Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Mayové možná používali čokoládu jako koření

Čokoláda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čokoláda | foto: Shutterstock

MEXIKO Pozůstatky 2500 let staré čokolády našli archeologové na mexickém poloostrově Yucatán. Nález je pozoruhodný tím, že stopy po čokoládě byly na talíři, a nikoli v hrnku. Podle expertů lze tedy předpokládat, že dávní Mayové používali čokoládu k vylepšení chuti pokrmů či jako omáčku. Doposud převládal názor, že z kakaových bobů a lusků prehispánské národy připravovaly nápoj.

Odborníci se doposud domnívali, že Mayové výhradně drtili kakaové boby a míchali je s tekutinami nebo že nechávali zkvasit dužinu, která obklopuje boby v kakaovém lusku. Popíjení takto zhotovených nápojů bylo pak výsadou společenské elity.

ČTETE TAKÉ:

Objev, který tento týden zveřejnil mexický národní antropologický a historický ústav, ale rozšiřuje způsoby používání čokolády v dávných dobách v Mexiku. Nález rovněž naznačuje, že tradiční pokrmy, které se konzumují v Mexiku v současnosti jako kupříkladu "mole", čokoládová omáčka často podávaná k masu, mohou mít starobylé kořeny.

"Je to vůbec poprvé, co byla čokoláda nalezena na talíři, který se užívá k servírování jídla," prohlásil archeolog Tomás Gallareta. "Je nepravděpodobné, že by (na tomto talíři) byla čokoláda drcena, jelikož k tomu tehdejší obyvatelé podle všeho používali drtící kameny," dodal.

Zbytky chemických látek, které svědčí o přítomnosti čokolády, byly přítomné na úlomcích talířů vyzdvižených v archeologické lokalitě Paso del Macho na poloostrově Yucatán v roce 2001.

"Testy odhalily teobromin a kofein, které jsou indikátorem použití kakaa," uvádí se v prohlášení vědců z americké Millsaps College ve městě Jackson ve státě Mississippi, kteří fragmenty talířů zkoumali.

Zmíněné úlomky talířů pocházejí z doby kolem roku 500 před naším letopočtem a nejsou nejstaršími doklady o výrobě čokolády v Mexiku. Nádoby na nápoje z vykopávek olmécké kultury západně a jižně od poloostrova Yucatán obsahovaly zbytky čokolády zhruba o 1000 let starší.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!