130 let
Restaurace V Polích mají porce jak pro stokilového chlapa.

Restaurace V Polích mají porce jak pro stokilového chlapa. | foto: MAFRA - Petr Topič

Kam zajet na kole za dobrým jídlem? Přinášíme 10 tipů

Jídlo
  •   6:47
Nechcete trávit víkendy v Praze, ale užít si slunce a ještě si zasportovat? Vezměte kolo a zajeďte si do jedné z restaurací v bezprostředním okolí hlavního města. Skvělá kuchyně a příjemné počasí je ta pravá motivace, proč vyrazit. Navíc mimopražských restaurací, kam stojí za to vydat se na nedělní oběd spojený s výletem, přibývá.

V polích (Číčovice)

Restaurace V Polích stojí stranou hlavních silnic, zasazena až na samý okraj středočeské vesničky Malé Číčovice nedaleko hradu Okoř. Už šest let láká hosty na mix francouzskoitalské venkovské atmosféry a staročeské kuchyně. Z hlavního města sem není daleko, od ruzyňského letiště trvá cesta asi deset minut, nejprve po výpadovce R7 a pak už jen klikatými silničkami do obce Číčovice. Více čtěte ZDE.

U koruny (Hostivice)

Čínská restaurace U koruny je nejstarším podnikem, kde se čínské pokrmy vaří. Ve Vodičkově ulici ji v roce 1958 otevřel Adolf Hofmeister. Rázem se z ní stala jedna z nejnavštěvovanějších restaurací v Praze. Chodil sem například i Jan Werich a Karel Gott. Původně v ní vařili kuchaři z Pekingu přímo od Mao Ce-tunga, kteří ovládali "palácovou kuchyni". Dnes už restaurace v centru Prahy není, ale najdete ji v Hostivici. A můžete si zde dát Kung-Pao podle nezměněné receptury.

Blackdog Bar&Grill (Beroun)

Berounský "infarktburger".

Pakliže vás neodradí dálka, udělejte si výlet do Berouna na jeden z nejlepších hamburgerů. Na začátku roku se původní bistro přestěhovalo do prostoru kousek od náměstí v Berouně. Restaurace rozšířila koncept o studené i teplé tapas, české i jihoamerické steaky, sezonní speciality a široký výběr českých, jihoamerických a španělských vín. V Blackdog Bar&Grill najdou hosté i příjemné místo, kde kromě dobrého jídla mohou posedět u sklenky vína či piva a strávit příjemný večer s živou hudbou.

Na Pekárně (Čakovičky)

Zájezdní hostinec s vynikající českou kuchní. Podnik provozuje Václav Frič z Pražského kulinářského institutu, který vařil devět let v hotelu Alcron. Návštěvu restaurace Na Pekárně v malé obci Čakovičky zhruba 20 kilometrů od Prahy si dopředu pořádně naplánujte. V první řadě je velmi vhodné zařídit si rezervaci, zejména o víkendu se bez rezervace ke stolu neposadíte. Více čtěte ZDE.

Restauraci Na Pekárně poznáte i podle velkého kaštanu

Slowpec (Líšnice)

restaurace vypadá spíše jako venkovská chalupa, která se ukrývá mezi ostatními domky v malé obci Líšnice nedaleko Prahy. Šéfkuchař vsadil na přípravu pokrmů v peci na dřevo či na mnohahodinové úpravy konfitováním a metodou sous vide. Jídelní lístek je krátký, respektující sezonu, k tomu obměňovaná denní nabídka. Ceny se pohybují v rozmezí dvě stě až tři sta korun za hlavní chod. Více čtěte ZDE.

Na Konci (Lochkov)

Restaurace Na Konci je druhým podnikem, první se jmenuje Na Kopci, který šéfkuchaři Titus Eliáš a Jan Turek otevřeli na Praze 5. Tentokrát je ještě zapadlejší, v Lochkově, kousek od návsi, snad aby jej navštěvovali jen skuteční znalci a vážní zájemci.

Rozhovor s jedním z šéfkuchařů restaurace:

Únětický pivovar

Ke škvarkovému salátu si dejte pivní kynuté škvarkové placky s kysaným zelí.

Pivovar stojí v Úněticích už od roku 1710, ale pivo tu vařili mniši ještě dříve. Pivovarskou tradici přerušil na dlouhý čas až rok 1949. Současní majitelé Únětického pivovaru na ni úspěšně navázali. Nejen, že se zde opět začalo vařit pivo, ale také vám tu k němu nabídnou jídla, která se k němu skvěle hodí. Kuchaři nešetří na surovinách a obsluha na úsměvech. Více čtěte ZDE.

Piano Nobile v Chateau Mcely

Na místě dnešního zámeckého hotelu v Mcelích, jejichž nezvyklý název pochází údajně z doby Keltů, budovali svá sídla postupně různé šlechtické rody. Poslední byli Thurn-Taxisové, kteří o něj přišli po druhé světové válce. Nabídka, kterou šéfkuchař Jan Štěrba se svým týmem sestavuje, ctí nejen roční období; většina komponentů navíc pochází buď z vlastních zdrojů, nebo z okolních farem. Zvěřina ze sousední obory, ryby z nedalekého rybníka a potoka, jehněčí od Dáši Havlové z její biofarmy Košík. Proto zde mohou podávat třeba snídaňovou variaci bio sýrů a klobásek z místní farmy, či biojogurt s vlastním medem a ořechy ze zámeckého ořešáku.

K TÉMATU:

Čínské zátiší (Čelákovice)

Oblíbená čínská restaurace nabízí posezení u dobrého jídla v příjemném prostředí. Kuchyně zaměřená na pokrmy z provincie Sečchuan je vyhlášená. Pokud budete mít cestu kolem, určitě se zastavte na oběd či večeři.

Černokostelecký zájezdní pivovar

V roce 2012 se pivovar stal nejlepším zájezdním hostincem v Česku. "Náš zájezdní hostinec je vlastně muzeum. Každý týden pořádáme gastronomické hody na různá témata, která jsou založena nejenom na různých surovinách, ale i na tématech geografických," říká majitel Milan Starec. Více čtěte ZDE.

Autor: ape