Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špatnou pověst thajské kuchyně ve světě prověří ochutnávací roboti

Jídlo

  8:27
BANGKOK - Restaurací s thajskou kuchyní je hodně a ne vždy mají dobrou pověst. Thajská vláda proto vyšle na své zahraniční ambasády ochutnávací roboty, kteří budou na základě chemických rozborů hodnotit, zda si pokrm opravdu zaslouží přídomek "thajský". V Bangkoku roboty hodlá představit tento týden.

Pikantní sezamové nudle foto: Muži sobě

Že je s používáním pojmu thajská kuchyně potřeba něco udělat, rozhodla již bývalá premiérka Jinglak Šinavatrová, která prý při cestách po světě nejednou narazila na jídla pochybné chuti, což podle ní dobrému jménu země nijak nesvědčilo. O zprávě napsal deník New York Times.

ČTĚTE TAKÉ:

Bez ohledu na to, že její vládu letos svrhl armádní puč, gastronomická otázka zůstala v popředí zájmu. Světu se proto představí kulinářští arbitři informačního věku: krabicovité přístroje vybavené mikročipy a detektory chemických látek, které jsou schopny určit, zda si vaše Pad Thai opravdu zaslouží své jméno.

Na vývoj přístroje dohlížel státním rozpočtem financovaný Výbor pro thajské delikatesy, podle nějž jde o "inteligentního robota, který měří vůně a chutě v pokrmových ingrediencích pomocí senzorů, aby zhodnotil chuť jako gastronomický kritik".

Thajská bazalka

Některé specificky thajské ingredience nejsou za hranicemi k dostání a jejich nahrazování prý může vést k nedostatečné chuťové kvalitě. Ta může být podle jednoho ze spoluautorů myšlenky gastronomických robotů Supačaje Lorlovhakana způsobena i tím, že řadu restaurací nevlastní Thajci. "Patří Vietnamcům či Barmáncům, nebo dokonce Italům či Francouzům," uvedl.

Vývoj robota přišel na 3 miliony bahtů (2,1 milionu korun), které se však prý bohatě vyplatí.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat