Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Každý druhý med je nekvalitní, jak jej vybírat?

Med doplní sladká i slaná jídla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Med doplní sladká i slaná jídla. | foto: Shutterstock

PRAHA Spotřeba medu u nás za poslední čtvrtstoletí stoupla čtyřnásobně, přesto jej konzumujeme o polovinu méně než v okolních zemích. Roli hraje nejen jeho cena, ale i nedůvěra v kvalitu. Podle posledních testů ze začátku dubna je každý druhý med falšovaný. Poznat nešizený produkt ale vůbec není snadné.

Jisté je jen jedno. Včely dokážou vyrobit perfektní med a tím, kdo jej kazí, je člověk.

Najděte si svého včelaře

Má zlatavou barvu a sladkou chuť, je hustý, lepkavý a pronikavě voní. Produkt včely medonosné pochází z nektaru květin nebo medovice vytvářené mšicemi. Včely postupně sebraný nektar či medovici obohacují o výměšky svých žláz a ukládají vznikající produkt do pláství, kde jej skladují pro obživu včelstva. Člověk se už před tisíciletími naučil med využívat ke svému užitku. A to v mnoha oblastech.

U nás je chov včel tradiční činností, včelaření se lidé věnují nejen jako hobby, ale také jim přináší obživu. Včelí farma, která chce zásobovat zákazníky kvalitním medem, to ale nemá snadné. A naopak. Ani zákazníci si nemohou být jisti, že kupují kvalitní produkt. Poslední velká aféra s falšováním medu ještě ani nedozněla a už jsou tu nové výsledky kontrol, které vůbec nedopadly příznivě. Podle zjištění České zemědělské a potravinářské inspekce ze začátku dubna je každý druhý med falšovaný. Kontroloři u prověřovaných vzorků zjistili klamavá označení botanického a geografického původu medu, dobarvování karamelem či přítomnost cizích cukrů.

Spotřeba medu

Spotřeba medu

Zkusili nakoupit i na inzertních webech a v medu označeném jako Dědečkův med - med květový, lesní od výrobce Včelpo odhalili zbytky antibiotik, které jsou u nás zapovězené.

„Namíchat k medu pocházejícímu od včel glukofruktózu není tak těžké, proto je velice obtížné poznat, jestli si kupujete skutečný čistý včelí med, který vám poskytne všechny cenné látky, jež jsou v něm obsaženy,“ říká Petr Cihlář, který obhospodařuje včelí farmu na Mělnicku.

Má na starosti 1200 včelstev, z nich každé čítá 40-60 tisíc včel. „Garantem kvality a původu medu by měl být Český svaz včelařů. Já ale doporučuji každému, kdo chce využívat skvělé účinky medu, aby si navíc zjistil něco o včelaři, od něhož med kupuje.“ Zákazník nemá velkou šanci sám kvalitu medu rozpoznat. Musí se tedy spolehnout na věrohodnost dodavatele. „Nejjistější je prodej tzv. ze dvora, když včelaře znáte, víte, že se o včely správně stará, má zkušenosti. Když to nejde, dívejte se na obal, jaký je zde uveden výrobce. Jestliže najdete jméno a adresu včelaře, je velká šance, že za kvalitu svého medu ručí.“ Spoléhat nelze na to, že med koupíme například na farmářském trhu, určující je vždy výrobce, nikoliv prodejce.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...