Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Mayové možná používali čokoládu jako koření

Čokoláda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čokoláda | foto: Shutterstock

MEXIKO Pozůstatky 2500 let staré čokolády našli archeologové na mexickém poloostrově Yucatán. Nález je pozoruhodný tím, že stopy po čokoládě byly na talíři, a nikoli v hrnku. Podle expertů lze tedy předpokládat, že dávní Mayové používali čokoládu k vylepšení chuti pokrmů či jako omáčku. Doposud převládal názor, že z kakaových bobů a lusků prehispánské národy připravovaly nápoj.

Odborníci se doposud domnívali, že Mayové výhradně drtili kakaové boby a míchali je s tekutinami nebo že nechávali zkvasit dužinu, která obklopuje boby v kakaovém lusku. Popíjení takto zhotovených nápojů bylo pak výsadou společenské elity.

ČTETE TAKÉ:

Objev, který tento týden zveřejnil mexický národní antropologický a historický ústav, ale rozšiřuje způsoby používání čokolády v dávných dobách v Mexiku. Nález rovněž naznačuje, že tradiční pokrmy, které se konzumují v Mexiku v současnosti jako kupříkladu "mole", čokoládová omáčka často podávaná k masu, mohou mít starobylé kořeny.

"Je to vůbec poprvé, co byla čokoláda nalezena na talíři, který se užívá k servírování jídla," prohlásil archeolog Tomás Gallareta. "Je nepravděpodobné, že by (na tomto talíři) byla čokoláda drcena, jelikož k tomu tehdejší obyvatelé podle všeho používali drtící kameny," dodal.

Zbytky chemických látek, které svědčí o přítomnosti čokolády, byly přítomné na úlomcích talířů vyzdvižených v archeologické lokalitě Paso del Macho na poloostrově Yucatán v roce 2001.

"Testy odhalily teobromin a kofein, které jsou indikátorem použití kakaa," uvádí se v prohlášení vědců z americké Millsaps College ve městě Jackson ve státě Mississippi, kteří fragmenty talířů zkoumali.

Zmíněné úlomky talířů pocházejí z doby kolem roku 500 před naším letopočtem a nejsou nejstaršími doklady o výrobě čokolády v Mexiku. Nádoby na nápoje z vykopávek olmécké kultury západně a jižně od poloostrova Yucatán obsahovaly zbytky čokolády zhruba o 1000 let starší.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!