Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kvalitní sekt je pro Čechy neprobádaný nápoj, pomalu se to ale mění

Jídlo

  7:00aktualizováno  7:23
PRAHA - Kvalitní sekt je neodmyslitelnou součástí silvestrovských oslav. Využívá se pro přípravu chutných koktejlů a podle znalců je velmi oblíbený také jako samostatný nápoj. Stále více lidí objevuje chuť pravého šampaňského, které pochází z francouzské oblasti Champagne.
Večírek - ilustrační foto

Večírek - ilustrační foto foto: Shutterstock

Zatímco ve světě se těší popularitě spíše šumivé víno označované jako brut, v Česku patří k tradici oslav spíše polosladká "bohemka".

"Šampaňské je vnímáno jako víno výjimečné kvality. Právě proto se pije při výjimečných příležitostech," řekla sommeliérka Klára Götzová.

Šampaňské je nejlepší nalité do nakloněné sklenice

Nejlepší způsob, jak zachovat šampaňské v optimální kvalitě, je nalévat ho dobře vychlazené po stěně nakloněné sklenice. K tomuto zjištění, známému léta letoucí zkušeným výčepním a znalcům piva, dospěli nyní i francouzští vědci, kteří podrobili šumivé víno zkouškám v laboratorních podmínkách.

Upozornila, že suchá kategorie sektu označována jako brut má "aperitivní" účinky, tedy povzbuzuje chuť k jídlu. Výtečně se podle ní hodí také pro přípitky. Sladké varianty jsou pak vhodné spíše k dezertu. V Česku jsou podle Götzové populárnější spíše polosladká šumivá vína, která jsou známá zejména díky domácímu výrobci. "Podle některých názorů nemá polosladký sekt tak agresivní, komplikovanou chuť. Používá se také pro míchání koktejlů," uvedla. "Lidé, kteří běžně víno nepijí, vnímají 'brut' jako drsnější nápoj. 'Demi sec' má víc cukru a je zdánlivě chutnější," poznamenala.

Podle barmana Martina Baťhy se ovšem stále více lidí o pravé šampaňské zajímá. "Je to velmi populární nápoj. Lidé se snaží poznávat různé typy a zjistit jejich chuťovou paletu," řekl. Podle něho jde o "neprobádaný nápoj", kterému lidé v Česku teprve přicházejí na chuť a "snaží se k němu propít". Upozornil zároveň, že to není levná záležitost. "Kvalitní šampaňské, které pochází z francouzského kraje Champagne, stojí i tisíce korun a poznávání těchto 'chuťových map' je tak dosti nákladné," dodal.

Barman Roman Vágner říká, že lidé jsou poslední dobou nároční, pokud jde o výběr vína i destilátů o svátcích. "Lidé se naučili pít kvalitní alkohol. Jako silvestrovský nápoj se často využívá kvalitní šampaňské nebo italské prosecco," řekl. Upozornil, že mnozí návštěvníci si rádi připlatí za kvalitu.

Podle Vágnera je šumivé víno považováno za "oslavnou záležitost". "Cenou i kvalitou se s tím může těžko něco srovnat," uvedl. Sladší sekty jsou pak velmi žádanou součástí koktejlů. Míchají se s ovocnými šťávami, kořením i destiláty. Prodej pravého šampaňského v Česku klesne letos podle předběžných ekonomických odhadů v důsledku krize zhruba o čtvrtinu. Zatímco loni se v Česku prodalo zhruba 200 000 lahví šampaňského, v letošním roce odhadují jeho prodejci pokles trhu na úroveň roku 2007, kdy prodeje dosáhly 150 000 lahví. Lidé si však podle odborníků kupují víno značky Champagne zejména kvůli jeho statusu a image.

Rok 2010 v obrazech

Přestože lidé v Česku mnohdy označují jako šampaňské jakékoli šumivé víno, označením Champagne se mohou honosit pouze vína původem z francouzské oblasti Champagne-Ardenne. V oblasti působí přes tisíc producentů. Někteří z nich pouze pěstují révu, hrozny pak prodávají šampaňským domům, kde slavný šumivý nápoj vzniká.

Autoři: ,
Témata: nápoj, Česko, sekt, víno

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!