Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Méně cukru, více ovoce. Češi nechtějí přeslazené dezerty, říká cukrářka

Jídlo

  6:49
Svatební dorty, cupcaky či lahodné tartaletky. Cukrářka Stáňa Mutlová se věnuje především sladkým barům, které se v Česku v poslední době těší velké oblibě. „Svůj boom zažily již v 17. století na francouzském královském dvoře, kde se na každé každé oslavě se stoly prohýbaly jídlem a rozličnými cukrátky,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Stáňa Mutlová foto: Daniel Hauser

Lidovky.cz: Čím dál tím častěji se pořádají takzvané sweet bary, mohla byste vysvětlit, o co se jedná?
Sweet bar, česky známý jako sladký bar, není vlastně nic nového. Svůj boom zažil již v 17. století na francouzském královském dvoře, kde se na každé každé oslavě se stoly prohýbaly jídlem a rozličnými cukrátky. Sweetbar jak ho známe dnes - je stůl nebo koutek, kde hlavní roli hraje dort a kolem něj jsou minidezerty. Nedílnou součástí jsou různé dekorace. Vše musí být sladěno do posledního puntíku. Díky takto připraveným koutkům se můžete ocitnout na romantické lesní svatbě nebo třeba na halloweenském párty. I proto si získaly sladké bary tak velkou oblibu u dětských oslavenců. S nimi se můžete přenést kamkoli vás vaše fantazie zavane.

Lidovky.cz: Vypozorovala jste, jaké zákusky mají Češi v oblibě?
Co je mi velmi sympatické, tak oproti zahraničí Češi méně sladí a preferují lehčí dezerty. Letos jsou nejvíce oblíbené takzvané nahé dorty, kdy jsou jednotlivé pláty piškotu plněné mascarpone a čerstvým ovocem. Na svatební sweet bary si nevěsty často objednávají tartaletky a skleničky plněné lehkými pěnami s malinami, borůvkami a tak podobně. 

Lidovky.cz: Vyrábíte také vintage cukroví a dorty. Co si pod tím máme představit?
Vintage je velmi oblíbený styl pro svatební sweet bary. Atmosféru starých časů dotváří různé dekorace jako staré komody, toaletky, gramofon, psací stroj, ptačí klícky, fotky v rámečcích, šálky... Vesměs cokoli, co má patinu, vzor růžiček a krajek, tak se považuje za vintage. Což není úplně správná definice vintage, ale když se dekor použije správně, tak to funguje. Ze sladkostí jsou to hodně sušenky a cupcaky s něžnými krajkami, perličkami, brožemi a růžičkami. Tento motiv se objevuje i na dortech. Barevná paleta většinou obsahuje odstíny krémové, pudrově růžové, šedé a v akcentu zlatá či stříbrná.

Ukázky z vintage svatby
Ukázky z vintage svatby

Lidovky.cz: Všimla jsem si kurzů, které pořádáte. Jedním z nich byly i luxusní cupcakes. Jak takový kurz vlastně probíhá a co se na něm lidé mohou naučit?
Kurz na zdobení luxusních cupcakes je jeden z nejoblíbenějších. Je to zážitkový kurz pro dámy, ale i pánům jsou otevřené dveře. Po příchodu dostanete kávu, oblékneme vás do zástěrky z kolekce Šik v kuchyni a v příjemné atmosféře vás provedu taji fondánu, gumpasty, všech rozličných uděláte a formiček. Vysvětlím základy designu a následně si sami vyrobíte své originální ozdoby na cupcakes. Během kurzu je zajištěno lehké občerstvení a na závěr obdržíte certifikát o absolvovaném kurzu a domů si odnesete dárkovou krabičku s vašimi luxusními cupcaky. Kurz je vhodný také jako dárek.

