Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Beaujolais nouveau je tady. Chutná po ovoci

První ochutnávky nového beaujolais | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První ochutnávky nového beaujolais | foto: ČTK

LYON Gastronomický svátek už se neslaví jen ve Francii. I v dalších zemích se třetí čtvrtek v listopadu pořádají oslavy nového beaujolais, mladého vína nesoucího název oblasti u francouzského Lyonu. V duchu tradice se začalo víno z odrůdy Gamay popíjet už od půlnoci.

Chuť letošního ročníku je opět svěží a plná ovoce, ujišťují francouzští vinaři. Zdůrazňují přitom, že je třeba skoncovat se stereotypy, kterými častují víno jeho kritici, podle nichž jde o víno podřadné, "průmyslové".

Vyrazíte na beaujolais?

"Není to víno, které by bylo snadné vyrobit. Je třeba ho vyrábět rychle v krátké době, aniž by se snížila kvalita produktu. Musí se to skutečně umět. Je nutné vrátit novému beaujolais jeho ušlechtilost," řekl podle agentury AFP představitel místních vinařů Jean Bourjade.

Sklizeň vína ve francouzském městě Beaujolais.

Jako v minulých letech je největším odběratelem nového beaujolais opět Japonsko, kde se začne víno ochutnávat o osm hodin dříve než v zemi jeho původu. Japonci si objednali na 8,8 milionu lahví. K dalším tradičním odběratelům nového beaujolais patří například USA a Německo. Většina z asi 200 tisíc hektolitrů nového vína je ale tradičně určena pro francouzský trh.

Je lepší Svatomartinské?

Ve vesnici Beaujeu, která se považuje za historickou metropoli oblasti Beaujolais, se očekává až 10 tisíc návštěvníků z jiných míst Francie a světa. Loni jich zde zvedalo číše s tradičním pokřikem Le Beaujolais nouveau est arrivé! (Nové beaujolais je tady!) kolem 6 tisíc.

Sklizeň vína ve francouzském městě Beaujolais.

Také milovníci vína v České republice se od 90. let připojují k fenoménu rituálního zahájení prodeje nového beaujolais. Popularita beaujolais však v Česku v posledních letech poklesla, hlavně v důsledku vzestupu obliby konkurenčního domácího Svatomartinského vína.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...