20. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Kinder vejce i foie gras. Podívejte se na zakázaná jídla

Čokoládové vajíčko s překvapením | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čokoládové vajíčko s překvapením | foto: Reprofoto

Tučná husí játra, dětská čokoláda s překvapením nebo plněný skopový žaludek. Někteří si život bez takových lahůdek nedokáží představit, na mnoha místech jsou ale zakázaná. Server Lidovky.cz přináší pět jídel, která si nedáte v Americe nebo Evropské unii.

Foie gras

Foie gras v Brasserii La Gare

Kvůli výrobě je tato francouzská delikatesa v Americe zakázaná. Přípravě foie gras totiž předchází nucené krmení zvířat. Husy nebo kachny se začínají vykrmovat už kolem deseti týdnů věku. Chovatelé jim dvakrát až třikrát denně strčí do jícnu dlouhou trubici, kterou jim přímo do žaludku lijí potravu. Některá ze zvířat takové krmení nevydrží, protože jim praskne jícen. Díky nucenému krmení zvířecí játra ztuční. Prvním státem v USA, který francouzskou pochoutku zakázal, byla Kalifornie. Zákaz rozpoutal vášnivou reakci. Jeden z francouzských poslanců dokonce navrhoval jako pomstu, aby se ve Francii přestala prodávat kalifornská vína.

Kinder Surprise

Oblíbená dětská pochoutka s překvapením v podobě hračky je v Americe zakázaná už léta. Ilegální je od roku 1938, kdy se dostala na seznam potravin, které ohrožují bezpečnost. Američané považují cukrovinku za nebezpečnou zbraň, která dětem do rukou nepatří - hlavním důvodem je totiž strach, že se dítě hračkou z vajíčka udusí.

Haggis

Skotská specialita haggis

Národní skotské jídlo, které rozhodně nesmí chybět na žádné oslavě, zakázali v Americe. Základ jídla tvoří ovčí vnitřnosti - srdce, plíce, játra nebo žaludek, ke kterým se přidává ovčí sádlo, cibule, koření a ovesné vločky. Taková směs se vaří asi hodinu v ovčím žaludku. Obvykle se tradiční skotské jídlo podává se šťouchaným bramborem. Haggis do USA ani nedovezete. Celníci ho zabavují, a to nejen z kulinářských důvodů, ale i proto, že skotská pochoutka obsahuje plíce, jejichž dovoz je v USA od 70. let zakázán.

Casu marzu

I ovčí sýr prolezlý červy je v Americe zakázaný. Nejoblíbenější je casu marzu na italské Sardinii. Tamním obyvatelům zřejmě nevadí, že je sýr doslova prošpikovaný červy - z toho důvodu je také mnohými považován za zdraví nebezpečný. Obecně platí, že by se sýr měl konzumovat pouze s živými larvami, ne s těmi uhynulými.

Fugu

Japonská pochoutka, ryba Fugu, je velmi jedovatá. Nesprávná příprava může strávníka i zabít.

Japonská delikatesa, která se může stát posledním jídlem, které člověk ochutná. Fugu je zakázaná v celé Evropské unii. I v Japonsku jí smějí připravovat pouze zkušení kuchaři. A nikdy nesmí být podávaná v císařském paláci. Pro Japonce je tato ryba gurmánským pokrmem, avšak její amatérská příprava může stát člověka život. V Tokiu má právo ke zpracování této ryby jenom několik kuchařů. Fugu obsahuje jed srovnatelný s kyanidem. Tvrdí se, že jed z jedné ryby může zabít až třicet lidí.

PSALI JSME:

apeAlena Pecháčková