1. září 2010 10:01 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Lahodné víno a burčák. Pálavské vinobraní láká i na bohatý program

Sklizeň vína - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklizeň vína - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

BRNO Pálavské vinobraní se blíží. Už za pár dní v Mikulově poteče burčák a víno proudem, na pódiích se budou střídat hvězdy české hudební scény, průvod v čele s králem Václavem IV. připomene historii a městem se ponesou vůně gastronomických specialit. Od 10. do 12. září se zkrátka bude oslavovat tekutý klenot, který byl Mikulovu dán do vínku.

Loňské Pálavské vinobraní navštívilo rekordních 40 tisíc lidí. "Doufám, že podobná návštěvnost bude i letos, všechno ale záleží na počasí," řekla místostarostka sedmitisícového Mikulova Ilona Žišková. Program i prostory, které slavnost zahrnuje, se postupem let rozšiřují.

Vstupné

Na místě budou v prodeji denní vstupenky, mnohem výhodnější je však zakoupení třídenní permanentky v předprodeji za 250 Kč (důchodci 200 Kč).

Jízdenka na Mikulovský expres je součástí permanentky na Pálavské vinobraní za 300 Kč, k dostání je na hlavním nádraží v Brně nebo dne 11. září přímo ve vlaku.

Stejně jako v loňském roce je i letos v prodeji společná vstupenka na Pálavské a Znojemské historické vinobraní za 300 Kč.

Děti do 12 let mají vstup na akci zdarma. Je možné objednat si zaslání permanentek na dobírku.

Hlavní část akce se odehraje v prostorách historického náměstí, zámeckého areálu a přírodního amfiteátru. V amfiteátru vystoupí například zpěvačka Lucie Bílá, David Koller, kapely Kryštof, Support Lesbians, Monkey Business nebo Nightwork. Náměstí bude patřit zejména folklorním souborům a cimbálovým muzikám. Vystoupí zde například Fleret s Jarmilou Šulákovou.

Zámecký areál nabídne řemeslnou a vinařskou tržnici a také druhý ročník mistrovství republiky v rozeznávání vůní ve víně.

Pro ty z návštěvníků, kteří se budou chtít věnovat zejména kvalitním vínům a gastronomickým specialitám je určeno vinařské městečko v těsné blízkosti hlavního náměstí. "Je to jakási klidová zóna, aby se sem lidé mohli uklidit z ruchu náměstí. Víno a burčák ale samozřejmě budou k dispozici i jinde," uvedla Žišková.

Organizátoři každoročně usilují i to, aby místní vinaři otevřeli návštěvníkům historické sklepy svých domů, moc se to zatím ale nedaří. "Otevřeny budou dva sklepy pod Kozím hrádkem. Prostranství v této části Mikulova poprvé nabídne i vlastní program. Budou tu například šermířské souboje," uvedl Žišková. Novinkou jsou i vyhlídkové lety vrtulníkem. Vinobraní si tak mohou návštěvníci prohlédnout i shora.

Pálavské vinobraní navazuje na oslavy sklizně vína, které se v Mikulově konaly již od roku 1947. "Ve velkém jsme s oslavami začali před čtyřmi lety," uvedla Žišková. Podle ní se návštěvníci vinobraní do Mikulova vrací.

Řada z nich si rezervuje ubytování třeba rok dopředu, kdy ještě nezná ani program.  Penziony, hotely i ubytovny bývají v době Pálavského vinobraní beznadějně plné, proto pořadatelé opět založí na tři dny konání slavnosti vína stanové městečko. V oploceném areálu domova mládeže Středního odborného učiliště Mikulov si mohou návštěvníci za mírný poplatek rozbít své stany či zaparkovat karavany.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!