130 let
Tomáš Karpíšek

Tomáš Karpíšek | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Ledvinky o stupeň lepší. Ambiente nabídne špičkovou českou kuchyni

Jídlo
  •   10:58
PRAHA - "Obyčejné věci neobyčejně dobře", tak by měly podle šéfa Ambiente Tomáše Karpíška chutnat jídla v nové restauraci Lokal. Tu otevře skupina Ambiente koncem září v místě bývalého Dahabu v Dlouhé ulici v Praze 1.
Servírovat se mají výhradně česká jídla vytvořená výhradně z českých surovin od prověřených českých dodavatelů. "Měli bychom podporovat to, co je u nás jedinečné, a to jsou české hospody tak, jak vždycky byly. Když přijede turista do Prahy, je pro něj zajímavé to, co pro nás, když jedeme do Itálie. Tam jsou kavárny, kde vládne barman s utěrkou a úžasné kafe připraví na sto let starém zaprášeném pákovém kávovaru. A u nás jsou to výčepy," říká v rozhovoru pro Lidové noviny Karpíšek. "To je nezaměnitelný kolorit Prahy, jedinečná česká věc."

České Ambiente chce otevřít už delší dobu. Uvádí, že v ostatních restauracích či kavárnách patří česká kuchyně či variace na ni mezi nejoblíbenější a nejčastěji objednávaná jídla. "V La Degustation Boheme Bourgeoise mají největší úspěch koprovka a jazyk. V Lokalu chceme ledvinky, prejt, dršťkovku, rajskou, uvařit z levných surovin o stupeň lépe," uvádí Karpíšek.

"Nevařit z lokálních surovin není české. Přetrhla se tradice, vidíme v tom velkou příležitost - a proto chceme Lokal otevřít," říká šéf Ambiente.

Karpíšek také prozradil, že příští či přespříští rok by chtěl získat hvězdičku od Michelina pro svou restauraci La Degustation, která podává degustační menu zaměřené na českou kuchyni. "Určitě bychom ji chtěli. Je v tom velká prestiž, samozřejmě i ješitnost," řekl Karpíšek.

Lidé mají stejně nejraději koprovku

Chci, aby to byla hospoda, kterou si pamatujeme, když jsme chodili za školu, s nerezovou pípou ve tvaru T a jídelním lístkem napsaným na stroji, říká o svém novém konceptu Ambiente Lokal Tomáš Karpíšek, majitel skupiny restaurací Ambiente. 

* LN Máte chuť v Praze dále expandovat? Údajně je před zavřením několik restaurací na zajímavých lokalitách.
Těžko říci. Pokud je tu místo, které je zajímavé a my budeme mít dobrý koncept, tak se tím budeme zabývat. Chodí k nám spousta nabídek. V září budeme otvírat Ambiente Lokal, příští rok bychom chtěli otevřít ještě jednu restauraci v Praze na Vinohradech. Zajímají nás klasické hospody na růžku, které nikdo ještě nepředělal na něco, co je podobné Potrefené huse.

* LN Husa je špatná?
Je to dvanáct let starý koncept, který je dnes už dávno překonaný. Měli bychom podporovat to, co je u nás jedinečné, a to jsou české hospody tak, jak vždycky byly. Když přijede turista do Prahy, je pro něj zajímavé to, co pro nás, když jedeme do Itálie. Tam jsou kavárny, kde vládne barman s utěrkou a úžasné kafe připraví na sto let starém zaprášeném pákovém kávovaru. A u nás jsou to výčepy, takových těch "oslintaných" je tu spousta. To je nezaměnitelný kolorit Prahy, jedinečná česká věc.

* LN To chcete otevřít oslintaný výčep?
V podstatě tak by měl Lokal vypadat. Ne pseudohistoricky, jako třeba Kolkovna nebo Švejk. Chci, aby to byla hospoda, co si pamatujeme, když jsme chodili za školu, s nerezovou pípou ve tvaru T a jídelním lístkem napsaným na stroji.

* LN Místní a čerstvé suroviny, ze kterých se dá vařit každý den třeba polední menu, ale figurují v Česku jenom ve dražších restauracích. Myslíte, že je těžké mít obyčejnou hospodu a vařit z obyčejných lokálních surovin?
Není. Nevařit z lokálních surovin není české. Přetrhla se tradice, vidíme v tom velkou příležitost, a proto chceme Lokal otevřít.

Ondřej Malý, Martin Kuciel

Celý rozhovor si přečtěte ve čtvrtečním deníku

Autor: Ondřej Malý