Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Šest haléřů za vodu z kohoutku? Číšníci ji nabízejí i za 30 korun

Voda, kohoutek (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voda, kohoutek (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

"Podívejte se, já už takhle dávám studentům slevu na jídlo, tak jim k tomu přece ještě nenatočím vodu z vodovodu gratis. To prostě nejde," vysvětluje pražský restauratér. Ostatním prý vodu klidně dá, i zadarmo. On možná ano, ale číšníci spíš ne.

S objednávkou "Vodu z vodovodu, prosím" se setkávají zaměstnanci českých restaurací čím dál častěji. Spousta lidi si totiž raději natočí skleničku přímo z kohoutku, než aby si koupili balenou vodu, o které nevědí, jak dlouho ležela někde ve skladu.

Navíc v testu provedeném občanským sdružením spotřebitelů TEST se ukázalo, že některé balené vody obsahují příliš vysoké procento dusitanů nebo se v nich objevují nedovolené látky jako je chloroform. Vedle toho kohoutková voda je neustále pod dohledem vodárenských společností a pokud nejsou přímo v domě závadné trubky, měla by být nezávadná.

Šestihaléřová voda za třicet korun

"Vodu z vodovodu jsme zavedli, protože ji vyžadovali zákazníci. Nakonec ale bylo takových lidí tolik, že jsme ji museli zpoplatnit. Do trojky za deset korun, do půllitru za patnáct," popisuje situaci Lucie Trundová z královehradecké restaurace Il Toro.

Podobné to je ve většině podniků, které jsou ochotné natočit zákazníkům vodu z kohoutku. Dostanete ji, ale ne zadarmo. Rozdíly jsou v tom, na kolik vás sklenička "kohoutkovky" vyjde. Cena jednoho litru vody z vodovodu se sice pohybuje kolem šesti haléřů, ale ve většině podniků zaplatíte víc. "Vodu z vodovodu účtujeme stejně jako balenou vodu," uvádí praxi v brněnské Potrefené huse její číšník.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Najdou se ale i takové restaurace, kde vám bez problému naservírují vodovodní vodu a žádné peníze po vás chtít nebudou. Většinou je to ale proto, že si u nich obyčejnou vodu příliš lidí neobjednává, jak potvrzuje číšník z teplické Koruny. "Za kohoutkovku zákazníci nic platit nemusí. Oni si ji totiž takhle samotnou ani moc nedávají. Většinou ji chtějí jen do střiku a podobně," doplňuje.

Šéf říká ano, číšník ne

Řada restaurací o sobě oficiálně sice tvrdí, že u nich není problém objednat si "kohoutkovku", samotná praxe tomu ale často neodpovídá. Internetové diskuze jsou například plné negativních zkušeností s objednávkou kohoutkové vody v pizzeriích Coloseum. Jejich provozní manažer tvrdí opak. "Nic takového není pravda. Je to selhání lidského faktoru, pokud naši číšníci tvrdí, že vodovodní vodu nepovolujeme. Momentálně za ni nechceme ani žádný poplatek," tvrdí.

Točíš? Dostaneš karafu

Zastánci vody z vodovodu mají podporu také samotných vodárenských společností. Veolia zahájila projekt Kohoutkova.cz, do níž se mohou hlásit různé restaurace, kavárny a hotely, které jsou ochotné zákazníkům podávat vodovodní vodu. Od společnosti pak takový podnik dostane designové karafy a možnost požádat si o rozbor vody, kterou točí ze svých kohoutků.

"Každá restaurace má možnost nás požádat o rozbor jejich kohoutkové vody. My přijedeme, odebereme vzorky, uděláme rozbor a potom konkrétní restauraci vystavíme certifikát. Ten pak může předložit na požádání zákazníkům. K tomu ještě dostanou značkové karafy. To všechno zadarmo," popisuje situaci Iveta Kardianová ze Severočeských vodovodů a kanalizací.

Kohoutková voda není v každém městě stejná. V Praze chutná trochu jinak než v Liberci nebo Olomouci. Může se tedy stát, že zákazník, který není na místní vodu zvyklý, bude po číšníkovi vyžadovat certifikát o kvalitě jejich "kohoutkovky". Majitelé restaurací by měli s takovou možností počítat, protože když už si budeme za vodovodní vodu platit, měl by s tím být spojen i určitý servis. Z patnácti námi oslovených podniků, u kterých si můžete "kohoutkovku" objednat, neměl certifikát o kvalitě vody ani jeden.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!