31. července 2015 6:12 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Kynutý borůvkový koláč s drobenkou je národním pokladem

Kynutý borůvkový koláč na plechu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kynutý borůvkový koláč na plechu | foto: Dagmar Heřtová, tastejourney.cz

Asi nic necharakterizuje chuť českého léta víc než kynutý borůvkový koláč. Můžete sjezdit celou Evropu, ale pravou lahodnou chuť borůvkového koláče s drobenkou, nenajdete nikde jinde než u nás.

Geniálně jednoduchá chuť borůvek a kynutého těsta bez jakýchkoliv dalších přísad, s máslovou žmolenkou navrch, představuje kombinaci, které se nic nevyrovná.

České a moravské koláče - unikátní gastronomické bohatství

O autorce

Dagmar Heřtová příležitostně pobývá ve Velké Británii, je milovnicí života, cestování, dobrého jídla a vaření. Je neustálou obdivovatelkou britské současnosti, anglického venkova, společnosti a anglické muziky. Sbírá moderní tištěné kuchařky, recepty a nové chutě. Vše najdete na tastejourney.cz.

Dagmar Heřtová

Dagmar Heřtová

Česko je vůbec rájem koláčů, kde každý kraj a oblast má své vlastní speciality. Domažlické, moravské, jihočeské a valašské frgále se svojí chráněnou značkou původu jsou toho dostatečným příkladem. Absolutní špičkou jsou svatební koláčky s budkou ze Slovácka, které se v regionu pečou s nezměněnou vášní již několik generací. 

Dokonce si myslím, že gastronomické bohatství koláčů ještě nedosáhlo svého pravého ocenění. Pokud by se denně pekly pravé české koláče ve všech hotelích a podávaly se k snídani, jsem přesvědčena, že by od nás zahraniční turisté odjížděli s poznáním: České a moravské koláče jsou jedinečné!

Různé recepty, kynutý borůvkový koláč však hraje prim

Existuje více receptů na různé druhy těst a varianty náplní, avšak hit léta, kynutý borůvkový koláč, je vždy spojen s tajemstvím geniálně jednoduché přípravy, jak ho pekly naše babičky. Mnozí z nás často nostalgicky vzpomínají na doby, kdy jako děti dostali malý plecháček a vyrazili do lesa na borůvky. Kdo odolal a nesnědl, co nasbíral, dočkal se zasloužené odměny v podobě voňavého koláče.

Nezbytná žmolenka

Můžete zkoušet i jiné druhy těst než jen kynuté, tedy různé hrníčkové, třené, máslové. Přesto upéct klasický borůvkový koláč z kynutého těsta je opravdová výzva.

Není třeba se obávat, že ho nesvedete; tak jako při každém pečení je nutné dodržet přesné odměření surovin a zejména jejich správně stejnou teplotu, postup a dopřát všem surovinám šanci se projevit v pravý čas a jen na přesně určenou dobu. V teplém létě je navíc jeho příprava o dost snadnější - krásně a rychle nakyne!

Zásady při přípravě kynutého těsta:

 • všechny suroviny si připravte předem do teplé místnosti
 • jakost droždí si vyzkoušejte přípravou kvásku: rozmíchejte kvasnice s lžící cukru, 2 lžícemi mouky, 3-4 lžícemi vlažného mléka
 • droždí přesně odměřte, pokud dáte více, těsto bude cítit droždím a pokud dáte málo, těsto dostatečně nevykyne
 • při přípravě těsta nesmíme dát příliš tekutiny, jinak tzv. “utopíte mlynáře”, nabobtnalý lepek ztrácí svoji pružnost a pevnost a těsto bude sražené
 • těsto hněteme, dokud není lesklé a hladké, nesmí se chytat válu nebo stěn mísy
 • kynutí by mělo probíhat za teploty okolo 30 °C, vyvarujte se průvanu, je nutné sledovat, kdy je těsto vykynuté, což je tehdy, když nabyde asi o polovičku, je hladké a pružné, vtlačíme-li důlek, rychle se vyrovná
 • překynuté těsto řídne a výsledné pečivo bude malé a tuhé
 • těsto pečeme zpočátku při vyšší teplotě okolo 180 °C horkovzdušné trouby, zpočátku ji neotvíráme, po 10 - 15 minutách zmírníme teplotu a pozvolna dopékáme
Kynuté těsto

K borůvkám patří drobenka

Na borůvkový koláč se chuťově hodí drobenka, též jinak řečeno žmolenka nebo posýpka. Jde o sladkou máslovou směs a při její přípravě si každopádně užijete krásně hladkého pocitu na dlaních. Příjemně hladíte máslo, mouku a cukr a za chvilku máte krásně nadýchanou směs. V jakém poměru přidávat suroviny a z jaké mouky? Někdo upřednostňuje klasicky stejný poměr surovin, ale aby se jednalo o posýpku excelentní struktury je třeba přidat o trochu více mouky. Nebojte se přidat vanilkový extrakt pro dovršení dokonalé chutě. Mouku je možné použít hrubou, polohrubou i hladkou, záleží na vašem výběru. Dlouho jsem si kladla v Anglii otázku, jak na žmolenku, když Angličané nemají hrubou mouku. Řešení je nasnadě: i z hladké je dobrá, sametově jemná.

S borůvkami nešetřete, ty jsou pravým znamením léta a dostupnosti lesních plodů a pokud připravujete koláče dva, jeden vložte do kulaté koláčové formy, kam můžete nasypat řádně vysokou vrstvu borůvek, která přispějete k dokonalé chuti borůvkového koláče! A jak krásně barví zuby, pusu i prsty!

Borůvkový kynutý koláč s máslovou drobenkou

 • 700 g polohrubé mouky
 • 80 g pískového cukru
 • 120 g změklého másla
 • 3 žloutky
 • 40 g čerstvého droždí
 • špetka soli
 • 250 ml vlažného mléka
 • 3 litry borůvek

Na posýpku: stejné množství cukru a másla a asi o 20%více mouky, 1 lžička vanilkového extraktu

Do mísy přesijeme mouku a uděláme do ní důlek. Do důlku rozdrobíme droždí a zasypeme lžící cukru a 2 lžícemi mouky, přidáme 4 lžíce vlažného mléka a lehce smícháme v řidší těstíčko a necháme chvilku nakynout. Mezitím ve vlažném mléce rozpustíme máslo a doplníme lehce našlehanými žloutky a střídavě s přidáním zbytku cukru vléváme do mísy s moukou a kváskem. Těsto uhněteme v mixéru nebo ručně, přikryjeme utěrkou a dáme do tepla kynout. 

Lahodné spojení borůvek a žmolenky
Vysoká vrstva drobenky a borůvek láká k nakousnutí

Jakmile těsto vykyne, rozdělíme ho na dva díly a vyválíme tak, aby se vešlo do kulaté formy a na celý pečicí plech. Formy předtím vymažeme máslem a posypeme moukou. Těsto opatrně přendáme do formy a na plech a namačkáme do zvýšených okrajů. Omyté borůvky rozprostřeme na těsto a necháme ještě 10 až 20 minut vykynout. Mezitím zahřejeme troubu na 180 °C a připravíme si drobenku rozetřením všech surovin.Posypeme koláče a dáme do horké trouby péct. Asi po 15 minutách teplotu snížíme na 160 °C a dopečeme. Po vychladnutí pocukrujeme.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!