Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Květákový hummus. Jde to i bez použití luštěnin, radí blogerka

Jídlo

  5:15
Musím přiznat, že hummusu jsem se dlouho vyhýbala. Ten název ve mně nevzbuzoval zrovna důvěru. Nicméně po prvním ochutnání to byla láska na celý život. Kombinace našlehané hebké cizrny a tahini je dokonalá. Jak ale na tuhle dobrotu bez použití luštěnin? Samozřejmě že výsledek není stejný jako u originálního receptu, ale i tahle varianta z květáku je skvělá a poslouží jako zajímavý dip.

Květákový hummus foto: Lucie Grusová

Květákový hummus

Suroviny

  • 600 g květáku
  • 60 g mrkve, případně dýně či batátů (volitelně)
  • cca 3 lžíce olivového oleje
  • 2 stroužky česneku
  • 1/2 citrónu
  • 50 g tahini
  • voda podle potřeby
  • 1 lžička mletého římského kmínu
  • 1/2 lžičky uzené, sladké nebo pálivé papriky
  • sůl

Postup: Květák rozeberte na malé růžičky. Nasypte je na plech vyložený pečicím papírem, přidejte na kousky nakrájenou mrkev, dýni či batáty (volitelně, jen pro chuť a barvu) a promíchejte s troškou olivového oleje.

Zeleninu vložte do trouby vyhřáté na 180 °C a pečte přibližně 45 minut, dokud květák nezměkne. Občas během pečení zeleninu prohrábněte, aby se nespálila. Úderem přes plochu nože rozdrťte nahrubo neoloupaný česnek a zalijte ho šťávou z citrónu.

Lucie Grusová o sobě

Vaření jídla mě provází od dětství, bavilo mě už jako malou holku. Mé počátky ale nebyly o vaření zdravého jídla. Naopak. Ke kvalitní stravě jsem se musela prokousat hodně špatným jídlem. Následné zdravotní potíže a nadváha mě donutily podívat se na potraviny z nového úhlu. Začala jsem se v oblasti stravování vzdělávat. Zjišťovat, jaký dopad na mé tělo mají jednotlivé suroviny, objevila jsem nový svět vaření. Váha začala po mnoha neúspěšných pokusech výrazně klesat, zdravotní potíže zmizely. Dnes vím, že strava bez lepku, Paleo nebo Primal je pro mě správnou cestou. Není podstatné jakou “nálepku” stravování dáte. Není to dieta, ale důležitá pravidla a doporučení. Podstatné je, jak na mé tělo jídlo působí, jestli mi energii a zdraví dává, nebo bere. Více se dozvíte na webových stránkách.

Lucie Grusová

Nechte odležet, než se upeče zelenina, a pak ho promáčkněte přes lis (česnek není nutné loupat). Tento způsob drcení napomůže, aby si česnek zachoval vůni, ale jeho chuť nebyla až tak štiplavá.

Upečenou zeleninu rozmixujte dohladka spolu s rozdrceným česnekem a pár kapkami citrónové šťávy. Přidejte tahini (viz TIP níže), římský kmín a sůl. Podle potřeby přilijte i po troškách vodu a vše rozmixujte.

Dejte si opravdu záležet, ať je směs co nejhladší a jemně nadýchaná. Počítejte s tím, že to chvíli zabere (samozřejmě v závislosti na výkonu vašeho mixéru).

Průběžně ochutnejte a přidejte podle potřeby vodu, citrón, sůl a římský kmín.

Nakonec vmixujte i trošku olivového oleje. Počítejte s jeho hořkostí, proto dejte ze začátku jen pár kapek a později případně přidejte.

Květákový hummus podávejte v pokojové teplotě, pokapaný olivovým olejem, posypaný římským kmínem, špetkou uzené, sladké či pálivé papriky a lístky petrželky nebo koriandru. Na stole ho doplňte hromadou čerstvé zeleniny a případně i nějakými oblíbenými krekry, například lněnými s parmazánem (podávání s krekry neplatí pro Whole30).

TIP: Pro někoho je tahini příliš hořké. Proto ho můžete z části nebo zcela nahradit kešu máslem, které má více sladkou chuť. Květákový hummus můžete ochutit různými surovinami a vytvořit si tak několik chuťových a barevných variant – například vmixovat čerstvý koriandr, uzenou papriku, osmaženou cibulku, trošku uvařené řepy atd. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!