26. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Kniha českého Jamieho Olivera je třetí nejlepší kuchařskou prvotinou

Sedmnáctiletý Martin Škoda není vyučený kuchař a ani žádný profík, vaření ho zkrátka baví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sedmnáctiletý Martin Škoda není vyučený kuchař a ani žádný profík, vaření ho zkrátka baví. | foto: Fotografie z knihy Škoda nevařit kuchařka plná hudby, autor: Johana Pošová

Osmnáctiletý Martin Škoda, kterému přezdívají český Jamie Oliver, napsal kuchařku Škoda nevařit s podtitulem Kuchařka plná hudby. Jeho kniha uspěla v celosvětové prestižní soutěži Gourmand World Cookbook Awards a skončila na třetím místě mezi kuchařskými prvotinami.

Teprve osmnáctiletý Martin Škoda se v kategorii First Cookbook (Kuchařská prvotina) umístil na třetím místě.

Martin Škoda

Sedmnáctiletý Martin Škoda je přirovnáván k Jamiemu Oliverovi.

Osmnáctiletý Martin Škoda není vyučený kuchař a ani žádný profík, studuje česko-španělské gymnázium v Českých Budějovicích, hraje ve školním divadle, rád fotí a cestuje. Žije s rodiči v Soběslavi, má dva bratry. Vaří už dobrých osm let a před rokem napsal kuchařku pro své vrstevníky plnou pestrých receptů a hudby s názvem Škoda nevařit. Každé jídlo je připraveno s ohledem na potřeby a možnosti náctiletých a je doprovázeno songem, který správně doladí atmosféru při i po vaření. Martin, jehož múzou je slavný Jamie Oliver, ale nevaří jen pro mladé – jeho originální jídla nadchnou všechny generace.

Martin Škoda se ve finále utkal s autory z Německa, Grenady, Hong Kongu a USA. "Takový úspěch jsem nečekal! Bylo pro mne ctí usednout v jednom sále s tolika významnými lidmi z oboru gastronomie z celého světa. Pro mne jako studenta, kuchaře-amatéra, bylo třetí místo něčím snovým, a teď o víkendu se ten sen stal skutečností," říká o svém působení na soutěži Martin Škoda.

Vyvrcholení celosvětové soutěže Gourmand World Cookbook Awards 2013 se konalo 23. února 2013 v rámci víkendového Paris Cookbook Fair. Slavnostní večer se uskutečnil v prostorách Le Carrousel du Louvre v Paříži.

Klání o nejlepší kuchařské knihy roku 2012 se utkalo celkem 171 zemí z celého světa. Knihy byly rozděleny do dvou základních kategorií – „Cookbooks“ a „Drink Books“. Kuchařské knihy se pak rozdělovaly do šesti hlavních kategorií, které se dále štěpily do dalších desítek podkategorií.

"Poté, co jsem na vlastní oči viděla ty stovky úžasných kuchařek, považuji třetí místo Martina Škody za neuvěřitelný úspěch jak pro Martina, tak pro naše nakladatelství," okomentovala soutěž redaktorka nakladatelství Smart Press Adéla Hálková.

Škoda nevařit - Kuchařka plná hudby

Knížka jistě zaujme všechny milovníky kvalitního a nápaditého jídla. Kniha Škoda nevařit je plná skvělých receptů, fotografií, rad a tipů, k nimž se Martin postupem času vlastními zkušenostmi dopracoval, a také hudby. Kuchařka je rozdělena na kapitoly, při kterých mladí chtějí nebo potřebují vařit. Každý recept je navíc doplněn songem, který může doladit atmosféru při vaření i po něm.

apeAlena Pecháčková