17. června 2019 11:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Maďaři přivezli do Česka býčí krev i víno s pikantní kyselinou

Veletrh Prague Wine 2019. Vína z Maďarska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veletrh Prague Wine 2019. Vína z Maďarska. | foto: Česko-maďarská obchodní komora

PRAHA Sedm vinařství z Maďarska nabídlo v Praze znalcům, prodejcům a nadšencům lehká bílá vína i výrazné červené odrůdy. Na veletrhu Wine Prague se tamní vinaři snažili ukázat, že skvělé odrůdy najdou lidé i mimo slavnou oblast Tokaj.

Pověst o tom, jak víno dodávalo maďarským bojovníkům odvahu v dávných bojích s Turky, přidala býčí krvi k výtečné chuti i punc legendy. A to zejména té, která se vyrábí ve vinařské oblasti Eger na severu země.

„Skvělou býčí krev ale děláme i u nás na jihu Maďarska v Szekszárdu. Zajímavé je, že ačkoliv se vína jmenují stejně, zákon určuje přesné složení býčí krve zvlášť pro Eger i pro nás,“ líčí Péter Urbán, který řídí provoz vinařství Bodri.

Svůj podnik představil na třídenním veletrhu Wine Prague 2019, který se konal na konci května v pražských Letňanech. Čeští milovníci vína i nákupčí vinoték a řetězců měli příležitost poznat méně známé značky ze země proslulé především díky dezertním vínům zlegendárníoblasti Tokaj či už zmíněné býčí krvi z Egeru.

Převažuje bílé, říkají sommeliéři


Maďarsko má díky vhodnému podnebí a kvalitní půdě pro pěstování vín nejlepší předpoklady. V zemi jen o něco málo větší než Česko se nachází hned 22 vinařských oblastí a obor jako takový tam má více než tisíc let dlouhou historii.

Vyšší teploty a slunečné dny přejí nejen červeným odrůdám, ale i bílým, které podle sommeliérů v zemi převažují. Důkazem je například původní maďarská odrůda Furmint, kterou na veletrhu představilo vinařství Szirai.

Veletrh Prague Wine 2019. Bílé víno z vinařství Koch
Veletrh Prague Wine 2019. Workshop Česko-maďarké obchodní komory.

Furmint má podobnou ryzlinku rýnskému, který je v Česku hodně rozšířený, a vyznačuje se výraznou pikantní kyselinkou. Na stáncích byla k mání byla také obdoba české směsi Pálava ze sklepů známého vinařství Koch. Rodinný podnik se 140 hektary ve dvou různých oblastech vyváží vína do Francie či Japonska. A věří, že svá vína bude vozit i do Česka.

V rámci řízené degustace pořádané 28. květnaČesko-maďarskou obchodní komorou se představilo i několik dalších vinařství – mimo jiné i Gereze slavné vinařské oblasti Villány, jeden z nejznámějších podniků svého druhu v Maďarsku. Návštěvníci měli možnost ochutnat plné červené Cabernet Franc. Klíčová je však pro Gere odrůda Kadarka.

„Vinařství Gere letos za její ročník 2015 dostalo zlatou medaili na Berliner Wine Trophy,“ pochlubil se podnik ve své prezentaci pro pražský veletrh.

Ze stejné oblasti  Villány přijeli i zástupci vinařství Bock řadící se mezi nejvyhlášenější producenty v zemi, vína dodává mimo jiné i do hotelů Hilton a Kempinski v Budapešti. Největším „tahákem“ je z pohledu této značky v současné době víno Magnificio vyrobené z odrůdy Merlot.

mipMichal Pavec

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!