Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Náboženská tabu nevadí. V Maroku se pěstuje stále jakostnější víno

Vinice. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vinice. (Ilustrační foto) | foto: Lidovky.cz

BANSLIMÁN Nedaleko Casablanky, v jedné z nejstarších vinařských oblastí Maroka, sahají vinice kam až oko dohlédne. V zemi i přes zákazy spojené s islámem nejen roste produkce, ale i spotřeba kvalitních vín.

"Maroko je nepochybně země zaslíbená vínu," prohlašuje Stéphane Mariot z francouzské Jury, který působí v Banslimánu jako enolog a zastupuje vinařskou oblast Ulád Tálib o 2000 hektarech ležící 30 kilometrů severovýchodně od Casablanky. "Maroko dnes vyrábí dobrá vína, především pro vnitřní trh, ale část produkce je určena i na export, zejména do Francie," dodává.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je zde mikroklima, které prospívá takzvaným teplým vínům," vysvětluje. V Maroku se dnes ročně vyrobí téměř 400.000 hektolitrů vína, z toho více než 50 procent má vynikající kvalitu. Drtivá většina, kolem 85 procent, se vypije v zemi,  píše agentura AFP.

Se svými více než 40 miliony lahví ročně patří Maroko k největším producentům v regionu. Jeho produkce je srovnatelná s alžírskou. Alžír vyprodukuje na 500.000 hektolitrů ročně.

Vinařství

Podle neoficiálních údajů přineslo vinařství v roce 2011 do státní kasy království v přepočtu více než 3,2 miliardy Kč. Obor navíc dává práci 17 000 až 20 000 lidem. Loni sice marocká vláda, poprvé vedená islamisty, rozhodla o zvýšení daně z alkoholických nápojů v přepočtu asi o 175 Kč, na 1200 Kč na hektolitr, zdá se však, že toto opatření nemá na spotřebu v Maroku výrazný dopad.

V Libanonu, který je svým vínem pověstný a kde je tato kultura tradiční, se ročně vyprodukuje šest milionů lahví. Bulaván, Banslimán, Barkán, Džerrván....Maroko má dnes 14 chráněných označení původu a jedno kontrolované označení původu. Víno se pěstuje především u Casablanky a ve směru na město Miknás ležící v centru země.

Loni v březnu dokonce v Marrákeši vznikla asociace marockých sommelierů, v níž je sdruženo dvacet odborníků. Pokud jde o odrůdy, pak se kolem Středozemního moře pěstují především Grenache, Syrah, Cabernet-Sauvignon či Merlot.

Marocké víno, které se pěstuje už témě 2500 let, zaznamenalo vrchol v době francouzského a španělského protektorátu, kdy království sloužilo jako útočiště vinařů postižených škůdcem mšičkou révokazem. Produkce byla téměř celá určena pro zahraničí, protože jen málo Maročanů pilo víno.

Nejstarší vinný sklep

V 50. letech minulého století produkce dokonce převýšila tři miliony hektolitrů a pak se výrobci zaměřovali více na kvalitu. V Ulád Tálibu skrývá nejstarší dosud používaný sklep Maroka, který postavila belgická společnost v roce 1923, jedno z nejvíce oceňovaných vín v zemi. Podle šéfa podniku Abdala Rahíma Záhira jde o "mužné a teplé víno". "Máme dnes vyzrálé víno, na něž můžeme být hrdi," říká.

Tento pokrok však postupuje pomalu v citlivé atmosféře, protože marocký zákon zakazuje prodej alkoholu muslimům. Ve skutečnosti však nejsou pro supermarkety prodávající víno stanoveny žádné podmínky.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!