3. prosince 2014 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Vánoce se blíží. Největší perníkový betlém má 1806 kusů

Osvědčený recept dodala jedna z místních žen, šablony na postavy a další části... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osvědčený recept dodala jedna z místních žen, šablony na postavy a další části... | foto: ČTK

ZDOUNKY Největší perníkový betlém v republice vytvořili lidé ze Zdounek na Kroměřížsku a okolních obcí. Betlém dnes sestavili z celkem 1806 perníků, které sami upekli. Z toho 1255 bylo lidských postav, zbytek tvořily ovečky, stromy nebo domečky, řekla organizátorka Petra Horáková.

Pokořili tak dosavadní rekord, který čítal 1215 postav vyrobených z perníku. Nadšenci pekli perníky asi měsíc. „Pracovalo nás na tom asi deset lidí aktivně, dalších deset pomáhalo, třeba dozdobovalo perníky,“ podotkla Horáková, která připravila téměř všechno těsto. Obec podle jejích slov zaplatila materiál. „Spotřebovalo se 120 vajec a 30 kilogramů mouky,“ podotkla Horáková, která na obci pracuje jako kulturní referentka.

Betlém dnes sestavili z celkem 1806 perníků, které sami upekli. Z toho 1255...

Osvědčený recept dodala jedna z místních žen, šablony na postavy a další části betlému si pak lidé zapojení do pečení připravili sami. Upečené perníky se poté připevnily na špejli a zapíchaly do polystyrenu.

Nikdo z lidí, kteří perník pekli, přitom není profesionální cukrář nebo pekař. „Ta myšlenka vznikla na pohřbu našeho kamaráda. Chtěli jsme něco udělat, něco vytvořit. Řekli jsme si, že betlém k Vánocům patří,“ podotkla Horáková.

Betlém dnes sestavili z celkem 1806 perníků, které sami upekli. Z toho 1255...
Pokořili tak dosavadní rekord, který čítal 1215 postav vyrobených z perníku....
Osvědčený recept dodala jedna z místních žen, šablony na postavy a další části...
Nikdo z lidí, kteří perník pekli, přitom není profesionální cukrář nebo pekař....

Lidé si betlém mohou prohlédnout o adventních nedělích ve Zdounkách v Domě kultury. Poté bude zřejmě přesunut do tamního kostela. „Asi ho pak uložíme do krabic, jak bude postupně bílkový sníh opadávat,“ poznamenala Horáková.

apeAlena Pecháčková, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!