23. července 2018 6:20 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Konec ‚stojanu na kola‘. Čokoláda Toblerone se vrací ke svému původnímu tvaru

Předtím a potom - dvě verze čokolády Toblerone. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předtím a potom - dvě verze čokolády Toblerone. | foto: Darren StaplesReuters

WASHINGTON/PRAHA Výrobci švýcarské čokolády Toblerone se rozhodli vzít zpět poslední změnu designu oblíbené cukrovinky, která spočívala v širokých mezerách mezi jednotlivými čokoládovými „výrůstky“ trojúhelníkovitého tvaru. Tato verze Toblerone z roku 2016 se stala terčem kritiky mnohých konzumentů, protože porci logicky zmenšovala.

Podle americké firmy Mondeléz International nebyl nový tvar čokolády zcela perfektním dlouhodobým řešením. Výrobci se proto chtějí vrátit k původní verzi Toblerone včetně gramáže – namísto 150 gramů bude mít jedna čokoláda opět gramů dvě stě.

Když se „okleštěná“ verze poprvé objevila na trhu, výrobci ji odůvodňovali rostoucí cenou ingrediencí a argumentovali tím, že mohou čokoládu buď zmenšit, nebo zdražit. Zákazníci se často cítili podvedeni, připodobňovali nové Toblerone ke stojanu na kola a dušovali se, že si začnou kupovat cukrovinky jiné značky.

Podle zástupců firmy Mondeléz ale za návratem k původnímu tvaru nestál pokles prodeje. Serveru BBC dokonce řekli, že rok 2017 byl pro Toblerone „fantastický“. Výrobu stopadesátigramových čokolád nicméně podle svých slov zastavili. Zda bude dvousetgramová verze, která se by se na pultech měla znovu objevit v průběhu letošního roku, nakonec dražší či nikoli, se zatím neví.

Na facebookové stránce Toblerone se již začaly objevovat nadšené reakce některých zákazníků. „Jsem rád, že se vracíte k původnímu tvaru. Poté, co jsem si koupil jednu z vašich tyčinek ve tvaru stojanu na kola, slíbil jsem si, že už si Toblerone nikdy nekoupím,“ napsal například Matthew Weinreb. „Jsem rád, že ten slib v budoucnu budu moci porušit.“

Lidovky.cz