Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Jak na dokonalou bábovku. Zkuste trik s utěrkou a tento recept

Pečení pro každého

  5:00
OCHUTNÁVKOVÝ DÍL SERIÁLU O PEČENÍ ZDARMA: Vůně čerstvě upečeného koláče nebo jiného sladkého pečiva většině z nás splývá s pocitem bezpečí, domova či dětství. A je jedno, jestli vaše maminka či babička neděli co neděli koláč, štrúdl, bábovku či jinou buchtu pekly, nebo ne – ten pocit, že sladký moučník ke svátečnímu odpoledni zkrátka patří, je v nás zastrčený hodně hluboko.

Mramorová bábovka foto: KULINÁRNÍ STUDIO MAFRA

Pokud je vám představa bytu prostoupeného sladkou vůní vanilky, citronové kůry či kakaa blízká, ale z rozličných důvodů jste se doteď do pečení takřka nepouštěli, určitě uvítáte seriál, s nímž se v následujících osmnácti dnech budete setkávat na serveru Lidovky.cz. Upéct si moučníky podle přiložených receptů zvládne i začátečník, a ty přitom patří k léty prověřeným a v dobrém slova smyslu tradičním. Začínáme snad vůbec největší nedělní klasikou, a sice bábovkou z třeného těsta – ale nejenom z něj.

Seriál Pečení pro každého na každý den

Dobrá forma – polovina úspěchu

Bábovku samozřejmě není třeba nijak zvlášť představovat – alespoň ne ve středoevropském prostoru: v typické stejnojmenné formě s otvorem uprostřed se peče nejen u nás a na Slovensku, ale taky v Rakousku, Polsku a některých částech Německa, formou a složením se jí ale blíží i italská pannetone.

Všude tam patří do kategorie receptů „vždy se povede“. Potřebné ingredience většinou stačí smíchat, vlít do formy a upéct – a rozhodně to nemusí být jen v už zmiňovaném speciálním tvaru: bábovkové těsto lze stejně tak nalít do malých žáruvzdorných misek, košíčků na muffiny, ale i jen tak na plech. Jako jedno z mála těst je navíc možné svěřit jej také stále oblíbené remosce – vyklopená na talíř pak možná nebude tak přitažlivá jako z kučeravé či jiné efektní formy, chutnat však bude stejně dobře.

Na druhou stranu, dobrá forma je v případě bábovky polovinou úspěchu. A je jedno, zda vsadíte na klasiku, tedy keramiku, kámen, litinu či varné sklo, anebo naopak na moderní materiály, jako je silikon, teflon nebo jiné nepřilnavé materiály. Důležité je, aby se vám s ní dobře pracovalo. Každému totiž vyhovuje něco jiného – a každý materiál má své výhody i nevýhody: silikonové a jim podobné není potřeba vymazávat, neakumulují teplo, takže se při vyndávání z trouby o formu nespálíte, a snáz se udržují; v těch tradičních se zase těsto peče rovnoměrněji, byť trochu déle, což se pak – v dobrém slova smyslu – odráží na chuti.

Žádná dusivka

Bábovku je možné připravit z těsta kynutého, šlehačkového či ořechového, často se do ní přidává i mák, kokos anebo ovoce. Lepší nutriční hodnotu mívají i moučníky s příměsí tvarohu, případně jogurtu a vedle přísně odvažovaných receptů je samozřejmě i mezi bábovkami obrovsky populární takzvaná hrníčková metoda, kdy se množství ingrediencí odměřuje pomocí hrnků, případně lžic.

Třená bábovka
Iva Pospíšilová

Všechny zmíněné i další variace na tento druh sladkého pečiva se ale podobně jako těsto v bábovkové formě zas a znovu soustředí kolem toho jediného „pravého“ – třeného těsta s efektním mramorováním. Tohle klasické bábovkové těsto je od pohledu hutné a těžké – a přitom v chuti jemné a kypré. Využití najde nejen při přípravě bábovky, ale třeba i velikonočního beránka, „srnčího hřbetu“, případně některých druhů dortů. Důležité je, že moučník z něj připravený je vláčný, rozhodně žádná dusivka, a své kvality si umí podržet i v dalších dnech po upečení, což třeba o kynutém těstu neplatí.

ABY BYL ÚSPĚCH ZARUČEN

KERAMIKA VS. SILIKON

Vyberte si vhodnou formu. Klasikou jsou ty keramické, z varného skla, hliníku anebo litiny, v posledních letech jsou ale čím dál populárnější moderní materiály jako silikon či teflon. Jejich výhodou je nepřilnavý povrch, většinou je není nutné vymazávat a vysypávat, a je možné koupit je v rozmanitých tvarech i velikostech.

VYMAZAT, VYSYPAT

Ruku v ruce s klasickými formami jde naopak jejich vymazání, potažmo vysypání: hodí se jakýkoli 100% tuk, olej (i ve spreji), sádlo či máslo, k vysypání mouka, nejlépe polohrubá, hrubá nebo krupice, ale i strouhanka či kokos. Buďte pečliví: nevynechejte žádný záhyb ani střed formy.

TRIK S UTĚRKOU

Na bábovku při vyklápění nespěchejte – nechte ji chvíli, asi 10 minut, chladnout ve formě. Poté ji přikryjte mřížkou, případně talířem, a opatrně překlopte. Pokud se formy přesto ne a ne pustit, použijte babičkovský trik s vlhkou utěrkou, kterou formu na chvíli přikryjete. Upečenou bábovku nechte zcela zchladnout a pak štědře pocukrujte, použít se dají i různé polevy, případně ořechy či jiné zdobení.

