16. června 2015 13:49 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Svátek piva Oktoberfest zdražuje. Tuplák pod 10 euro nekoupíte

Pivo, tradiční oděv a dobrá nálada. To je Oktoberfest. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo, tradiční oděv a dobrá nálada. To je Oktoberfest. | foto: Lukas BarthReuters

MNOCHOV Návštěvníci letošního ročníku Oktoberfestu, tedy mnichovského svátku zlatavého moku, si vůbec poprvé nebudou moci dopřát litr piva neboli tuplák či máz pod deset eur. Vyplývá to z přehledu cen, který zveřejnila radnice bavorské metropole.

Každoroční zdražování piva na Oktoberfestu se podle dnešních zpráv německých médií už stalo tradicí, poprvé ale tuplák na nejlevnějším výčepu přijde na 10,1 eura (275 korun), loni to bylo o 30 centů méně (zhruba osm korun).

Loni cena litru piva poprvé překročila magickou hranici deseti eur, nejdražší tuplák tehdy stál 10,1 eur. Německá televize ARD poznamenala, že cena oproti loňsku vzrostla o více než tři procenta, což překonává míru inflace, kterou německá centrální banka očekává ve výši 0,5 procenta. Pivovarské domy ale zdražení obhajují tím, že jim vzrostly náklady kvůli vysoké minimální mzdě a dražším surovinám.

Počátek pivních slavností spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali...

Dražší bude letos nejen pivo, ale také nealkoholické nápoje, jak upozornil portál br.de. Litr stolní vody přijde v průměru na 8 eur (loni to bylo 7,7 eura) a limonády na 8,78 eura (loni 8,51 eura).

Útrata milion euro

Počátek pivních slavností, které se postupně proměnily v obří komerční podnik, spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září.

Pořadatelé očekávají, že hosté v Mnichově během 14 festivalových dnů utratí za pivo, suvenýry a ubytování stovky milionů eur. Loni návštěvníci na Tereziánské louce vypili přes sedm milionů tupláků. Letos slavnosti začnou 19. září.

 

ČTK