Královských Vinohradech | foto: Lokál

Nový pražský Lokál otevřel na Královských Vinohradech, na rohu Šumavské a Korunní ulice. Navazuje na tradici místa, kterou doplňují moderní technologie péče o pivo a česká kuchyně.

Interiér obohacují prvky inspirované vznešenou atmosférou Královských Vinohrad – například zlatá barva tanku. „Prostoru dominují lustry, které vycházejí z motivu královské koruny. Snažili jsme se také zachovat některé původní, historické prvky. Moc toho nebylo, ale při škrábání stěn jsme pod vrstvou několika maleb z různých období narazili na válečkovaný ornamentální dekor. Ze zbylých fragmentů jsme zrekonstruovali jeho podobu a vyrobili váleček s odpovídajícím vzorem, kterým jsme celý prostor vymalovali,“ říká architekt Šimon Brnada z ateliéru PH6.

Kachlová kamna a zlatý tank. Nový Lokál najdete na Královských Vinohradech

Novinkou jsou v Lokálu kachlová kamna. „Chtěli jsme do Lokálu vnést atmosféru prvorepublikových vinohradských bytů, ve kterých byla kamna v každém pokoji. Plotna přes obědy slouží jako výdejní pult hotových jídel. Večer se na ní hřejí hrnce s párky, taliány nebo polévkou,“ vysvětluje generální manažer Korunní Marek Kolář. Tým kuchařů povede šéfkuchař Vít Kudrna.

Víno na Vinohradech

Vinohrady sice mají vinnou minulost, ale pivo se tady vařilo a pilo už v 19. století. Samotná hospoda, kde Lokál sídlí, je otevřená už od roku 1904. První, vlastenecké jméno dostala podle Františka Palackého – „U Palackého“ se tu říkalo až do 30. let. Kromě piva nabízel podnik bohatý kulturní program a stal se místem setkávání politické strany Československá národní demokracie a místních občanských spolků včetně vinohradského fotbalového klubu. Nade dveřmi se pak vystřídaly názvy „Star“ a „U Wolterů“ podle tehdejší majitelky. Od konce války se už vžil název Korunní, který má hospoda dodnes.

Lidovky.cz