Lidovky.cz: Máte raději sladké či ovocné zákusky?
Miluju čokoládu, tu můžu ve všech skupenstvích a tvarech. Ale jakmile teplota přesáhne 30 stupňů, tak nadšeně uvítám i ovocné dezerty.

Lidovky.cz: Jaké zákusky byste doporučila v současném horku?
Nejlepší letní ochlazení jsou domácí ovocné zmrzliny, lehké pěny a skleničky třeba s malinami nebo třešněmi.

Lidovky.cz: Jak dlouhý čas zabere pečení a zdobení svatebního dortu?
To je velmi záludná otázka. Záleží na velikosti dortu a náročnosti designu. Jinak trvá příprava nahého dortu ozdobeného ovocem a květinami a jinak dort potahovaný fondánem s cukrovými květy. Jednou jsem například strávila  tři dny výrobou jedlých flitrů, kdy jsem do nekonečna plnila formy a zapékala je. Výsledek ale stál za to. 

Veselé minikoblížky

(Příprava 15 minut + kynutí + pečení + 30 minut zdobení)

  • 150 g hladké mouky + na poprášení těsta a válu
  • 350 g polohrubé mouky
  • 250 ml vlažného mléka
  • 70 g cukru krupice
  • 30 g čerstvého droždí Fala
  • 2 středně velká vejce, lehce prošlehaná v hrníčku
  • 75 g změklého másla
  • 1 lžička vanilkového extraktu
  • špetka soli
  • 1 l slunečnicového oleje na smažení (smaží se v 5cm vrstvě oleje, záleží tedy na velikosti nádoby, ve které budete smažit)

Na polevu:

  • 30 g rozpuštěného másla
  • 150 g moučkového cukru
  • 15–20 ml teplé vody
  • cukrové kuličky různých barev, nebo gelová potravinářská barviva na obarvení polevy

Postup: Do malé mističky nebo hrníčku rozdrobte droždí, lehce poprašte cukrem, zalijte trochou vlažného mléka a nechte kvásek zpěnit. V robotu s hnětacím hákem smíchejte obě mouky a při nízkých otáčkách vlijte kvásek, přidejte postupně obě vejce a zbytek mléka. Následuje cukr s vanilkovým ex­traktem. Naposledy přidejte máslo a sůl. Těsto nechte pořádně propracovat. Uložte do mísy lehce vytřené olejem, upravte do tvaru bochánku, poprašte moukou a přikryjte potravinovou fólií. Nechte na teplém místě vykynout na dvojnásobek původ­ního objemu.

Veselé minikoblížky

Vykynuté těsto přesuňte na pomoučněný vál, vyválejte na půl centimetru silný plát a vykrajujte kolečka o průměru asi 5 cm. Uvnitř každého kolečka ještě vykrojte střed. Použijte vykrajovátko o průměru 1,5 cm. Vykrojený prstenec přesuňte na malý čtvereček pečicího papíru. Nechte ještě chvíli nakynout, stačí, než se rozehřeje olej ve vyšším hrnci. Jednotlivé koblížky do oleje vkládejte i s pečicím papírem. Díky podkladu si udrží krásný tvar i při přenášení. Papír z olejové lázně snadno vylovíte kuchařskou pinzetou. Koblížky smažte z každé strany dozlatova, trvá to jen chvilku, hlídejte je pečlivě a nevzdalujte se. Usmažené koblížky vyjměte děrovanou naběračkou a nechte je chvíli okapat na papírových kuchyňských utěrkách. Ještě teplé je máčejte v polevě. Polevu si připravte těsně před smažením, aby zůstala krásně hladká a tekutá. Usmažený koblížek jemně namočte v polevě, odložte na připravený tác a hned posypte cukrovými kuličkami. Koblížky jsou skvělé teplé i studené. Ať tak nebo tak, prostě jim neodoláte.

Recept pochází z kuchařky Sladké bary, kterou vydalo nakladatelství Smart Press

Autor:
Témata: dort, cukr, ovoce, Česko