130 let
Grilování (ilustrační foto)

Grilování (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Doporučujeme

Machističtí Pat a Mat u rožně. Stal se z grilování v Česku národní sport?

Jídlo
  •   6:00
PRAHA - Stojí nás peníze, škodí zdraví, je to umaštěný machistický rituál a navíc ho ani neovládáme. Proč potom všichni v Česku grilují?

Štiplavý pach sežehnutého masa, spáleného tuku a dřevěného uhlí se už od pozdního jara line ze zahrad i v těch nejzapadlejších vesnicích. V městských blocích a na sídlištích kouř stoupá i z lodžií. Grilování se dnes v Česku nevyhnete. Ani když jste vegetarián. 

Gril (ilustrační foto)

Ostatně je těžké nepodlehnout tak silnému vábení, či spíš masáži. Na benzinkách skoro zakopáváme o naskládané pytle s uhlím. V supermarketech z obalů křičí nápisy „na gril“. Basy s pivem zastiňují stojánky s obrázky vychlazeného půllitru s čoudícím rožněm v pozadí. A grilování se nevyhnete, ani kdybyste nechali oči zavřené. Reklamy v rádiích řičí, že právě teď je ta správná chvíle hodit kus masa na oheň. 

„Posedíme, popijeme, poplkáme,“ říká Jirka, který pořádá grilovací víkendy pravidelně na své zahradě. 

Národní kratochvíle

A není sám. Každý pátý Čech o prázdninách griluje – za pěkného počasí – i několikrát do týdne, dvě pětiny lidí tančí se zástěrou nad žhavými uhlíky nejméně dvakrát do měsíce, jak zjistil loňský průzkum portálu Akčníceny.cz. To jsou stovky tisíc lidí, kteří se nezdráhají sáhnout do peněženky – za jeden grilovací nákup nechá v obchodě skoro polovina Čechů pětistovku. Za celou sezonu útraty na jednoho grilujícího portál spočítal na čtyři tisíce korun – za tolik už se dá pořídit skromná týdenní dovolená v Chorvatsku. 

Nejenže leze do peněz, grilování není ani příliš zdravé. Vztahu mezi pojídáním masa připravovaného v kouři a rakovinou si vědci začali všímat už od 60. let, ale až v posledních letech si čím dál oblíbenější přípravu jídla vzali pořádně do parády. Podle některých extrémně varovných zpráv je opékání masa na ohni či rozžhavených uhlících dokonce škodlivější než kouření cigaret a pití alkoholu – pokud by tedy člověk dlouhodobě nejedl nic jiného. 

Grilované maso.

„Při grilování na přímém ohni vznikají karcinogenní látky, které se vytvářejí při přepalování tuku z masa. Ten odkapává do uhlíků a vzniklé spaliny se dostávají zpět na maso,“ říká Zuzana Douchová, výživová specialistka z iniciativy Vím, co jím a piju. 

Podle preventivních doporučení vydaných Státním zdravotním ústavem patří tyto látky, především polycyklické aromatické uhlovodíky a heterocyklické aminy, mezi nejzávažnější karcinogeny. 

„Obsah nebezpečných látek závisí na množství tuku, proto čím tučnější maso nebo tučnější marináda, tím méně je zdraví prospěšné,“ upřesňuje Douchová. Zvlášť na kuřecí by si lidé měli podle lékařů dávat pozor. Pokud jej dostatečně neugrilujete, hrozí vám kampylobakterióza, infekce podobná salmonelóze způsobující nepříjemné průjmy a křeče. 

Pat a Mat u rožně

Nejhorší však je, že grilovat ani pořádně neumíme. Většina lidí koupí hotové klobásy, které opeče na ohni. Místo škvaření buřta, jejž olizují plameny, bychom si měli dobře vybrat libové maso, které se dobře a rychle propeče. A hlavně nedávat na gril maso i s kostí, u níž se pomaleji propéká. 

Podle zmiňovaného průzkumu portálu Akčníceny.cz je vedle uzenin nejoblíbenějším masem kuřecí – tvoří až 28 procent toho, co Češi na gril naloží, s 26 procenty následuje vepřové. Výživová specialistka Zuzana Douchová navíc upozorňuje, že navíc zapomínáme pravidelně čistit mřížku roštu, kde se usazují spáleniny, což dále přispívá k šíření zdraví nebezpečných látek. Na používání tácků, které zabrání odkapávání tuku do ohně, jsme si ještě nezvykli. 

Grilovací klobása.

Šéfkuchař pražské restaurace Port58 Otakar Humpl soudí, že naší nejčastější chybou je používání předem nakládaných mas a průmyslově připravených marinád, jež obsahují spoustu glutamátů, a také fakt, že maso dáváme na gril s nadměrným množstvím oleje.

Shoduje se s ním i Jan Punčochář, šéfkuchař restaurace Grand Cru. „Masa marinovaná v nechutných, éčky a solí nabitých marinádách mají za úkol jediné – zastřít kvalitu, nebo spíše nekvalitu masa,“ napsal začátkem července pro server Lidovky.cz. „Nehledět na to, že maso vůbec nevoní, a jeho barva je velmi pochybná. Nejsem vůbec zastáncem dlouhého marinování, pokud si koupíte skvělé maso, je ho škoda ničit dlouhým nakládáním do pochybného koření. Maso tak ztrácí svou chuť, strukturu i charakter a nakonec ani nevíte, zda jíte vepřové či kuřecí maso. Vše chutná stejně: špatně.“ 

Celý článek o grilování včetně rozhovoru s výživovou poradkyní Margit Slimákovou o tom, jak na to, abychom nepřišli o zdraví, si přečtěte v magazínu Pátek LN. Vychází 24. července.

V magazínu dále najdete:

  • Rozhovor s hercem a režisérem Jiřím Havelkou, velkou nadějí českého divadla a jeho utajenou hvězdou.
  • Příběh obyčejné ženy z ukrajinského Doněcku. Jaké to je žít mezi vybuchujícími granáty a salvami z kulometů.

 

Autor: