Hloh je víceletý keř patřící do čeledi růžovitých. Dorůstá až dvou metrů výšky. Říká se mu i hlohyně, hložek, luhovec, moučničky (plody), srdeční chléb, strom štěstí či hloží. Nalezneme ho již jen zřídka, protože byl nemilosrdně kácený. Roste na krajích lesů, u plotů a často bývá uměle vysazovaný v parcích i v zahrádkách.
Markéta Janďourková
|
Hloh obsahuje flavonoidy, aminy, draslík, vápník, fosfor, éterické oleje, glykosidy a hořčiny. Napomáhá prokrvení věnčitých tepen, vyvažuje krevní tlak a pomáhá i se snížením nervozity. Připravit si z něho můžeme například čaj proti úzkostem a nespavosti: Smíchejte po 25 gramech směsi sušených listů a květů hlohu, meduňky, levandulových květů a chmelových šištic. Jednu čajovou lžičku směsi zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 10 minut louhovat a pijte 3x denně po dobu čtyř týdnů. Hloh se nesmí užívat v kombinaci s digitálisovými přípravky (Digoxin) a ostatními kardiotoniky (například Lanatosid). V těchto případech je nutná konzultace s ošetřujícím lékařem!
Své uplatnění však najde i v kuchyni. Chutná sladkokysele a je velmi aromatický, báječně se tak hodí k přípravě následujícího receptu.
Čatní z hlohu a fíků
Toto čatní – čatní je tradiční pochutina indické kuchyně používaná k dochucení jídel tak, jako používáme například kečup – se skvěle hodí ke kozím sýrům, grilovanému masu i například grilovanému hermelínu.
Potřebujeme:
- 200 g bobulí hlohu
- 1 vanilkový lusk
- 100 ml jablečného džusu či čerstvé jablečné šťávy
- 400 g čerstvých zralých fíků
- středně velké jablko
- 1 střední cibule
- 1 kousek čerstvého zázvoru, zhruba 1,5 cm velký
- 150 g hnědého cukru
- na špičku nože skořice
- na špičku nože mletého hřebíčku
- ½ čajové lžičky římského kmínu
- ½ čajové lžičky strouhané kůry z pomeranče v biokvalitě
- sůl a pepř
- 100 ml bílého vinného octa
Jak na to?
Bobule hlohu přebereme, omyjeme a necháme okapat. Vanilkový lusk podélně rozřízneme a vyškrábneme dřeň. Hloh zalijeme jablečnou šťávou, přimícháme vanilkovou dřeň a necháme přes noc stát. Fíky omyjeme, osušíme a nakrájíme na větší kusy. Jablko omyjeme, rozkrojíme, vykrojíme jaderník a dužinu nakrájíme na kostičky. Cibuli a zázvor oloupeme, cibuli nakrájíme na kostičky a zázvor nastrouháme.
Vše přidáme k jablečné šťávě s hlohem, přimícháme i cukr, koření a vinný ocet. Přivedeme k varu a na nízký stupeň 15 minut povaříme. Pak propasírujeme přes cedník a horké plníme do čistých, vypařených sklenic. Uzavřeme, na 5 minut postavíme na víčko, pak obrátíme a necháme kompletně vychladnout.