Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Mexická gastronomie oživuje aztécké zemědělství

Chinamperia, síť umělých ostrůvků z dob aztécké kultury zařazená na seznam světového dědictví UNESCO, se dočkala nového rozkvětu díky biozemědělství | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chinamperia, síť umělých ostrůvků z dob aztécké kultury zařazená na seznam světového dědictví UNESCO, se dočkala nového rozkvětu díky biozemědělství | foto: www.revistalideres.ec

MEXIKO Chinamperia, síť umělých ostrůvků z dob aztécké kultury zařazená na seznam světového dědictví UNESCO, se dočkala nového rozkvětu díky biozemědělství, jehož využívají mexické restaurace.

Chinampas, které byly vytvořeny před více než 1000 lety toltéckou civilizací a jimž se často říká plovoucí zahrady, jsou umělé ostrůvky se zemědělskými kulturami obklopené kanály na jezeru Texcoco. Poslední parcely lze spatřit v Xochimilcu jižně od mexické metropole. Píše o tom agentura AFP.

Turistická atrakce

Síť kanálů kolem těchto čtvercových či obdélníkových ostrůvků je významnou turistickou atrakcí. Ostrůvky se objíždějí na pestře pomalovaných loďkách, často za doprovodu mexických hudebníků zvaných mariachis, jen několik set metrů od hlučné megapole s 20 miliony obyvatel.

ČTĚTE TAKÉ:

Tyto pozemky jsou však téměř všechny opuštěny a z 36 000 hektarů půdy je jen sedm procent zasvěceno kulturám, většinou zelinářským, zbytek je ponechán ladem. Jak klesá voda v kanálech, získávají parcely drsnější vzhled svědčící o tom, že lokalita není udržována. "Je mi jednašedesát let, a když jsem byl kluk, byly vody průzračné. Každá chinampa byla obdělávána. Ani jediný pozemek tu nebyl bez kultury," vzpomíná Nicolas Velasco, který tradičním způsobem obhospodařuje na jednom z chinampas tři hektary půdy.

Mexická gastronomie oživuje aztécké zemědělství

Dříve Nicolas prodával svou zeleninu jen na trhu v Xochimilcu, kde se ceny rychle mění, ale od té doby, co jej kontaktovala firma De La Chinampa, prodává svou produkci za pevně stanovenou a výhodnou cenu. Jeho stoprocentně přírodní zeleninu navíc využívají v kuchyni nejprestižnější restaurace mexické metropole.

Systematické odvodňování

Ceny jsou vyšší než u produktů nabízených na trzích, ale zelenina je čerstvá, bez pesticidů, má chuť, vůni i barvu, libuje si Ricardo Rodríguez, zástupce společnosti, která spolupracuje se 24 zemědělci dodržujícími tradiční a ekologické postupy. Produkty pěstované v Xochimilcu jsou hnojeny bahnem získávaným ze dna kanálů. Bahno bohaté na výživné látky se suší, pak se řeže na malé čtverce, do nichž se umístí semínka, a to celé se zasadí.

Tento systém umožňuje systematické odvodňování, při němž je zachována hloubka kanálů. To byl jeden z argumentů UNESCO pro zachování těchto kultur zanesených na seznam světového kulturního dědictví v roce 1987.

Mexická historie

Podle Rodrígueze je hlavním cílem firmy De La Chinampa rozvíjet povědomí o mexické historii, podporovat zodpovědnost vůči ní a usilovat o věhlas Xochimilca, aby lidé věděli, že existuje. V tomto úsilí významně pomáhají četné restaurace, například Quintonil v módní čtvrti metropole Polanco.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Považuji za významné podporovat malé výrobce a biozemědělce," vysvětluje Nicolas Vallejo, majitel a šéfkuchař této módní restaurace, která nabízí četné produkty chinampas, jako je salát z quelites, bylinek obvykle používaných ke kořenění ragú.

"Produkty z chinampas k nám přicházejí, sotva byly sklizeny. Našemu zákazníkovi tím nabízíme to nejlepší: i když o tom třeba neví, zjistí to podle chuti," dodává Vallejo.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.