Z NOUZE CTNOST

Pokud se bábovka i přes veškerou snahu během pečení k formě přichytí a při vyklápění potrhá, případně nejde vyklopit vůbec, vždy můžete upečené těsto rozdrobit a použít například na oblíbená dortová lízátka či trifle (viz obrázek), původem anglický dezert, který se skládá do průhledných misek ve vrstvách tak, aby vynikly. Základem bývají kousky upečeného těsta doplněné ovocem a lehkým krémem.

Dobrý recept na třenou bábovku se přitom docela dobře obejde bez kypřicího prášku, aniž by mu to ubralo na lehkosti a nadýchanosti: do světlé barvy utřený tuk (obvykle máslo) a dotuha vyšlehané bílky jej spolehlivě podrží. 

Už z toho je zřejmé, že z kategorie „začátečnických“, kam patří většina ostatních těst na bábovku, to třené poněkud vybočuje – je zkrátka trochu pracnější. Když však budete pamatovat na pár možných překážek, hravě se povede. Které to jsou?

  • Podobně jako u jiných druhů těst používejte suroviny o stejné, nejlépe pokojové teplotě – přidáním například příliš studených vajec by se těsto mohlo srazit.
  • Mouku před zapracováním do těsta prosijte – lépe se spojí a těsto zase o stupeň provzdušní (totéž platí pro kakao).
  • Máslo s cukrem třete, nikoli šlehejte, v robotu vyměňte metlu za plochý nástavec ve tvaru trojúhelníku; utřené těsto zesvětlá, nabude, zůstane ale pevné.
  • Žloutky přidávejte k základu postupně, teprve když se jeden s těstem zcela spojí, přidejte další. Míchejte opatrně, abyste z těsta nevytloukli veškerý do něj pracně vehnaný vzduch.
  • Pečte pozvolna a hlavně: krájejte, až moučník vychladne – byť právě to někdy bývá na celém pečení to vůbec nejtěžší.

Jak na to?

TŘENÁ BÁBOVKA

  • 300 g polohrubé mouky
  • 300 g krupicového cukru
  • 150 g změklého másla
  • 150 ml mléka
  • 4–5 vajec (podle velikosti, žloutky a bílky zvlášť)
  • 1 lžička strouhané citronové kůry
  • 1 balíček vanilkového cukru (popř. lžička vanilkového extraktu)
  • špetka soli
  • trocha kakaa (nemusí být)
  • máslo a mouka na vymazání a vysypání formy

Postup: Formu na bábovku vymažeme máslem a vysypeme moukou, troubu rozehřejeme na 160 °C. Ve větší míse třeme změklé máslo s cukrem do pěny (pokud používáme kuchyňský robot, použijeme plochý nástavec ve tvaru trojúhelníku), poté do těsta postupně zapracujeme žloutky. V další míse ušleháme dotuha bílky spolu se špetkou soli, mouku prosejeme. Poté spojíme máslový základ s moukou a mlékem, přidáme strouhanou kůru a promícháme. Nakonec do těsta opatrně vmícháme ušlehaný sníh.

Pokud chceme bábovku mramorovanou, vlijeme větší část připraveného těsta do formy, ve zbytku rozmícháme proseté kakao (asi tři lžíce) a přidáme ke zbytku těsta. Pečeme pozvolna asi 50 minut. Propečení těsta můžeme zkontrolovat pomocí špejle (viz foto).

TVAROHOVÁ BÁBOVKA

  • 250 g polohrubé mouky
  • 250 g práškového cukru
  • 250 tuku (másla, příp. hery)
  • 250 g tvarohu
  • 3 vejce (bílky a žloutky zvlášť)
  • 1/2 balíčku prášku do pečiva

Postup: Žloutky utřeme s cukrem, tukem a tvarohem a poté do těsta po částech zapracujeme sníh a mouku smíchanou s práškem do pečiva. Pečeme v mírně vyhřáté troubě dozlatova (asi 45 minut).

Šlehačková bábovka: Místo tuku a tvarohu přidáme do těsta na tvarohovou bábovku jednu šlehačku (250 ml), další postup je stejný.

OŘECHOVÁ BÁBOVKA

  • 5 vajec
  • 250 g cukru krupice
  • 150 ml oleje
  • 150 ml horké vody s rumem (podle chuti, cca v poměru 2:1)
  • 100 g mletých ořechů (vlašských)
  • 170 g polohrubé mouky
  • /2 balíčku prášku do pečiva

Postup: Celá vejce ušleháme s cukrem do pěny a postupně k nim přidáme olej, horkou vodu s rumem, ořechy a prosetou mouku smíchanou s práškem do pečiva. Pečeme v mírně vyhřáté troubě dozlatova.

SRNČÍ HŘBET

  • 80 g tuku
  • 150 g práškového cukru
  • 2 lžíce kakaa
  • 2 vejce (bílky a žloutky zvlášť)
  • 125 ml mléka
  • 180 g hladké mouky
  • 1/2 balíčku prášku do pečiva

Postup: Tuk, žloutky a cukr utřeme do pěny. Přidáme mléko a postupně i mouku smíchanou s práškem do pečiva a sníh z bílků a opatrně spojíme. Formu na srnčí hřbet vymažeme máslem a vysypeme moukou. Do části těsta můžeme vmíchat kakao a při plnění formy střídat světlé těsto s tmavým tak, aby se vytvořil mramorový efekt.

Pečeme nejprve zvolna v nepředehřáté troubě, po chvíli teplotu zvýšíme a dopečeme (celkem asi 30 minut). Hotový moučník vyklopíme z formy na mřížku a po vychladnutí pocukrujeme. Můžeme doplnit ušlehanou smetanou, případně potřít zavařeninou a polít čokoládou.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...